Rozdział 8 - Pakowanie, przechowywanie i transport - Wymagania weterynaryjne dla mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.132.1419

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 2006 r.

Rozdział  8

Pakowanie, przechowywanie i transport

§  41.
1.
Opakowania jednostkowe mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych umieszcza się w opakowaniach zbiorczych, w tym w kartonach, skrzyniach i kontenerach.
2.
Opakowania zbiorcze wymienione w ust. 1 powinny:
1)
nie zmieniać właściwości organoleptycznych produktów;
2)
chronić przed przenikaniem do ich wnętrza substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi;
3)
zapewniać skuteczną ochronę podczas transportowania.
§  42.
Dopuszcza się kilkakrotne użycie opakowań zbiorczych, jeżeli:
1)
są wykonane z materiałów odpornych na korozję i łatwych do czyszczenia;
2)
zostały oczyszczone i odkażone przed ponownym użyciem.
§  43.
W przypadku gdy opakowanie jednostkowe spełnia wymagania dla opakowania zbiorczego, o których mowa w § 41 ust. 2, może nie być:
1)
przezroczyste i bezbarwne;
2)
umieszczane w opakowaniu zbiorczym lub transportowym.
§  44.
1.
Mięso mielone i surowe wyroby mięsne umieszczone w opakowaniach zbiorczych niezwłocznie schładza się, a następnie przechowuje w temperaturach określonych:
1)
w § 6 - dla mięsa mielonego;
2)
w § 14 - dla surowych wyrobów mięsnych.
2.
Mrożenie mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych przeprowadza się wyłącznie w pomieszczeniach zakładu lub w zatwierdzonych chłodniach składowych.
3.
Mięso mielone i surowe wyroby mięsne mogą być przechowywane w chłodniach składowych wraz z innymi środkami spożywczymi, jeżeli ich opakowania zapewniają ochronę przed wpływem szkodliwych dla zdrowia publicznego czynników.
§  45.
1.
Podczas transportu mięso mielone i surowe wyroby mięsne zabezpiecza się przed zanieczyszczeniami i wpływem szkodliwych dla zdrowia publicznego czynników, uwzględniając czas trwania i warunki transportu.
2.
Środki transportu wyposaża się w urządzenia zapewniające utrzymanie temperatur, o których mowa w § 6 i 14, oraz w termometr rejestrujący zmiany temperatury panującej wewnątrz środka transportu.
3.
Dopuszcza się transport surowych wyrobów mięsnych, przeznaczonych do umieszczenia na rynku, w temperaturze wyższej od temperatury określonej w § 14, nie więcej jednak niż o 2 °C, jeżeli czas transportu z zakładu do punktu sprzedaży detalicznej nie przekracza godziny.
4.
W przypadku tranzytu przez państwo trzecie lub gdy zakład jest położony na obszarze objętym ograniczeniami ze względu na zdrowie zwierząt, na środkach transportu umieszcza się plomby.
§  46.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.