Wyłączenie spod publicznej gospodarki lokalami budynków i lokali przeznaczonych na domy studenckie i internaty oraz unormowanie warunków, trybu przydziału i opróżniania pomieszczeń, jak również ustalenie norm zaludnienia w tych domach i internatach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.39.171

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1953 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1953 r.
w sprawie wyłączenia spod publicznej gospodarki lokalami budynków i lokali przeznaczonych na domy studenckie i internaty oraz unormowania warunków, trybu przydziału i opróżniania pomieszczeń, jak również ustalania norm zaludnienia w tych domach i internatach.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
Wyłącza się spod publicznej gospodarki lokalami w całości budynki bądź ich części zajmowane na cele domów studenckich i internatów dla studentów szkół wyższych.
1.
Studentom przyjętym na I rok studiów przyznają miejsce w domu studenckim bądź internacie organy szkoły powołane do przyjęcia kandydata do szkoły.
2.
Studentom wyższych lat studiów przyznaje miejsce w domu studenckim (internacie) rektor.
Prawo do ubiegania się o przyznanie miejsca w domu studenckim (internacie) mają studenci posiadający stałe miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której mieści się wyższa szkoła.
Miejsce w domu studenckim (internacie) przyznaje się w zasadzie na jeden rok szkolny pod warunkiem zaliczenia studentowi obu semestrów. Zaliczenie semestru stwierdza dziekan.
Prawo zamieszkiwania w domu studenckim (internacie) nie służy studentowi w okresie wakacji letnich oraz przez okres odbywania praktyki w zakładzie pracy, który stosownie do obowiązujących przepisów ma obowiązek dostarczenia zakwaterowania.
1.
Student traci prawo do miejsca w domu studenckim (internacie) wskutek:
1)
ukończenia studiów,
2)
skreślenia z listy studentów w trybie art. 31 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38),
3)
uprawomocnienia się orzeczenia komisji dyscyplinarnej wymierzającego karę usunięcia ze szkoły na czas określony lub wydalenia ze szkoły,
4)
niezaliczenia semestru studiów,
5)
cofnięcia przydziału z powodu naruszenia regulaminu zamieszkiwania w domach studenckich (internatach) w sposób uniemożliwiający współżycie.
2.
W przypadku jeżeli student uzyskał zgodnie z regulaminem studenckim zezwolenie na powtarzanie roku (semestru), rektor może utrzymać przydział na miejsce w domu studenckim (internacie).
3.
Decyzję o cofnięciu przydziału w przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 5 wydaje rektor. Ponadto rektor cofnie przydział na miejsce w domu studenckim, jeżeli student uzyska możność zamieszkania poza domem studenckim w miejscowości stanowiącej siedzibę szkoły. Od decyzji rektora nie służy odwołanie.
1.
Osoby, które utraciły prawo zamieszkiwania w domu studenckim (internacie) obowiązane są do zwolnienia zajmowanego miejsca w terminie 7 dni od powiadomienia ich o cofnięciu przydziału bądź powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa zamieszkania (§ 6) - pod rygorem usunięcia przez administrację domu studenckiego (internatu).
2.
Minister Szkolnictwa Wyższego może w szczególnych przypadkach zasługujących na uwzględnienie przedłużyć termin określony w ust. 1 do dni 14.
3.
Usunięcie przez administrację domu studenckiego (internatu) następuje na podstawie decyzji rektora o cofnięciu przydziału (§ 6 ust. 3) bądź stwierdzenia dziekana o utracie prawa do miejsca wskutek powstania okoliczności, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1-4.
Tryb przydzielania i opróżniania mieszkań służbowych w domach studenckich (internatach) normują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. Nr 29, poz. 196), z tym że mieszkania te mogą być przydzielane wyłącznie w związku ze szczególnym charakterem pracy wymagającym zamieszkania pracownika w danym budynku.
1.
Upoważnia się Ministra Szkolnictwa Wyższego do ustalania z zastrzeżeniem wynikającym z ust. 2 norm zaludnienia domów studenckich (internatów).
2.
Normy zaludnienia domów studenckich (internatów) w miastach, w których istnieją jedynie szkoły wyższe podlegające innym ministrom niż Ministrowi Szkolnictwa Wyższego - ustalają właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
Szczegółowy tryb przyznawania miejsc w domach studenckich (internatach), warunki korzystania z kwater oraz tryb opróżniania kwater określi regulamin ustalony przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
Osoby, które nie posiadają uprawnień do zamieszkiwania w domach studenckich i internatach z tytułu odbywania studiów wyższych bądź szczególnego charakteru pracy (§ 8), a zajmują w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pomieszczenia w tych domach lub internatach - obowiązane są do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.
1.
Osoby wymienione w § 11, a posiadające prawo uzyskania przydziału w mieście (osiedlu) opróżnią pomieszczenie po otrzymaniu pomieszczenia zastępczego, jeżeli zajmują pomieszczenie na podstawie przydziału wydanego przez właściwe władze kwaterunkowe lub zajmowały pomieszczenie przed wydaniem przepisów o publicznej gospodarce lokalami (art. 5 ust. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. - Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343).
2.
Jako czasowe pomieszczenie zastępcze, do czasu przydzielenia pomieszczenia w trybie przewidzianym w ust. 1, służyć może pomieszczenie w obrębie domu studenckiego (internatu) przydzielone przez zarząd tego domu (internatu). Czasowe mieszkania zastępcze powinny być nie mniejsze niż mieszkania opróżnione, chyba że powierzchnia tych ostatnich przekracza obowiązujące normy zaludnienia.
3.
Wszystkie inne osoby, aniżeli wymienione w ust. 1, obowiązane są do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń w terminie 14 dni od doręczenia im decyzji delegata do spraw młodzieży szkół wyższych o opróżnieniu pomieszczenia, bez prawa otrzymania pomieszczenia zastępczego.
4.
Decyzje, o których mowa w ust. 3, stają się wykonalne z upływem przewidzianego w nich terminu i podlegają wykonaniu przez prezydium właściwej miejskiej rady narodowej. Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są na żądanie prezydium rady narodowej udzielić pomocy przy wykonywaniu decyzji.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, Ministrowi Gospodarki Komunalnej oraz innym ministrom.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.