Rozdział 2 - Wdrożenie postępowania scaleniowego. Do art. 15. - Wykonywanie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów w brzmieniu, ogłoszonem w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 1926 r. o ustaleniu obowiązującego tekstu ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.52.306

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1926 r.

II.

Wdrożenie postępowania scaleniowego.

Do art. 15.
§  27.
Właściciele, względnie posiadacze gruntów, składając w myśl punktów a i b art. 15 ustawy wniosek o wdrożenie postępowania scaleniowego, winni dołączyć do podania dowody, stwierdzające posiadanie gruntów, zadeklarowanych do scalenia, a więc:
1.
odnośnie do gruntów niezahipotekowanych: odpis tabeli likwidacyjnej, lub aktu nadawczego, względnie akty notarjalne, lub orzeczenia sądowe, a gdy to jest narazie niemożliwe, zaświadczenia urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców;
2.
odnośnie do gruntów hipotekowanych: wyciąg z wykazu hipotecznego lub świadectwo pisarza hipotecznego ze wszystkich działów księgi wieczystej, względnie uwierzytelniony odpis aktu notarjalnego nabycia gruntu, lub inny urzędowy dokument, ewentualnie zaświadczenie urzędu gminnego, stwierdzające stan posiadania każdego z wnioskodawców.

Do art. 16.

§  28.
Po otrzymaniu w powiatowym urzędzie ziemskim wniosku (p. p. a i b art. 15 ustawy) o wdrożenie postępowania scaleniowego wraz z dokumentami, wyszczególnionemi w § 27, lub też po stwierdzeniu konieczności wszczęcia takiegoż postępowania z urzędu (p. c art. 15) komisarz ziemski zjeżdża na grunt celem dokonania czynności, przewidzianych w art. 16 i ewentualnych czynności przygotowawczych, wynikających z art. 7 ustawy.
§  29.
Z dokonanych na gruncie czynności komisarz ziemski sporządza odpowiedni protokół, opis projektowanego obszaru scalenia, listę lub listy przyszłych uczestników scalenia, oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej, względnie sprawdza i poświadcza takie listy, sporządzone przez urząd gminny lub przez uczestników scalenia, oraz w razie braku odnośnych planów sporządza szkic sytuacyjny gruntów, projektowanych do objęcia jednym obszarem scalenia.
§  30.
1)
Na podstawie zebranego materjału powiatowy urząd ziemski sporządza i przesyła do okręgowego urzędu ziemskiego umotywowany wniosek o ustalenie zaprojektowanego przez niego obszaru scalenia.
2)
Do wniosku swego winien powiatowy urząd ziemski dołączyć:
a)
wniosek stron o wdrożenie postępowania scaleniowego wraz ze swoją opinją, względnie uzasadnienie wdrożenia postępowania scaleniowego z urzędu (p. c art. 15 ustawy);
b)
dokumenty, dotyczące prawa własności lub stwierdzenia stanu posiadania wnioskodawców;
c)
zebrane w miarę potrzeby dokumenty, odnoszące się do projektowanego obszaru scalenia, jak tabele likwidacyjne, akty nadawcze, wyciągi z ksiąg wieczystych (hipotecznych), rejestry pomiarowe, plany i t. p.;
d)
protokół z dokonanych na gruncie czynności;
e)
plan zaprojektowanego obszaru scalenia lub zastępujący go szkic sytuacyjny;
f)
opis projektowanego obszaru scalenia;
g)
prowizoryczną listę względnie listy przyszłych uczestników scalenia, oraz
h)
ewentualna wnioski, wypływające z art. 7 ustawy.

Do art. 17.

§  31.
1)
Wniosek o ustalenie obszaru scalenia (§ 30) okręgowy urząd ziemski wraz ze swoją opinją przedkłada na posiedzeniu okręgowej komisji ziemskiej.
2) 1
Orzeczeniem okręgowej komisji ziemskiej, ustalającem obszar scalenia, winny być z reguły objęte zarówno grunty, już należące do przyszłych uczestników, jak i grunty, które będą otrzymane przez nich w toku postępowania scaleniowego na skutek likwidacji służebności lub podziału wspólnot ogólnych, oraz grunty, niezbędne do wyprostowania granic (p. c art. 7 ustawy), z wyszczególnieniem oznaczeń hipotecznych na wszystkie powyższe grunty, o ile na nie istnieją księgi wieczyste (hipoteczne).
3)
Obszar scalenia, ustalony orzeczeniem okręgowej komisji ziemskiej, może być w toku postępowania, lecz przed zatwierdzeniem stanu posiadania przed scaleniem (art. 31 ustawy), rozszerzony, zgodnie z p. c art. 15 ustawy, nowem orzeczeniem tejże komisji, powziętem w trybie art. 17 ustawy, na podstawie wniosku powiatowego urzędu ziemskiego, stwierdzającego konieczność rozszerzenia obszaru scalenia (§§ 28-30).

Do art. 18.

§  32.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o wdrożeniu postępowania scaleniowego, okręgowy urząd ziemski:
a)
doręczy stronom zaopatrzony klauzulą prawomocności odpis sentencji tego orzeczenia w trybie, przewidzianym w art. 51 ustawy;
b)
ogłosi w prasie (art. 18 ustawy) sentencję orzeczenia, ustalającego obszar scalenia, oraz zgłosi do wydziału hipotecznego (urzędu hipotecznego) wniosek o wpis ostrzeżenia w stosunku do gruntów objętych obszarem scalenia, a należących do uczestników scalenia, względnie zawiadomi o wdrożeniu postępowania prezesa sądu okręgowego;
c)
zawiadomi o tem orzeczeniu urząd ewidencji katastru w celu bezzwłocznego dokonania przez tenże urząd ostatnich zmian w operatach katastralnych, dotyczących całego obszaru scalenia, przyczem pokryje powstałe wydatki i doliczy je do kosztów za techniczne wykonanie scalenia (cz. 4 § 14).
1 § 31 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1926 r. (Dz.U.26.119.685) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 1926 r.