Rozdział 2 - Zasady i tryb wykonywania obowiązku meldunkowego. - Wykonywanie obowiązku meldunkowego oraz prowadzenie ewidencji ludności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.56.313

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1966 r.

Rozdział  2.

Zasady i tryb wykonywania obowiązku meldunkowego.

§  3. 1
1.
Dopełnienie obowiązku meldunkowego polega na dostarczeniu osobie prowadzącej książkę meldunkową wypełnionego i podpisanego zgłoszenia meldunkowego odpowiedniego wzoru oraz na przedłożeniu dowodu osobistego, a w razie jego braku - innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
2.
Osoby przebywające u najemcy lub właściciela lokalu dopełniają obowiązku meldunkowego przez doręczenie zgłoszenia i dokumentów (ust. 1) najemcy lub właścicielowi lokalu, który obowiązany jest zgłoszenie oraz dokumenty dostarczyć osobie prowadzącej książkę meldunkową.
3.
Obowiązek dotyczący najemcy i właściciela lokalu ciąży również na:
1)
kierownikach zakładów i instytucji udzielających poszczególnym osobom mieszkania na stałe lub czasowo w związku z pracą, nauką, leczeniem lub wypoczynkiem bądź też opieką społeczną,
2)
kierownikach hoteli lub innych zakładów przeznaczonych do czasowego wynajmu lokali mieszkalnych lub udzielania noclegów.
4.
Osoba prowadząca książkę meldunkową jest obowiązana przedstawić organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności przyjęte zgłoszenie meldunkowe i dokumenty określone w ust. 1 wraz z książką meldunkową.
5.
Dostarczenie dokumentów wymienionych w ust. 1 nie stanowi dopełnienia obowiązku meldunkowego, jeśli osobie podlegającej temu obowiązkowi odmówiono ostateczną decyzją zameldowania w określonym lokalu lub na terenie miejscowości, w której obowiązują szczególne przepisy meldunkowe.
6.
Zgłoszenie pobytu w zakładach przeznaczonych do przyjmowania osób na pobyt czasowy może nastąpić również na podstawie skierowania pisemnego (skierowania na leczenie, karty pobytu) wydanego przez państwowe i spółdzielcze zakłady pracy, instytucje i zakłady naukowe, zakłady opieki zdrowotnej, związki zawodowe lub stowarzyszenia, jeżeli skierowanie to zawiera dane, jakie przewiduje zgłoszenie meldunkowe.
7.
W razie niemożności dopełnienia obowiązku meldunkowego u osoby prowadzącej książkę meldunkową, obowiązku tego należy dopełnić bezpośrednio przed właściwym organem ewidencji i kontroli ruchu ludności. W tym przypadku organ ten obowiązany jest zawiadomić o przyjętym meldunku osobę prowadzącą książkę meldunkową, która wpisuje meldunek do tej książki.
8.
Osoby przebywające w domach, dla których książkę meldunkową prowadzi sołtys, mogą dopełnić obowiązku meldunkowego bezpośrednio przed organem ewidencji i kontroli ruchu ludności. W takim przypadku jednak zgłoszenie meldunkowe powinno być podpisane przez sołtysa, który jednocześnie obowiązany jest dokonać odpowiedniego wpisu w książce meldunkowej. W razie niemożności uzyskania podpisu sołtysa stosuje się przepis ust. 7.
9.
Zameldowanie osoby w jakiejkolwiek miejscowości (art. 2) powinno nastąpić w określonym lokalu mieszkalnym określonego domu. Zameldowanie w określonym lokalu i domu nie dotyczy osób przebywających w namiotach lub innych ruchomych urządzeniach mieszkalnych.
§  3a. 2
Dopełnienie obowiązku meldunkowego, który powstał w związku z urodzeniem dziecka, zgonem osoby lub zmianą nazwiska na skutek zawarcia małżeństwa, następuje przez zarejestrowanie tych faktów we właściwym urzędzie stanu cywilnego bez potrzeby dostarczenia zgłoszenia meldunkowego.
§  4. 3
Można odmówić zameldowania w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 3, oraz w przypadkach wprowadzenia ograniczeń przepisami opartymi na podstawie art. 21 bądź innymi przepisami jak również w razie braku zgody najemcy (właściciela) lokalu na zameldowanie.
§  5.
1.
Zgłoszenia meldunkowego dokonuje się na formularzach:
1)
"zgłoszenia zamieszkania" (załącznik nr 1) - w przypadku zgłoszenia miejsca zamieszkania;
2)
"zgłoszenia zmiany zamieszkania" (załącznik nr 2) - w przypadku zgłoszenia opuszczenia na stałe miejsca zamieszkania;
3)
"zgłoszenia pobytu czasowego" (załącznik nr 3) - w przypadku zgłoszenia pobytu czasowego;
4)
"zgłoszenia opuszczenia miejsca pobytu czasowego" (załącznik nr 4) - w przypadku zgłoszenia opuszczenia miejsca pobytu czasowego;
5)
"zgłoszenia pobytu czasowego w hotelu" (załącznik nr 5) - w przypadku zgłoszenia pobytu w hotelu lub innym zakładzie określonym w art. 6 ust. 1.
2.
Zmiany nazwiska lub imienia (art. 7) zgłasza się na formularzu zgłoszenia określonym w ust. 1 pkt 1.
3. 4
(skreślony).
4. 5
(skreślony).
§  6. 6
1.
Zameldowanie na pobyt stały następuje po wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania.
2.
Wymeldowania z pobytu stałego dokonuje organ właściwy ze względu na następne miejsce zamieszkania osoby obowiązanej do dopełnienia obowiązku meldunkowego, po czym niezwłocznie przesyła potwierdzone przez siebie zgłoszenie o wymeldowaniu do organu właściwego ze względu na poprzednie miejsce zamieszkania. Wymeldowania z pobytu czasowego dokonuje organ właściwy ze względu na miejsce tego pobytu.
§  7.
1.
Za miejsce zamieszkania osoby będącej członkiem załogi statku żeglugi śródlądowej, zamieszkującej stale na statku, uważa się miejscowość, w której ma siedzibę przedsiębiorstwo żeglugowe (jego ekspozytura lub oddział) zatrudniające tę osobę.
2.
Za miejsce zamieszkania osoby przebywającej w zakładzie karnym lub poprawczym uważa się, miejscowość, w której położony jest zakład, jeżeli osoba ta nie posiada innego miejsca zamieszkania.
§  8.
W razie gdy osoba zameldowana na pobyt czasowy w rzeczywistości zamieszkuje na stałe w danej miejscowości albo gdy osoba zameldowana na stałe w danej miejscowości w rzeczywistości przebywa tam tylko czasowo - osoby prowadzące książki meldunkowe oraz osoby wymienione w art. 11 ust. 1 i 2 obowiązane są zawiadomić o powyższym organ ewidencji i kontroli ruchu ludności.
§  9.
1.
Czasowa nieobecność w miejscu zamieszkania nie wymaga zgłoszenia zmiany zamieszkania.
2.
Za czasowo nieobecnych w miejscu zamieszkania uważa się w szczególności:
1)
osoby wykonujące zawód przejściowo lub sezonowo poza miejscem zamieszkania,
2)
osoby przebywające w innej miejscowości w celu odbycia leczenia lub dla wypoczynku albo w celu kształcenia się,
3)
osoby przebywające w zakładach karnych i poprawczych,
4)
osoby odbywające zasadniczą służbę wojskową, wojskową służbę okresową i nadterminową, ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, służbę wojskową w razie mobilizacji i w czasie wojny oraz uczniów szkół oficerskich i słuchaczy akademii wojskowych.
§  10. 7
Uczestnicy wycieczek zbiorowych liczących ponad 10 osób, zorganizowanych przez państwowe lub spółdzielcze zakłady pracy, instytucje, państwowe zakłady naukowe, związki zawodowe bądź stowarzyszenia wyższej użyteczności lub stowarzyszenia, które dopełniły obowiązku rejestracji albo zgłoszenia we właściwym organie administracji państwowej mogą dopełnić obowiązku meldunkowego za pośrednictwem kierownika wycieczki, który przedstawi organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności:
1)
listę uczestników wycieczki, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia,
2)
zaświadczenie stwierdzające fakt zorganizowania wycieczki pod przewodnictwem danej osoby.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.32.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1963 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 września 1966 r. (Dz.U.66.40.243) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 września 1966 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.32.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1963 r.
4 § 5 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 września 1966 r. (Dz.U.66.40.243) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 września 1966 r.
5 § 5 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 września 1966 r. (Dz.U.66.40.243) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 września 1966 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.32.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1963 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 czerwca 1963 r. (Dz.U.63.32.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1963 r.