Art. 30. - [Certyfikacja wina lub moszczu] - Wyroby winiarskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.550 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 marca 2023 r.
Art.  30.  [Certyfikacja wina lub moszczu]
1. 
Certyfikacja wina lub moszczu jest przeprowadzana przez wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwego ze względu na miejsce wyrobu wina lub moszczu, na wniosek producenta wina, w odniesieniu do partii wina lub moszczu.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
dane, o których mowa w art. 21 ust. 3;
2)
dane dotyczące partii wina lub moszczu obejmujące:
a)
nazwy odmian winorośli lub ich synonimy - w przypadku wyrobu wina lub moszczu z danej odmiany winorośli lub danych odmian winorośli, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 31, a w przypadku gdy te przepisy nie zostały wydane - w Międzynarodowym wykazie odmian winorośli lub ich synonimów prowadzonym przez Międzynarodową Organizację ds. Winorośli i Wina (OIV), zwanego dalej odpowiednio "winem odmianowym" lub "moszczem odmianowym",
b)
rok winiarski - w przypadku wyrobu wina lub moszczu z winogron zebranych w danym roku winiarskim, zwanych dalej odpowiednio "winem rocznikowym" lub "moszczem rocznikowym",
c)
szacunkową wielkość partii wina lub moszczu w hektolitrach;
3)
wskazanie numeru identyfikacyjnego plantatora winorośli, od którego producent wina nabył lub planuje nabyć świeże winogrona do wyrobu wina - w przypadku nabywania świeżych winogron do wyrobu wina.
3. 
Producent wina może we wniosku, o którym mowa w ust. 1, podać również inne niż wymienione w ust. 2 pkt 1 dane kontaktowe producenta wina, w tym adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej lub numer telefonu.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż na 2 tygodnie przed dokonaniem zbioru winogron, które mają zostać przeznaczone do wyrobu danej partii wina lub moszczu, lecz nie później niż do dnia 15 września danego roku winiarskiego, na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
5. 
W przypadku gdy wino lub moszcz zostały wyrobione z winogron pochodzących z upraw winorośli wpisanych do ewidencji winnic gdy:
1)
zostały spełnione wymagania określone w art. 49 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 z dnia 17 października 2018 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do wniosków o objęcie ochroną nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych w sektorze wina, procedury zgłaszania sprzeciwu, ograniczeń stosowania, zmian w specyfikacji produktu, unieważnienia ochrony oraz etykietowania i prezentacji (Dz. Urz. UE L 9 z 11.01.2019, str. 2, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem 2019/33" - w przypadku wina rocznikowego lub moszczu rocznikowego,
2)
zostały spełnione wymagania określone w art. 50 rozporządzenia 2019/33 - w przypadku wina odmianowego lub moszczu odmianowego,
3)
odmiany winorośli, z których wino lub moszcz zostały wyrobione, nie zostały wyłączone na podstawie art. 120 ust. 2 lit. b rozporządzenia nr 1308/2013 - w przypadku wina odmianowego lub moszczu odmianowego,
4)
dane uzyskane w wyniku kontroli, o której mowa w art. 18, są zgodne z informacjami zawartymi we wniosku, o którym mowa w ust. 1

- wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, po zweryfikowaniu finalnej wielkości partii wina lub moszczu na podstawie danych zawartych w rejestrze przychodów i rozchodów lub informacji otrzymanej od producenta wina, wydaje dla danej partii wina lub moszczu certyfikat dla wina lub certyfikat dla moszczu.

6. 
Certyfikat dla wina zawiera:
1)
numer certyfikatu dla wina;
2)
określenie "wino odmianowe" - w przypadku wina odmianowego;
3)
określenie "wino rocznikowe" - w przypadku wina rocznikowego;
4)
dane, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 1 i 2, wskazane we wniosku, o którym mowa w ust. 1;
5)
dane, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. a i b;
6)
wskazanie finalnej wielkości partii wina, o której mowa w ust. 5;
7)
wskazanie organu wydającego certyfikat dla wina.
7. 
Certyfikat dla moszczu zawiera:
1)
numer certyfikatu dla moszczu;
2)
określenie "moszcz odmianowy" - w przypadku moszczu odmianowego;
3)
określenie "moszcz rocznikowy" - w przypadku moszczu rocznikowego;
4)
dane, o których mowa w art. 21 ust. 3 pkt 1 i 2, wskazane we wniosku, o którym mowa w ust. 1;
5)
dane, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. a i b;
6)
wskazanie finalnej wielkości partii moszczu, o której mowa w ust. 5;
7)
wskazanie organu wydającego certyfikat dla moszczu.
8. 
Numer certyfikatu dla wina lub certyfikatu dla moszczu producent wina wpisuje do rejestru przychodów i rozchodów oraz umieszcza w dokumentach towarzyszących.
9. 
Na etykietach produktów sektora wina określonych w załączniku VII część II pkt 1-9 i 16 do rozporządzenia nr 1308/2013, dla których wydano certyfikat dla wina odmianowego, można oprócz nazw odmian winorośli lub ich synonimów dodatkowo umieścić określenie "wino odmianowe" uzupełnione o informacje, o których mowa w art. 51 akapicie pierwszym rozporządzenia 2019/33.
10. 
Za przeprowadzenie certyfikacji wina lub moszczu pobiera się opłatę, która pokrywa koszty, o których mowa w art. 12 ust. 2 akapicie drugim rozporządzenia 2018/274.
11. 
Opłatę, o której mowa w ust. 10, wnosi się na rachunek bankowy wojewódzkiego inspektoratu jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwego ze względu na miejsce wyrobu wina lub moszczu na wezwanie wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwego ze względu na miejsce wyrobu wina lub moszczu, w terminie wyznaczonym w tym wezwaniu.
12. 
W przypadku gdy:
1)
nie zachodzą przesłanki wydania dla danej partii wina lub moszczu certyfikatu dla wina lub certyfikatu dla moszczu określone w ust. 5 lub
2)
wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie został złożony w terminie określonym w ust. 4, lub
3)
nie można ustalić finalnej wielkości partii wina lub partii moszczu, o której mowa w ust. 5, lub
4)
nie wniesiono opłaty, o której mowa w ust. 10

- wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych właściwy ze względu na miejsce wyrobu wina lub moszczu odmawia, w drodze decyzji, wydania certyfikatu dla wina lub certyfikatu dla moszczu.

13. 
Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość stawek opłat za przeprowadzenie certyfikacji wina lub moszczu, mając na względzie zapewnienie pokrycia przez te opłaty kosztów, o których mowa w art. 12 ust. 2 akapicie drugim rozporządzenia 2018/274.