Wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać polarymetry.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.41.352

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 20 lutego 2003 r.
w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać polarymetry

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"polarymetrze" - rozumie się przez to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru kąta skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła przechodzącego przez gazy, ciecze i ciała stałe oraz innych wielkości fizycznych będących funkcją kąta skręcenia płaszczyzny polaryzacji;
2)
"Międzynarodowej Skali Cukrowej" - rozumie się przez to skalę zdefiniowaną przez Międzynarodową Komisję Ujednolicania Cukrowniczych Metod Analitycznych (ICUMSA), wyrażaną w °Z;
3)
"sacharymetrze" - rozumie się przez to polarymetr z podziałką wyskalowaną w stopniach Międzynarodowej Skali Cukrowej (°Z), przeznaczony do pomiaru zawartości sacharozy w roztworze wodnym na podstawie porównania kątów skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła przechodzącego przez badany roztwór i roztwór czystej sacharozy o ustalonym stężeniu masowym;
4)
"kącie skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła" - rozumie się przez to wielkość, charakterystyczną dla związków chemicznych optycznie czynnych, wyrażoną w stopniach kątowych (°), oznaczaną symbolem α, zależną od długości fali światła λ, temperatury t i długości rurki polarymetrycznej l (odpowiadającej wymiarowi próbki substancji użytej do pomiarów);
5)
"dryfcie zera" - rozumie się przez to powolną zmianę charakterystyki metrologicznej (wskazań punktu zerowego);
6)
"warunkach odniesienia" - rozumie się przez to warunki użytkowania przewidziane do badania polarymetrów lub do wzajemnego porównywania wyników pomiarów;
7)
"klasie dokładności" - rozumie się przez to klasę polarymetrów, spełniających określone wymagania metrologiczne i których błędy zawarte są w wyznaczonych granicach.
Polarymetry mogą być skonstruowane w szczególności jako:
1)
polarymetry z obrotowym polaryzatorem lub analizatorem wykorzystujące monochromatyczne światło o znanej długości fali w zakresie od 546 nm do 900 nm;
2)
polarymetry z klinowym kompensatorem kwarcowym wykorzystujące monochromatyczne światło o znanej długości fali w zakresie od 546 nm do 900 nm lub światło żarówki o efektywnej długości fali 587 nm.
1.
Polarymetr składa się z następujących elementów:
1)
źródło światła;
2)
polaryzator lub urządzenie półcieniowe;
3)
komora z rurką polarymetryczną;
4)
analizator;
5)
soczewki i płytki szklane lub kwarcowe.
2.
Polarymetr powinien być wyposażony w urządzenie do regulacji wskazania zerowego.
Konstrukcja polarymetru powinna zapewniać:
1)
brak ujemnego wpływu jego drgań na wynik pomiaru;
2)
możliwość jego sprawdzenia za pomocą kwarcowych płytek kontrolnych lub innych wzorców kąta skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła;
3)
zabezpieczenie wewnętrznych części optycznych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 4, przed dostępem osób nieuprawnionych;
4)
łatwe czyszczenie części optycznych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 5.
1.
Do budowy polarymetrów powinny być stosowane materiały odporne na działanie substancji mierzonych i odczynników pomocniczych.
2.
Materiały ferromagnetyczne mogą być stosowane pod warunkiem, że nie mają wpływu na wartości kątów skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła badanych próbek.
3.
W polarymetrach z klinowym kompensatorem kwarcowym niejednorodność i inne wady kwarcu nie powinny wpływać na dokładność wskazań.
Odczytu wyników pomiaru polarymetru dokonuje się w sposób wizualny (polarymetry wizualne) lub za pomocą metod fotoelektrycznych (polarymetry fotoelektryczne).
1.
Podziałka polarymetru powinna być wyskalowana w stopniach albo stopniach Międzynarodowej Skali Cukrowej. Zakres wskazań w stopniach może obejmować kąt pełny lub jego część.
2.
Podziałka sacharymetru powinna być wyskalowana w stopniach Międzynarodowej Skali Cukrowej, a jej zakres pomiarowy powinien wynosić od -30 °Z do +120 °Z lub obejmować część tego zakresu.
1.
Komora z rurką polarymetryczną powinna być tak wykonana, aby oś optyczna polarymetru pokrywała się z osią rurki polarymetrycznej, przy czym kąt utworzony przez te osie nie może przekraczać 0,5°.
2.
Rurka polarymetryczna powinna być tak zbudowana, aby promienie światła przez nią przechodzące:
1)
nie były przez nią wygaszane;
2)
nie odbijały się od jej ścianek;
3)
były ograniczone przysłonami kołowymi.
3.
Podczas pracy polarymetru wzrost temperatury rurki polarymetrycznej nie może być większy niż 1 °C.
1.
Polarymetry wizualne powinny działać na zasadzie półcienia, przy czym kąt półcienia powinien być stały i mieścić się w zakresie 5° ÷ 10° lub być regulowany w zakresie 0° ÷ 10°.
2.
Konstrukcja okularu urządzenia półcieniowego powinna umożliwiać zogniskowanie linii oddzielającej poszczególne części pola widzenia oraz zrównanie ich jasności.
1.
Zmiana wskazań polarymetru spowodowana zmianą efektywnej długości fali światła w roztworach zabarwionych nie powinna przekraczać ±0,02% wartości tych wskazań.
2.
Ustabilizowane wskazanie polarymetrów fotoelektrycznych powinno być uzyskane w czasie nieprzekraczającym 30 s bez względu na wartość tego wskazania.
1.
Na polarymetrach powinny być zamieszczone w sposób trwały i czytelny następujące oznaczenia:
1)
nazwa polarymetru;
2)
nazwa i adres lub znak producenta polarymetru;
3)
numer fabryczny.
2.
Na sacharymetrach powinny być zamieszczone oznaczenia, o których mowa w ust. 1, oraz podana:
1)
długość rurki lub rurek polarymetrycznych, które powinny być stosowane podczas pomiarów;
2)
temperatura odniesienia "20 °C" i długość fali światła, dla której została wykonana skala sacharymetru.
Ustala się następujące warunki odniesienia dla polarymetrów:
1)
temperatura t = 20°C;
2)
długość fali światła wybrana spośród podanych:
a)
λHgvac = 546,2271 nm - w próżni, λHg = 546,1 nm - w powietrzu,
b)
λNavac = 589,4400 nm - w próżni, λNa = 589,3 nm - w powietrzu,
c)
λHe-Nevac = 632,9914 nm - w próżni, λHe-Ne = 633,0 nm - w powietrzu,
d)
λ = 587 nm - efektywna długość fali dla polarymetrów z klinowym kompensatorem kwarcowym.
1.
W zależności od wartości skrajnych błędu dopuszczalnego wyróżnia się trzy klasy dokładności polarymetrów: I, II, III.
2.
Wartości skrajne błędu dopuszczalnego, w zależności od klasy dokładności, są równe:
1)
dla sacharymetrów:
a)
klasa dokładności I - ±0,05 °Z,
b)
klasa dokładności II - ±0,1 °Z,
c)
klasa dokładności III - ±0,2 °Z;
2)
dla pozostałych polarymetrów:
a)
klasa dokładności I - ±0,01°,
b)
klasa dokładności II - ±0,05°,
c)
klasa dokładności III - ±0,2°.
3.
Dryft zera w polarymetrach fotoelektrycznych nie powinien przekraczać wartości skrajnych błędu dopuszczalnego określonych dla danej klasy dokładności polarymetru.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).