Wynagrodzenia pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.25.99

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1953 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 18 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. z 1932 r. Nr 105, poz. 879) zarządza się, co następuje:
Wyłącza się pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" z zaszeregowania do grup uposażenia ustalonych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90) i ustanawia się dla nich odrębne kategorie płac według następującej tabeli:

Tabela płac pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Kategoria płacPłaca zasadniczaDodatek funkcyjnyDodatki lokalne w złotych
w złotychw złotychstołecznymorski
12345
I1.0722277261
Ia 9641526553
II 8921526150
III 8201145346
IV 7481145042
V 676 764638
V 676-4638
Va 602 763835
Va 602-3835
VI 528 763531
VI 528-3531
VII 472-3127
VIII 418-2723
1.
Zaszeregowaniu według tabeli ustalonej w § 1 podlegają wszyscy pracownicy finansowo-księgowi, zajmujący stanowiska określone w podanej niżej tabeli zaszeregowań:

Tabela zaszeregowań pracowników finansowo-księgowych w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Lp.StanowiskoKategoria płacDodatek funkcyjny
1.Kierownik działu finansowego, kierownik działu księgowościI, Ia, IIF
2.Kierownik sekcji w dziale finansowym uprawniony do zastępowania kierownika działu, kierownik sekcji księgowości uprawniony do zastępowania kierownika działuIa, II, IIIF
3.Starszy instruktor finansowy, starszy instruktor księgowościII, III, IVF
4.Starszy planista finansowy, starszy księgowy, instruktor finansowy, instruktor księgowości, starszy likwidator (cenzor)III, IV, VF
5.Starszy referent finansowy, planista finansowy, księgowy, likwidator, kasjer głównyV, Va, VIF
6.Referent finansowy, kasjerVa, VI-
7.Starszy kontystaVI-
8.KontystaVII, VIII-
2.
Zaszeregowania pracowników na poszczególne stanowiska dokona przełożony, uprawniony do mianowania lub przyjęcia pracownika.
3.
Zmiana stanowiska na wyższe lub niższe powoduje stosowną zmianę zaszeregowania pracownika.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach oznaczonych w kolumnie 4 tabeli zaszeregowań literą "F" otrzymują dodatek funkcyjny w wysokości zależnej od zajmowanego stanowiska i kategorii zaszeregowania.
2.
Pracownicy zatrudnieni w obrębie granic m.st. Warszawy, na obszarze miast: Gdańska, Gdyni i Szczecina oraz powiatów: gdańskiego, wejherowskiego, elbląskiego, szczecińskiego i wolińskiego otrzymują dodatek lokalny (stołeczny, morski) w wysokości podanej w tabeli płac (§ 1).
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia.
Główni i starsi księgowi pełniący obowiązki głównych księgowych wynagradzani są według zasad ustalonych w uchwale nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych, z tym że premia ich za terminowe wykonanie obowiązku sprawozdawczości, przewidziana w § 5 wymienionej uchwały, wynosi 45% wynagrodzenia zasadniczego.
Do pracowników zaszeregowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy § 4 oraz §§ 7-15 i 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. Nr 14, poz. 90).
Pracownicy finansowo-księgowi, pobierający dodatki funkcyjne, nie mają prawa do dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Pracownicy zaszeregowani na podstawie niniejszego rozporządzenia zachowują dotychczasowy charakter stosunku służbowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1953 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH W PAŃSTWOWYM PRZEDSIĘBIORSTWIE "POLSKA POCZTA, TELEGRAF I TELEFON"

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi w państwowym przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" otrzymują premie:
a)
miesięczną - za terminowe sporządzanie i przedstawianie nadrzędnej jednostce organizacyjnej oraz bankowi finansującemu przypadających w danym miesiącu sprawozdań okresowych oraz
b)
roczną - za terminowe złożenie sprawozdania i bilansu rocznego.
§  2.
Premie wypłaca się w końcu miesiąca po uznaniu przez jednostkę nadrzędną oraz bank finansujący złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  3.
1.
Premia miesięczna wynosi:
a)
dla pracowników, wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 1-4 - 40% płacy zasadniczej,
b)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 5 i 6 - 25% płacy zasadniczej,
c)
dla pracowników wymienionych w tabeli zaszeregowań pod lp. 7 i 8 - 20% płacy zasadniczej.
2.
Pracownicy finansowo-księgowi, biorący udział w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, otrzymują roczną premię bilansową przewidzianą w uchwale nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300).
§  4.
Podstawą formalno-prawną do wypłaty premii dla pracowników zarządów dyrekcji okręgowych poczt i telegrafów oraz jednostek centralnych jest pisemne zarządzenie Ministerstwa Poczt i Telegrafów, dla pracowników zaś pozostałych jednostek organizacyjnych państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" - zarządzenia dyrektorów okręgowych poczt i telegrafów bądź dyrektorów (kierowników) jednostek centralnych.
§  5.
W przypadku niedotrzymania ustalonych terminów sprawozdawczości premie pracowników finansowo-księgowych ulegają zmniejszeniu:
a)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości do 10 dni kalendarzowych o 1/5,
b)
za każde następne 5 dni opóźnienia terminu sprawozdawczości o dalszą 1/5,
c)
przy opóźnieniu terminu sprawozdawczości wynoszącym 30 dni pracownicy finansowo-księgowi tracą prawo do premii w ogóle.
§  6.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują prawo do średniej premii z okresu ostatnich trzech miesięcy we wszystkich przypadkach, w których na podstawie przepisów szczególnych pracownik zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia i przez czas w tych przepisach określony.
§  7.
Premie wypłacone niezgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu będą uważane za wypłaty pozbawione legalnych podstaw prawnych.
§  8.
Regulamin niniejszy obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1953 r.