Rozdział 3 - Postępowanie scaleniowe. Do art. 19 i 20. - Wykonywanie ustawy o scalaniu gruntów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.87.763

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1936 r.

III.

Postępowanie scaleniowe.

Do art. 19 i 20.
§  33.
1)
W terminie 7-dniowym, wyznaczonym przez powiatowy urząd ziemski, naczelnik gminy (sołtys, wójt, burmistrz) zwołuje zebranie uczestników scalenia, uprawnionych do głosowania w myśl cz. 3 art. 20, i wzywa zebranych do dokonania wyboru rady uczestników scalenia.
2)
Protokół zebrania winien być podpisany przez przewodniczącego i przez obecnych uprawnionych do głosowania uczestników scalenia. W protokóle tym winno być zamieszczone oświadczenie wybranych członków rady uczestników scalenia, że powierzone im mandaty przyjmują.
3)
Naczelnik gminy (sołtys, wójt, burmistrz), stwierdziwszy własnoręczność podpisów, przesyła niezwłocznie powyższy protokół do powiatowego urzędu ziemskiego.
4)
Gdy liczba uczestników scalenia danej jednostki administracyjnej nie przekracza 7, powoływanie rady dla tych jednostek jest zbędne, a czynności rady wykonywają sami uczestnicy.
5)
Zastępcy, wyszczególnieni w cz. 4 art. 20, posiadają na zebraniach, przewidzianych w art. 19 i 34 ustawy, tyle głosów, ilu właścicieli (posiadaczy) reprezentują.
6)
Właściciele dóbr ziemskich względnie ich zastępcy oraz przedstawiciel władzy, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, wyznaczeni w myśl cz. 1 art. 19 ustawy, mogą brać udział z głosem doradczym w posiedzeniu rady uczestników scalenia. Nieprzybycie ich nie wstrzymuje obrad.
§  34.
Niewskazanie przedstawicieli przez właścicieli dóbr ziemskich (obszaru dworskiego) lub władzę, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, nie wstrzymuje biegu postępowania.

Do art. 21.

§  35. 13
W razie niedokonania wyborów lub stwierdzenia przez komisarza ziemskiego nieważności dokonanych wyborów, może on wyznaczyć z urzędu członków rady uczestników scalenia i ich zastępców z pośród uczestników scalenia danej jednostki administracyjnej.

Do art. 22.

§  36.
Zasady podziału wspólnot gruntowych, względnie ich użytkowania, ustalane przez radę uczestników scalenia w myśl p. a cz. 2 art. 22 winny być jednolite w odniesieniu do wszystkich uczestników scalenia, należących do wspólnoty, o ile z tytułów prawnych nie wynika inaczej.
§  37.
Jeżeli rada uczestników scalenia nie dokona w przepisanym terminie czynności, przewidzianych w p. a i b art. 22, to mierniczy, prowadzący scalenie, niezwłocznie powiadamia o tem piśmiennie powiatowy urząd ziemski.
§  38.
Po otrzymaniu zawiadomienia (§ 37) komisarz ziemski poweźmie decyzje z mocy cz. 3 art. 22 oraz poda je do wiadomości mierniczego do wykonania.

Do art. 24.

§  39.
Sporządzony przez mierniczego projekt ustalenia wielkości udziału osób zainteresowanych we wspólnotach, względnie ustalenia zasad użytkowania wspólnot gromadzkich i grupowych, powiatowy urząd ziemski zatwierdza lub odrzuca. Odpisy umotywowanego orzeczenia ze wskazaniem trybu i terminu zaskarżenia powiatowy urząd ziemski doręcza zainteresowanym w trybie art. 51.

Do art. 26.

§  40. 14
(uchylony).

Do art. 27.

§  41.
1)
Zebrania delegatów rad uczestników scalenia mają charakter opinjodawczy i będą zwoływane w celu uzgodnienia wniosków poszczególnych rad, dotyczących całego obszaru scalenia.
2)
Na zebraniach tych przewodniczy komisarz ziemski lub mierniczy, zależnie od tego, kto z nich zwołał to zebranie. Nieprzybycie któregokolwiek z delegatów rad, względnie właścicieli (ich zastępców) dóbr ziemskich (obszarów dworskich), lub przedstawicieli władzy, pod której zarządem pozostają grunty państwowe, nie wstrzymuje obrad.

Do art. 28.

§  42.
Prace miernicze, związane ze scaleniem gruntów, winny być dokonywane zgodnie z przepisami technicznemi i polegać będą na:
a)
ustaleniu względnie wznowieniu granic zewnętrznych;
b)
pomiarze granic oraz szczegółów wewnętrznych obszaru scalenia i konturów klasyfikacyjnych wraz ze sporządzeniem pierworysu;
c)
sporządzeniu planu klasyfikacyjnego i ogólnego rejestru pomiarowo - szacunkowego;
d)
ułożeniu szczegółowego rejestru pomiarowo - szacunkowego przed scaleniem;
e)
opracowaniu na pierworysie szczegółowego projektu scalenia z wykreśleniem tegoż projektu na planie klasyfikacyjnym lub oddzielnie;
f)
ułożeniu rejestru pomiarowo - szacunkowego po scaleniu;
g)
prowizorycznem wyznaczeniu projektu scalenia na gruncie;
h)
utrwaleniu na gruncie granic nowych działek na podstawie zatwierdzonego projektu scalenia;
i)
sporządzeniu planów i rejestrów przy zamianie gruntów, dokonanej w myśl p. g art. 22;
j)
sporządzeniu planów i odrysów, wymaganych przez urzędy ziemskie, oraz niezbędnych do wywołania i uregulowania hipoteki, a w województwach, w których istnieje kataster gruntowy, ponadto na sporządzeniu operatów, wymaganych przez odnośne urzędy katastralne i hipoteczne;
k)
sporządzeniu wyciągów z planów niezbędnych do uregulowania zmiany granic jednostek administracyjnych;
l)
sporządzeniu jednego odrysu planu wraz z odpisem rejestru pomiarowego, przeznaczonego dla stron, oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej (art. 38).
§  43.
1)
Wyłączenia od scalenia, przewidziane w art. 2 -4, następują po uprzedniem przesłuchaniu osób zainteresowanych i w miarę potrzeby po zasięgnięciu w tym względzie opinji fachowych urzędów i instytucyj lub rzeczoznawców, w trybie p. c. art. 28, przyczem ich granice ustala mierniczy po wysłuchaniu opinji rady uczestników scalenia. Nieotrzymanie opinji fachowych urzędów i instytucyj w ciągu 30 dni będzie uważane za wyrażenie zgody zainteresowanych urzędów.
2)
Deklaracje w sprawie poddania scaleniu gruntów, które mogą być włączone do obszaru scalenia za zgodą stron (art. 3), oraz zobowiązania na przeniesienie zabudowań z tych gruntów winny być składane mierniczemu, prowadzącemu prace scaleniowe, przed ustaleniem wyłączeń w myśl p. c art. 28. Deklaracje te winny być podpisane przez zainteresowanych uczestników scalenia, a własnoręczność podpisów winna być stwierdzona przez władze samorządowe, administracyjne lub sądowe.
3)
Powyższe deklaracje i zobowiązania zastępuje ustne oświadczenie, złożone mierniczemu, prowadzącemu prace scaleniowe do protokółu, w obecności przynajmniej jednego świadka.
4)
Późniejsza zmiana woli, wyrażonej w deklaracjach i zobowiązaniach, oznaczonych w cz. 2 i 3, może nie być uwzględniona.
5)
Rzeczoznawcy, wymienieni w cz. 1 niniejszego paragrafu, otrzymują wynagrodzenie wedle norm, ustalanych przez okręgowy urząd ziemski stosownie do cz. 2 § 49.
§  44.
1)
Ustalenie i utrwalenie zewnętrznych granic obszaru scalenia dokonywa się według rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o rozgraniczeniu nieruchomości ziemskich przy przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 319).
2)
Wzywanie stron zainteresowanych i sporządzanie przy rozgraniczeniu gruntów protokółów dziennych oraz spisywanie aktów ugodzenia się należy do mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe.
3)
Szczegółowy pomiar winien obejmować wszystkie grunty, objęte obszarem scalenia, z wyszczególnieniem każdej posiadłości według stanu, w jakim te posiadłości znajdują się w chwili pomiaru.
4)
Ponadto winny być również pomierzone i utrwalone granice i zdjęte szczegóły wewnętrzne gruntów, znajdujących się na obszarze scalenia, lecz wyłączonych od scalenia, oraz gruntów położonych poza obszarem scalenia, lecz wykazanych w tabeli likwidacyjnej lub w akcie nadawczym jednostki administracyjnej, objętej obszarem scalenia, i należących do uczestników scalenia, o ile na te grunty brak dowodów pomiarowych, odpowiadających warunkom, wymienionym w p. a cz. 1 § 45.
§  45.
1)
W wypadkach, przewidzianych w cz. 2 i 4 art. 28, należy postępować, jak następuje:
a)
o ile istnieją dawne plany, odpowiadające warunkom, określonym w § 24 instrukcji technicznej, załączonej do rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 13 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 205), jak również dawne mapy katastralne, to należy uważać, że dawny stan posiadania został pomierzony, wobec czego dokonywanie nowego pomiaru tego stanu jest zbędne; o ile przy takiem oparciu się na dawnym planie lub na stanie katastralnym zostanie ujawniona skutkiem przeprowadzenia nowego pomiaru różnica w ogólnej powierzchni pomierzonych gruntów, winna być ona rozłożona na zainteresowanych uczestników w stosunku do powierzchni ich gruntów, ustalonych na podstawie powyższego stanu katastru;
b)
w braku planów, odpowiadających wymogom § 24 instrukcji powołanej w p. a, zaniechanie pomiaru dotychczasowego stanu posiadania może nastąpić wyłącznie na mocy uchwały zebrania uczestników scalenia, powziętej większością 2/3 wszystkich uprawnionych do głosowania, przyczem wspomniana uchwała winna zawierać ścisłe określenie dokumentu, przyjętego za podstawę do ustalenia stanu posiadania przed scaleniem (plan, rejestr pomiarowy, tabele likwidacyjne, akty notarjalne i t. p.), oraz klauzulę wskazującą dokładnie, w jaki sposób należy wyrównać ustalony na podstawie przyjętych dokumentów obszar posiadania przed scaleniem poszczególnych gospodarstw scalanych, w zależności od zwiększenia lub zmniejszenia się ogólnej powierzchni danej jednostki administracyjnej, ujawnionego na skutek dokonania nowych pomiarów jej granic. Jeżeli obszar scalenia obejmuje 2 lub więcej jednostek administracyjnych, to dla zaniechania pomiaru dotychczasowego stanu posiadania w poszczególnej jednostce administracyjnej miarodajną jest uchwała uczestników scalenia z tej jednostki;
c)
przy tak zwanym "ucząstkowym" stanie posiadania mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, określa na podstawie istniejących dokumentów (p. d § 46) części pierwotnych nadziałów, będące w posiadaniu poszczególnych uczestników scalenia, o ile 2/3 wszystkich uczestników scalenia nie zażąda pomiaru szczegółowego stanu posiadania przed scaleniem; żądanie winno być wyrażone w uchwale, powziętej analogicznie do trybu przewidzianego w p. b niniejszego paragrafu;
d) 15
o tem, czy w pewnych częściach jednostki administracyjnej, której grunty ulegają scaleniu, istnieje t. zw. "ucząstkowy" stan posiadania (cz. 5 art. 28), decyduje powiatowy urząd ziemski z urzędu.
2)
Zebrania uczestników scalenia, przewidziane w cz. 2, 4 i 5 art. 28, winny się odbywać pod przewodnictwem miejscowego naczelnika gminy (sołtysa, wójta, burmistrza) i w obecności mierniczego, prowadzącego prace scaleniowe, a uchwały winny być ujęte w protokóły i podpisane w trybie § 33.
§  46.
1)
Wykaz stanu (tytułów) posiadania, przewidziany w p. h art. 28, sporządzony przez mierniczego dla każdej jednostki administracyjnej oddzielnie, winien zawierać w stosunku do każdego uczestnika scalenia:
a)
imię i nazwisko;
b)
obszary gruntów z wyszczególnieniem ich pochodzenia (ukazowe z oznaczeniem numerów tabelowych, zaserwitutowe, z podziału wspólnot, hipoteczne i t. p.);
c)
uprawnienia i obciążenia służebnościowe i inne, tak przysługujące tym gruntom jak i ciążące na nich;
d)
wyszczególnienie zebranych dokumentów i dowodów, stwierdzających w myśl cz. 3 art. 31 prawo własności względnie stan posiadania tych gruntów, z oznaczeniem władzy lub osoby, która dany dokument wydała, oraz numeru i daty jego sporządzenia; odnośnie do gruntów spornych winien być wyjaśniony stan sprawy spornej z wymienieniem stron, spór wiodących, czasu trwania sporu, sądu, przed którym spór się toczy i t. p.;
e)
oznaczenie gruntów wyłączonych ze scalenia z podaniem ich posiadania i obszaru według rejestrów pomiarowych oraz dowodów ich wyłączenia;
f)
ogólny obszar scalanych gruntów i ich szacunek według rejestru pomiarowo - szacunkowego.
2)
Rejestry pomiarowo - szacunkowe winny być sporządzone oddzielnie dla każdej jednostki administracyjnej i winny zawierać nomenklatury, pochodzenie, obszar i zaklasyfikowanie poszczególnych działek oraz szacunek ogólnego obszaru gruntów każdego uczestnika scalenia w poszczególnych klasach.
§  47.
1)
Mierniczy zarządza zwołanie zebrania uczestników scalenia dla zaznajomienia ich z wynikami ustalenia stanu posiadania przed scaleniem.
2)
Na zebraniu tem mierniczy odczytuje dane, dotyczące obszaru i szacunku gruntów, posiadanych przed scaleniem przez każdego z uczestników scalenia, wysłuchuje opinji zainteresowanych i na żądanie udziela im wyjaśnień. Nadto na tem zebraniu mierniczy winien ogłosić, że celem dokładniejszego zaznajomienia się wszystkich uczestników scalenia z ich stanem posiadania przed scaleniem, mogą oni w ciągu następnych 7 dni przeglądać rejestry pomiarowo - szacunkowe i plan klasyfikacyjny w jego miejscowej kancelarji.
3)
Z dokonanych czynności mierniczy sporządza odnośny protokół i niezwłocznie zawiadamia o tem powiatowy urząd ziemski.

Do art. 29.

§  48.
1)
W porozumieniu z komisarzem ziemskim mierniczy prowadzący scalenie wyznacza termin dla dokonania klasyfikacji i oszacowania gruntów oraz zwołuje komisję szacunkową. W razie przybycia komisarza ziemskiego, ten ostatni może objąć przewodnictwo komisji szacunkowej, a mierniczy obowiązany jest być obecnym przy pracach dla dokonywania czynności techniczych i udzielania wyjaśnień.
2)
W razie nieprzybycia w oznaczonym terminie ani rzeczoznawcy, ani jego zastępcy, odnośna rada uczestników scalenia powołuje natychmiast nowego rzeczoznawcę i zastępcę sporządzając odpowiedni protokół.
3)
Przez komisję szacunkową podlegają oszacowaniu jednocześnie także grunty, które po wdrożeniu postępowania scaleniowego podlegają dołączeniu do obszaru scaleniowego w myśl p. c. art. 30, jak to: równoważnik za zlikwidowanie służebności, grunty otrzymane z podziału wspólnot wyszczególnionych w § 6 i grunty otrzymane dla powiększenia scalanych gospodarstw.
4)
Ilość wyodrębnionych przez komisję szacunkową klas z reguły nie powinna przekraczać w gruntach ornych liczby 8, a w łąkach i w innych użytkach - 5.
5)
W celu ustalenia szacunku poszczególnych gospodarstw scalanych, ubiegających się o pomoc kredytową w myśl art. 14 ustawy, komisja szacunkowa określa cenę rynkową jednego ha dominującej na obszarze scalenia klasy, opierając się na tranzakcjach; dokonanych na obszarze scalenia lub w najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch lat.
6)
W celu określenia wysokości dopłat pieniężnych (§ 3) komisja szacunkowa (cz. 1) ustala cenę gruntów, posiadanych przez danego właściciela (posiadacza) przed scaleniem, oraz cenę wydzielanej mu przy scaleniu działki, opierając się na tranzakcjach, dokonanych na obszarze scalenia lub w najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch lat i nie biorąc pod uwagę wzrostu wartości tej działki na skutek dokonywanego scalenia.
7)
W wypadkach zaniechania pomiarów stanu posiadania przed scaleniem (cz. 2 art. 28) komisja szacunkowa przeprowadzi oszacowanie tego stanu posiadania w ten sposób, aby ustalenie wartości poszczególnych scalanych gospodarstw było możliwe bez dokonywania ich pomiarów. Powyższe niema zastosowania przy zaniechaniu pomiaru w wypadkach, przewidzianych w cz. 4 i 5 art. 28.
8)
Postanowienia komisji szacunkowej przy ustalaniu poszczególnych klas użytków, ich szacowaniu i innych czynnościach zapadają zwykłą większością głosów rzeczoznawców; przy równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
9)
W protokółach komisji szacunkowej poza przebiegiem czynności i treścią zapadłych postanowień należy zamieszczać szczegółową charakterystykę każdej wyodrębnionej klasy gruntów, oraz umotywowane odrębne zdania poszczególnych członków komisji.
10)
Protokóły komisji szacunkowej i plany klasyfikacyjne winny być niezwłocznie po ukończeniu prac komisji podpisane przez członków komisji szacunkowej, biorących udział w klasyfikowaniu i szacowaniu, przez specjalnych rzeczoznawców, o ile tacy byli powoływani, jak również przez mierniczego prowadzącego scalenie i komisarza ziemskiego, jeżeli ten ostatni przewodniczy komisji. W razie braku któregokolwiek z wymaganych podpisów przewodniczący komisji winien zamieścić w protokóle odpowiednie wyjaśnienie.
11)
O ile komisarz ziemski zauważy błędy w dokonanej klasyfikacji i oszacowaniu gruntów, może przed wykonaniem postanowień art. 31 zaproponować komisji szacunkowej poprawienie tych błędów. Uskuteczniane przez komisję poprawki winny być uwidocznione w protokóle i na kalce klasyfikacyjnej, przyczem jeżeli poprawienie błędów nastąpiło po dokonaniu czynności, przewidzianych w § 47, to czynności te winny być powtórzone.
§  49. 16
(skreślony).

Do art. 30.

§  50.
1)
Przy stwierdzaniu, czy dotychczasowe czynności mierniczego, wymienione w art. 23, wykonane zostały zgodnie z obowiązującemi przepisami, komisarz ziemski:
a)
bada pod względem formalnym dokumenty, sporządzone przez mierniczego w toku powyższych czynności, i w razie potrzeby zarządza uzupełnienie poszczególnych dokumentów;
b)
wysłuchuje skargi na czynności mierniczego, wyszczególnione w art. 28.
2)
Postanowienia p. c. art. 30 odnoszą się również do gruntów państwowych i Państwowego Banku Rolnego, przeznaczonych na powiększenie niepełnorolnych gospodarstw, oraz do gruntów przypadających uczestnikom scalenia z podziału wspólnot wyszczególnionych w § 6.
3)
Z dokonanych czynności komisarz ziemski sporządza protokół, który podpisują prócz komisarza ziemskiego mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, oraz obecni na zebraniu członkowie rady uczestników scalenia.
§  51.
1)
Ustalenia tytułów własności dokonywa komisarz ziemski na podstawie wykazu stanu (tytułów) posiadania (§ 46) i zebranych dokumentów (p. h art. 28).
2)
Lista właścicieli gruntów winna zawierać w stosunku do każdego właściciela potrzebne dane z cz. 1 § 46 oraz wymienienie obecnego posiadacza danego gruntu.
3) 17
(skreślony).

Do art. 31.

§  52.
1)
Wykazy, wymienione w art. 31 ustawy stanowią:
a)
wykaz stanu (tytułów) posiadania przed scaleniem (§ 46),
b)
plany klasyfikacyjne i rejestry pomiarowo-szacunkowe (pp. c i d § 42).
2)
Złożenie powyższych wykazów do powiatowego urzędu ziemskiego do zatwierdzenia względnie wysłanie ich w tym celu do okręgowego urzędu ziemskiego nie wstrzymuje czynności przygotowawczych, dotyczących sporządzenia przez mierniczego projektu scalenia.

Do art. 32.

§  53.
1)
Wszystkie użytki, przeznaczone dla jednego uczestnika scalenia, winny być w miarę możności zamknięte w jednej obwodnicy.
2)
Jeżeli warunki miejscowe nie pozwalają na zastosowanie zasady, wymienionej w cz. 1, można różne użytki zamykać oddzielną obwodnicą, lecz przy zachowaniu warunku, aby poszczególne działki miały zapewniony dojazd.
3)
W przypadkach wyjątkowych, usprawiedliwionych warunkami topograficznemi, stosunkami wodnemi lub właściwościami gleby, dopuszczalne jest wydzielenie poszczególnych użytków w dwóch oddzielnych działkach. Wszelkie dalsze rozdrobnienie jest niedopuszczalne bez specjalnego zezwolenia okręgowego urzędu ziemskiego,
4)
Figury działek ornych winny być zbliżone w miarę możności do prostokątów, a długość ich nie powinna z reguły przekraczać szerokości więcej, niż dziesięciokrotnie.
5)
Przy projektowaniu sieci nowych dróg na obszarze scaleniowym należy przestrzegać następujących norm odnośnie szerokości tych dróg łącznie z rowami:
a)
dla dróg i ulic większej wagi 11 - 12 mtr., dla mniej ważnych 8 - 9 mtr.;
b)
dla dróg, służących wyłącznie dla komunikacji wewnętrznej 5 - 6 mtr.;
c)
dla dróg dojazdowych do poszczególnych osiedli i parcel w miejscach, nie wymagających rowów przydrożnych, 3 mtr.; w miejscach zaś wymagających rowów, 4 - 5 mtr.
6)
O informacje co do kategorji dróg, szerokości ich oraz prawa własności do tych dróg, urzędy ziemskie względnie mierniczowie winni zwracać się do właściwych zarządów drogowych, które są obowiązane udzielić żądanych informacyj najdalej w ciągu 2-ch tygodni.
7)
Drogi już istniejące, pozostające w zarządzie okręgowych dyrekcyj robót publicznych oraz związków samorządowych (art. 1 i 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1920 r. - Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 6, poz. 32), o ile zostały wywłaszczone i odnośne urzędy posiadają dowody prawne, albo w inny sposób mogą stwierdzić prawo własności, podlegają odgraniczeniu w trybie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 roku o rozgraniczeniu nieruchomości ziemskich przy przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 319).
8)
O ile grunty pod istniejącemi drogami wywłaszczone nie były, względnie o ile nie stanowią własności publicznej, formalnemu rozgraniczeniu nie podlegają, natomiast winny one być uwidocznione na planach z zachowaniem tych wymiarów, jakie stosownie do obowiązujących przepisów mieć winny; powierzchnie powyższych dróg należy włączać do poszczególnych parcel.
9)
Wszelkie zmiany istniejącej sieci dróg publicznych i budowa nowych dróg publicznych mogą być dokonywane tylko w razie koniecznej potrzeby i za zgodą właściwych zarządów drogowych.
10)
Istniejące drogi miejscowej komunikacji w granicach obszaru scalenia mogą być prostowane za zgodą władz, pod których zarządem te drogi się znajdują.
11) 18
Na obszarze Rzeczypospolitej, na którym obowiązują przepisy prawa cywilnego, zawarte w tomie X cz. 1 zb. pr. ces. ros., w przypadkach, gdy do obszaru scalenia przylegają, względnie przecinają go drogi publiczne pierwszych 4-ch klas, powiatowe urzędy ziemskie winny, po zaprojektowaniu obszaru scalenia, wystąpić z wnioskiem do władz administracyjnych I instancji, względnie do władz komunalnych o dokonanie przez te władze czynności, dotyczących ustalenia na gruncie granic dróg publicznych, które to władze w terminie najdalej czterech miesięcy od dnia otrzymania wniosku urzędu ziemskiego (nie wliczając okresu od dnia 1 grudnia do dnia 15 marca jako zimowej pory) obowiązane są do wykonania powyższych czynności. Ustalone przez władze administracyjne względnie komunalne granice dróg pierwszych 4-ch klas mierniczy zdejmuje, wnosi na plan, wskazując powierzchnie tych dróg w rejestrach, jak samodzielne pozycje.
12)
Komisarz ziemski lub delegat okręgowego urzędu ziemskiego ma prawo wglądu do sporządzonego przez mierniczego projektu scalenia i udzielania temuż mierniczemu swoich wskazówek ustnie lub piśmiennie. Otrzymane wskazówki mierniczy obowiązany jest wziąć pod rozwagę, przyczem w razie nieuwzględnienia ich winien załączyć do operatu scaleniowego uzasadnienie swego stanowiska na piśmie.

Do art. 33 i 34.

§  54. 19
Mierniczy, prowadzący scalenie, wskazując poszczególnym uczestnikom scalenia działki, projektowane dla nich na skutek scalenia, winien jednocześnie uprzedzić ich, że prowizoryczne wyznaczenie projektu scalenia na gruncie nie uprawnia nikogo do objęcia w posiadanie względnie do użytkowania wyznaczonych działek przed wprowadzeniem w posiadanie na mocy prawomocnego orzeczenia powiatowego urzędu ziemskiego (część 1 p. B lit. a art. 36), oraz, że winnym niezastosowania się do powyższego grożą skutki prawne za samowolne naruszenie cudzej własności.
§  55.
1)
O dniu wyznaczenia prowizorycznego projektu na gruncie mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, zawiadomi okręgowy urząd ziemski, który zarządzi sprawdzenie operatu pomiarowego i wykonanych na gruncie czynności pomiarowych.
2)
O wynikach przeprowadzonego sprawdzenia rewident pomiarów spisuje protokół, który w odpisie wręcza mierniczemu, prowadzącemu roboty, a o wyniku rewizji niezwłocznie zawiadamia powiatowy urząd ziemski.
§  56.
Na ogólnem zebraniu uczestników scalenia, zwołanem z zachowaniem przepisów art. 51, komisarz ziemski w obecności mierniczego, prowadzącego scalenie, komunikuje każdemu uczestnikowi scalenia obszar i szacunek wydzielonych dla niego na skutek scalenia gruntów (p. b art. 32) i wzywa każdego uczestnika scalenia do złożenia oświadczenia, czy przedstawiony na zebraniu projekt przyjmuje, czy też odrzuca. Złożone w tym przedmiocie oświadczenia stron, w szczególności podane przyczyny odrzucenia projektu, winny być zaprotokołowane.

Do art. 35.

§  57. 20
1)
Orzeczenie komisarza ziemskiego lub jego zastępcy (cz. 4 art. 33 i art. 35) może być wydane na miejscu w obecności uczestników scalenia. W tym przypadku sentencja orzeczenia winna być obecnym ustnie ogłoszona (o czem należy sporządzić protokół), orzeczenie zaś wraz z motywami winno być zredagowane w ciągu dni 14 od daty ogłoszenia sentencji.
2)
Jeżeli projekt scalenia ulega zatwierdzeniu (cz. 1) ze zmianami, orzeczenie zatwierdzające może być wydane po uprzedniem sporządzeniu przez mierniczego szkicu i rejestru odnośnie tych zmian.
3)
Jeżeli okręgowy urząd ziemski w przedłożonym mu na skutek odwołania stron do okręgowej komisji ziemskiej projekcie zauważy braki lub uchybienia, to przed wniesieniem go na posiedzenia okręgowej komisji ziemskiej może zaprojektować uzupełnienie go lub poprawienie.
4)
Skargi wniesione na projekt scalenia do powiatowego urzędu ziemskiego przez uczestników scalenia, wymienionych w cz. 5 art. 34, powiatowy urząd ziemski zwraca skarżącym.

Do art. 36.

§  58.
Utrwalenie granic poszczególnych działek na podstawie zatwierdzonego projektu scalenia na wezwanie okręgowego urzędu ziemskiego uskutecznia mierniczy, prowadzący prace scaleniowe, zgodnie z przepisami technicznemi, obowiązującemi w tym względzie w urzędach ziemskich.
§  59.
1) 21
Po zakończeniu prac nad utrwaleniem granic na gruncie zjeżdża na miejsce komisarz ziemski i na zwołanem w tym celu zebraniu ogólnem uczestników scalenia, ważnem bez względu na ilość obecnych, ogłasza zebranym, że od tej chwili stają się posiadaczami gruntów, wydzielonych im według zatwierdzonego projektu scalenia, oraz rozwiązuje radę (rady) uczestników scalenia. Z powyższych czynności komisarz ziemski sporządza na miejscu protokół.
2) 22
Dokonanie czynności, przewidzianych w cz. 1, powiatowy urząd ziemski może powierzyć również mierniczemu wezwanemu przez okręgowy urząd ziemski do utrwalenia granic (§ 58).
3)
Przepisy cz. 1 art. 38 mają zastosowanie we wszystkich przypadkach, gdy scalenie zostało zakończone przez polskie urzędy ziemskie, bez względu na czas rozpoczęcia i ukończenia tych prac i niezależnie od tego, czy techniczne prace były wykonane z ramienia urzędów ziemskich, czy też na mocy umowy zainteresowanych z mierniczym prywatnym.
4)
Ogłoszenie zamknięcia postępowania scaleniowego winno być uskutecznione w dziennikach wyszczególnionych w p. a § 32.

Do art. 39.

§  60.
1)
Uchwały o zaniechanie rozpoczętego postępowania scaleniowego, zapadłe na ogólnem zebraniu uprawnionych uczestników scalenia, winny być podpisane przez głosujących za tem zaniechaniem, a własnoręczność podpisów winna być stwierdzona przez naczelnika gminy (wójta, sołtysa, burmistrza). Uchwały te winny być składane do powiatowego urzędu ziemskiego, który po stwierdzeniu ich prawomocności przesyła je wraz ze swoją opinją o tem, czy względy gospodarcze pozwalają na to zaniechanie, do okręgowego urzędu ziemskiego w celu wniesienia na posiedzenie okręgowej komisji ziemskiej.
2)
Uchwały, uznane przez powiatowy urząd ziemski za nieprawomocne, komisarz ziemski dołącza do akt sprawy, powiadamiając zainteresowanych na piśmie za pośrednictwem urzędu gminnego o swojej decyzji.
3) 23
(uchylony).
13 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
14 § 40 uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.
15 § 45 ust. 1) lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
16 § 49 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 1936 r. (Dz.U.36.42.309) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 maja 1936 r.
17 § 51 ust. 3) skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
18 § 53 ust. 11) zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
19 § 54 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
20 § 57 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
21 § 59 ust. 1) zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
22 § 59 ust. 2) zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.919) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.
23 § 60 ust. 3) uchylony przez § 39 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 6 czerwca 1935 r. o opłatach za scalanie gruntów i znoszenie służebności oraz za odrysy dowodów pomiarowych (Dz.U.35.43.290) z dniem 19 czerwca 1935 r.