Wyprzedaże dokonywane w obrocie handlowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.41.395

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1928 r.
o wyprzedażach dokonywanych w obrocie handlowym.

Na zasadzie art. 7 p. 1 lit. b ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 559) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 września 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 749) zarządza się co następuje:
Wyprzedaże, dokonywane w obrocie handlowym i podawane do publicznej wiadomości, z wyjątkiem wyprzedaży posezonowych i inwentarzowych, można urządzać wyłącznie za zezwoleniem władzy przemysłowej.
Ubiegający się o takie zezwolenie powinien wnieść do władzy przemysłowej I instancji miejsca, w którem ma się odbyć wyprzedaż, podanie na piśmie i wymienić w niem następujące szczegóły:
1)
ilość i rodzaj towarów, jakie mają podlegać sprzedaży,
2)
dokładne oznaczenie lokalu wyprzedaży,
3)
w przeciągu jakiego okresu czasu wyprzedaż ma się odbywać,
4)
przyczynę wyprzedaży (śmierć przedsiębiorcy, zwinięcie przedsiębiorstwa, przejście przedsiębiorstwa w inne ręce, przesiedlenie przedsiębiorstwa, wypadki żywiołowe i t. p.).
Władza przemysłowa I instancji orzeka w przeciągu dni 30, po zasiągnięciu opinji właściwej izby przemysłowo - handlowej, względnie innych zrzeszeń, reprezentujących interesy przemysłu i handlu, izby rzemieślniczej względnie korporacyj i cechów, do jakich proszący należą.

Opinje powyższe dotyczą również prawdziwości szczegółów, wymienionych w § 2 punkcie 4.

Orzekając, władza przemysłowa kieruje się własną oceną okoliczności, podanych przez proszącego, oraz opinji izb i innych zrzeszeń oraz korporacyj i cechów.

Opinje powinny wpłynąć w przeciągu dni 14 od zwrócenia się władzy do izby lub zrzeszenia. Po upływie tego terminu władza przemysłowa orzeka niezależnie od okoliczności, czy nadeszła opinja, czy też termin bezskutecznie upłynął.

Władza przemysłowa I instancji udziela zezwolenia na czas nie dłuższy, jak na przeciąg trzech miesięcy. Z ważnych powodów może władza przemysłowa II instancji przedłużyć termin wyprzedaży, jednak nie więcej niż o trzy miesiące.

Wyprzedaż obejmować może tylko towary pierwotnie zgłoszone. W celu zbadania, czy ten przepis jest wykonany przez wyprzedawcę, władza przemysłowa ma prawo przedsiębrać rewizję w lokalu wyprzedaży.

Nie wolno wyprzedaży ogłaszać ani rozpoczynać przed udzieleniem zezwolenia ani też przedłużać jej poza dozwolony przeciąg czasu.
Urządzający wyprzedaże posezonowe i inwentarzowe, przyjęte w zwykłym obrocie handlowym, winni przed jej rozpoczęciem zawiadomić władzę, przemysłową I instancji, iż rozpoczynają jedną z tych wyprzedaży. W zawiadomieniu należy wymienić ilość i rodzaj towarów podlegających wyprzedaży i okres, w przeciągu którego ma się ona odbywać, nie przewyższający jednak jednego miesiąca oraz datę ostatniej wyprzedaży.

Celem zbadania, czy warunki danych wyprzedaży, podane w powyższem zawiadomieniu, są dotrzymane przez przedsiębiorcę, władza przemysłowa może w lokalu sprzedaży dokonać rewizji.

Przepisy niniejszego rozporządzenia nie stosują się do wyprzedaży, przedsiębranych na skutek polecenia sądu lub innej władzy lub też przez zarząd masy konkursowej albo w innych wypadkach na podstawie szczególnego upoważnienia ustawowego.
Przekroczenia niniejszego rozporządzenia przez osoby, urządzające wyprzedaż, będą karane w myśl artykułu 7 punktu 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 września 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 749).
Władza przemysłowa I instancji powinna natychmiast zamknąć wyprzedaż, o ile objęto nią towary pierwotnie niezgłoszone.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Przemysłu i Handlu, Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.