Wykonanie ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.55.434

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lipca 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 8 lipca 1937 r.
w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji i Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 160) w brzmieniu, zmienionym ustawą z dnia 7 listopada 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 844) zarządza się co następuje:
Do art 2 ust. 1.
(1)
Szef Sztabu Głównego komunikuje żądania Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz udziela wytycznych w zakresie prac przygotowawczych, dotyczących wojennej sprawności sieci kolejowej, które mają być wykonane w czasie pokoju - Ministrowi Komunikacji, który na tej podstawie wydaje bądź sam, bądź przez upoważnione władze lub organa zarządzenia:
a)
co do kolei państwowych - własnym organom pracy w Ministerstwie Komunikacji i Dyrekcjom Okręgowym Kolei Państwowych;
b)
co do kolei prywatnych - zarządom tych kolei.
(2)
Władze kolei prywatnych wykonują powyższe zarządzenia pod nadzorem organów, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
Wykonanie zarządzonych przez Ministra Komunikacji prac przygotowawczych, określonych w § 1, następuje przy współdziałaniu organów wojskowych, wyznaczonych przez Szefa Sztabu Głównego, który również w porozumieniu z Ministrem Komunikacji określa zakres i tryb tego współdziałania.

Do art. 3 i 5.

Władzami właściwymi do występowania z żądaniami w myśl art. 3 lub w myśl art. 5 są:
a)
w czasie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, stwierdzonego uchwałą Rady Ministrów - Minister Spraw Wojskowych i upoważnione przez niego organa wojskowe;
b)
w czasie ogólnej lub częściowej mobilizacji - szef Sztabu Głównego i upoważnione przez niego organa wojskowe;
c)
w czasie wojny - Szef Sztabu Naczelnego Wodza i upoważnione przez niego organa wojskowe.

Do art. 7.

Wojskowa służba kolejowa polega na:
a)
służbie w oddziałach wojsk kolejowych;
b)
wykonywaniu czynności kolejowych na stanowisku (zajęciu), powierzonym przez właściwe władze kolejowe, pod kierunkiem i nadzorem zwierzchników kolejowych, za które funkcjonariusz lub pracownik ponosi dyscyplinarną i karną odpowiedzialność wobec władz wojskowych.
Powołanie do wojskowej służby kolejowej oraz zwolnienie z tej służby następuje w myśl szczególnych przepisów Ministra Spraw Wojskowych, wydanych w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
Przeznaczenie personelu cywilnego do wojskowej służby kolejowej w czasie wojny, mobilizacji lub gdy tego wymaga interes obrony Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów, uskutecznia Minister Komunikacji na podstawie wytycznych Ministra Spraw Wojskowych lub Szefa Sztabu Głównego (§ 3 lit. a), b), ustalających w razie potrzeby ilość i rodzaj formacyj wojskowej służby kolejowej.

Do art. 9.

(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej stają się żołnierzami z chwilą zgłoszenia się w miejscu przeznaczenia i stwierdzenia tego zgłoszenia się w pisemnym zarządzeniu przełożonego zaliczającego powołanych do stanu faktycznego jednostki wojskowej (wcielenie).
(2)
Wszelkie należności i inne prawa, związane z wykonywaniem wojskowej służby kolejowej, przysługują powołanemu do tej służby od chwili wcielenia i od tej chwili ciążą na nim wszelkie obowiązki, wynikające z pełnienia tej służby.
(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej otrzymują z chwilą wcielenia najniższy stopień wojskowy, o ile z tytułu poprzedniej służby nie posiadają stopnia wojskowego.
(2)
Stwierdzenie stopnia wojskowego następuje w pisemnym zarządzeniu przełożonego po wcieleniu (§ 7 ust. 1).
(3)
Powołanym do wojskowej służby kolejowej mogą być nadane stopnie oficerów i podoficerów na czas wojny w myśl obowiązujących przepisów. Nadanie stopnia oficera na czas wojny następuje przez Naczelnego Wodza na wniosek Ministra Komunikacji.
Powołani do wojskowej służby kolejowej, którzy nie składali jeszcze przysięgi wojskowej, składają tę przysięgę bezpośrednio po wcieleniu według roty, ustalonej w obowiązujących przepisach dla żołnierzy, wobec dowódcy wyznaczonego przez władzę wojskową lub też wobec wyznaczonego przez tę władzę duchownego odnośnego wyznania.
(1)
Minister Spraw Wojskowych może zarządzić, by powołani do wojskowej służby kolejowej pełnili obowiązki służbowe w ubraniach cywilnych lub w odzieży służbowej kolejowej. W tym przypadku powołani otrzymują opaskę według wzoru, ustalonego przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Opaskę nosi się na lewym rękawie wierzchniego ubrania.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Z dniem tym tracą moc:
a)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Kolei Żelaznych i Ministra Skarbu z dnia 8 sierpnia 1920 r. w przedmiocie wykonania ustawy o kolejach w czasie wojny (Dz. U. R. P. Nr 79, poz. 533);
b)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Kolei Żelaznych z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie wojskowej służby kolejowej w czasie pokoju oraz wojennej służby kolejowej (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 272).