Rozdział 7 - Unieważnienie i wygaśnięcie patentu - Wynalazczość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.26.117 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  7

Unieważnienie i wygaśnięcie patentu

1.
Patent może być na wniosek każdej osoby, która ma w tym interes prawny, unieważniony przez Urząd Patentowy w całości lub w części, jeżeli nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu.
2. 71
W interesie publicznym Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej może wystąpić o unieważnienie patentu albo przystąpić do toczącego się postępowania w tej sprawie.
3. 72
(skreślony).

Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w razie unieważnienia patentu, nabywca, licencjobiorca albo inna osoba, na której rzecz uprawniony z patentu dokonał odpłatnego rozporządzenia, ma prawo do otrzymania zwrotu wniesionej zapłaty oraz do żądania naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Zbywca może jednak potrącić sobie korzyści, jakie nabywca uzyskał przez korzystanie z wynalazku przed unieważnieniem patentu; jeżeli korzyści te są wyższe od zapłaty i dochodzonego odszkodowania, odpowiedzialność zbywcy ulega wyłączeniu.

1.
Kto w dobrej wierze uzyskał albo nabył patent, unieważniony następnie z przyczyny określonej w art. 40 lub przeniesiony na podstawie art. 55 na rzecz osoby uprawnionej do tego patentu, albo uzyskał licencję z tego patentu, a korzystał z wynalazku co najmniej przez okres jednego roku przed wszczęciem sprawy o unieważnienie lub o przeniesienie patentu lub w ciągu tego okresu przygotował wszystkie istotne urządzenia potrzebne do korzystania z wynalazku, może z tego wynalazku korzystać w swoim przedsiębiorstwie w zakresie, w jakim z niego korzystał w czasie wszczęcia tej sprawy, z zastrzeżeniem obowiązku uiszczania uprawnionemu z patentu odpowiedniego wynagrodzenia. W razie braku porozumienia wysokość wynagrodzenia określa się w drodze postępowania spornego.
2.
Prawa do korzystania z wynalazku, określone w ust. 1, podlegają na wniosek zainteresowanego wpisowi do rejestru patentowego. Prawa te mogą przejść na inną osobę tylko łącznie z przedsiębiorstwem.

(skreślony).

1.
Urząd Patentowy wyda decyzję o wygaśnięciu patentu w przypadku:
1)
zrzeczenia się patentu przez uprawnionego wobec Urzędu Patentowego za zgodą osób, którym służą prawa na patencie, albo
2) 74
zalegania z opłatą ponad sześć miesięcy.
2.
Urząd Patentowy uchyli decyzję, w której orzeczono o wygaśnięciu patentu z przyczyny określonej w ust. 1 pkt 2, gdy przywrócony został termin do uiszczenia zaległej opłaty.

O unieważnieniu i wygaśnięciu patentu dokonuje się z urzędu wpisu do rejestru patentowego i ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego".

Kto rozpoczął korzystanie z wynalazku albo poczynił niezbędne przygotowania do korzystania z wynalazku, na który patent wygasł z powodu zalegania z opłatą, uprawniony jest do korzystania z niego także w razie uchylenia decyzji o wygaśnięciu patentu z zastrzeżeniem uiszczenia od daty tego uchylenia słusznego wynagrodzenia uprawnionemu z patentu. W sprawach tych Urząd Patentowy rozstrzyga w trybie postępowania spornego. Przepis art. 70 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

71 Art. 68 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 67 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynalazczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.93.4.14) z dniem 16 kwietnia 1993 r.
72 Art. 68 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 41 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynalazczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.93.4.14) z dniem 16 kwietnia 1993 r.
73 Art. 71 skreślony przez art. 1 pkt 42 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynalazczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.93.4.14) z dniem 16 kwietnia 1993 r.
74 Art. 72 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 70 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynalazczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.93.4.14) z dniem 16 kwietnia 1993 r.
75 Art. 74 zmieniony przez art. 1 pkt 70 ustawy z dnia 30 października 1992 r. o zmianie ustawy o wynalazczości i ustawy o Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.93.4.14) z dniem 16 kwietnia 1993 r.