Wykonanie ustawy z dnia 3 marca 1926 r. o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.70.410

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 lipca 1926 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 3 marca 1926 roku o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r.

Na podstawie § 44 powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (austr. Dz. Ust. P. № 146) w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 roku o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (Dz. U. R. P. № 28 poz. 169) zarządza się co następuje:
Dla każdego otworu świdrowego, założonego w celu odkrycia złoża minerału zastrzeżonego (§ 3 powszechnej austr. ustawy górniczej), należy prowadzić w formie książki sznurowej bieżąco dziennik wiertniczy i zestawiać, na wzorach przez władzę górniczą zatwierdzonych, profile wiertnicze.

Dziennik wiertniczy musi być przedłożony właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu do osznurowania i przyłożenia pieczęci lakowej.

W dzienniku wiertniczym nie wolno poczynionych zapisków usuwać lub czynić nieczytelnemi. Konieczne sprostowania należy wpisać w formie uwagi z dodaniem daty i podpisu osoby, która dokonała sprostowania.

Kierownik ruchu otworów wiertniczych, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązany jest pobierać i przechowywać próbki przewierconych pokładów.

Szczegółowe przepisy co do brania i przechowywania próbek wyda właściwy okręgowy urząd górniczy.

Dziennik wiertniczy, profile wiertnicze i próbki wiertnicze należy przechowywać w miejscu zamkniętem, znajdującem się w pobliżu miejsca wiercenia i okazywać je delegatowi władzy górniczej na jego żądanie.
Z chwilą nawiercenia (draśnięcia) złoża mineralnego należy wstrzymać dalsze wiercenia i zawiadomić o tem okręgowy urząd górniczy, celem urzędowego stwierdzenia dokonanego odkrycia.
Przewiercanie złoża mineralnego musi się odbywać w obecności delegata władzy górniczej przy użyciu takiego systemu wiercenia, który daje możność należytego stwierdzenia złoża co do jego ułożenia i jakości.
Delegatowi władzy górniczej należy przy dochodzeniu miejscowem dostarczyć odpis dziennika wiertniczego oraz jeden egzemplarz uzgodnionego z nim profilu otworu wiertniczego. Delegat ustala przedewszystkiem głębokość otworu świdrowego, porównuje ja z dziennikiem wiertniczym, pobiera próbki materjału wydobywanego przy przewierceniu złoża mineralnego i spisuje na miejscu szczegółowy protokół ze swej czynności i poczynionych spostrzeżeń.
Na podstawie wyniku przeprowadzonego dochodzenia okręgowy urząd górniczy wyda przedsiębiorcy górniczemu zaświadczenie dokonanego odkrycia.

W razie zachodzącej wątpliwości może okręgowy urząd górniczy przed wydaniem zaświadczenia zasięgnąć opinji rzeczoznawców i zarządzić przeprowadzenie analizy chemicznej odkrytego minerału.

Zaświadczenie dokonanego odkrycia winno być dołączone do podania o nadanie własności górniczej (§ 49 powszechnej austr. ustawy górniczej).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.