Wypuszczenie pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.22.154

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1925 r.

USTAWA
z dnia 3 marca 1925 r.
o wypuszczeniu pożyczki zagranicznej w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Celem realizacji pożyczki, zaciągniętej przez Rząd w Stanach Zjednoczonych Ameryki na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 118, poz. 1066), upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia obligacyj państwowych do wysokości nominalnej 50.000.000 dolarów.

Uzyskane z realizacji pożyczki kapitały zostaną zużyte do wysokości 40.000.000 złotych na budowę linij kolejowych, a z pozostałej części zostanie utworzony Państwowy Fundusz Gospodarczy, jako źródło kredytu na produkcyjne cele gospodarcze i budowlane na warunkach dochodowości, zapewniających pokrycie kosztów oprocentowania i amortyzacji pożyczki.

Szczegółowe postanowienia co do sposobu użycia Państwowego Funduszu Gospodarczego i zasady administrowania nim ustali statut, który będzie uchwalony przez Radę Ministrów i ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Spłata kapitału i odsetek od obligacyj będzie zabezpieczona dochodami z kolei i akcyzy cukrowej, a gdyby to źródło nie wystarczało, także i innemi dochodami, przeznaczonemu na cele powyższe przez Ministra Skarbu.

Kwoty, potrzebne na oprocentowanie i amortyzację pożyczki, będą corocznie wstawiane do budżetu państwowego, przyczem oprocentowanie i amortyzacja kwot, użytych na inwestycje kolejowe (art. 2), obciąży budżet kolei państwowych. Dochody Państwowego Funduszu Gospodarczego preliminowane będą w dochodach budżetu państwowego.

Równocześnie z preliminarzem budżetu państwowego Rząd będzie przedkładał stan rachunków Państwowego Funduszu Gospodarczego na dzień 31 grudnia ubiegłego roku, oraz sprawozdanie z administrowania tym funduszem.

6. Okres amortyzacji obligacyj, wymienionych w art. 1, ustala się na lat 25.

Amortyzacja obligacyj tych dokonana będzie w drodze losowania w terminach półrocznych, przyczem cena wykupu obligacyj nie może przekraczać 105% wartości nominalnej.

Oprocentowanie obligacyj nie może przekraczać 8% od sta w stosunku rocznym.

Przy zawieraniu umowy o realizację pożyczki może być zastrzeżony wykup niezamortyzowanych obligacyj przed upływem terminu.

Na umorzenie wylosowanych obligacyj i opłatę półrocznych odsetek może być utworzony osobny fundusz amortyzacyjny.

Cena wykupu obligacyj i zapadłe odsetki będą płatne w New-Yorku, stan New-York w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w złotej walucie Stanów Zjednoczonych i będą wolne od wszelkich opłat i podatków, ustanowionych obecnie lub w przyszłości przez jakiekolwiek władze państwowe lub samorządowe na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej.

Upoważnia się Ministra Skarbu do zawarcia szczegółowych umów, dotyczących emisji obligacyj, wysokości odcinków, ceny ich sprzedaży, spłaty kapitału i odsetek, wykupu obligacyj, utworzenia funduszu amortyzacyjnego, zabezpieczenia tych obligacyj oraz do sporządzenia wszelkich aktów prawnych, związanych z zaciągnięciem, rejestracją, realizacją i wprowadzeniem obligacyj na giełdę.

Rzeczone umowy mogą być zawarte również i w języku angielskim i mogą przewidywać ustalenie tekstu obligacyj w tymże języku.

Minister Skarbu władny jest przelać wynikające z ustawy niniejszej upoważnienia do podpisania umów i tekstu obligacyj na posła Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, względnie innego wydelegowanego w tym celu przedstawiciela Rządu.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.