Wykonanie ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.54.306

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1946 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

Na podstawie art. 6 i 9 ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 277) zarządzam, co następuje:
W celu wykonania zadań, określonych w art. 2 i 3 ustawy, Rada Szkół Wyższych:
a)
opracowuje projekty sieci szkół wyższych;
b)
występuje z inicjatywą i wydaje opinie w sprawie zakładania nowych i zwijania istniejących szkół wyższych tudzież tworzenia nowych i zwijania istniejących wydziałów, katedr i zakładów;
c)
opracowuje projekty ustroju szkół wyższych łącznie z zasadami powoływania nauczycieli akademickich i pomocniczego personelu naukowego;
d)
opracowuje i opiniuje projekty, dotyczące programów studiów i metod nauczania;
e)
opracowuje zasady wynagradzania pracowników naukowych w szkołach wyższych;
f)
inicjuje i opiniuje obsadę katedr;
g)
opracowuje i przedkłada Prezesowi Rady Ministrów wszelkie inne wnioski, dotyczące usprawnienia pracy szkół wyższych i pogłębienia ich demokratycznego charakteru;
h)
przedkłada wnioski w sprawie środków, zmierzających do zapewnienia młodzieży niezbędnych warunków do pracy, a w szczególności umożliwiających dostęp do szkół wyższych młodzieży robotniczej i chłopskiej;
i)
po wysłuchaniu opinii właściwych rektorów wydaje zarządzenia potrzebne do zapewnienia normalnego toku pracy w szkołach;
j)
opiniuje preliminarze wydatków ze Skarbu Państwa na cele szkół wyższych i opiekę nad młodzieżą.
Sprawy, należące do jej zakresu działania, Rada załatwia kolegialnie w drodze uchwał.
Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby. Do prawomocności uchwał wymaga się obecności przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech innych członków Rady. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Poza członkami Rady w posiedzeniach bierze udział Dyrektor Biura Rady z głosem doradczym. Na zaproszenie Rady lub jej przewodniczącego w posiedzeniach mogą brać udział również inne osoby w charakterze rzeczoznawców lub referentów z głosem doradczym.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Rady i przewodniczy na nich, kieruje pracami Rady, nadzoruje działalność Biura i składa Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania z prac Rady.
Zastępca przewodniczącego jest stałym pomocnikiem przewodniczącego. W razie niemożności pełnienia obowiązków przez przewodniczącego zastępca przewodniczącego wchodzi we wszystkie jego prawa i obowiązki.
Stałym organem pracy Rady jest Biuro Rady, którym bezpośrednio kieruje Dyrektor Biura, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady. Pod względem organizacyjnym i personalnym Biuro Rady wchodzi w skład Prezydium Rady Ministrów.
Organami pomocniczymi, przygotowującymi materiał do decyzji Rady, są poza Biurem Rady:
a)
sekcje Rady, które Rada powołuje w miarę potrzeby spośród swoich członków lub z poza ich grona,
b)
rzeczoznawcy, którzy na zlecenie Rady lub przewodniczącego opracowują poszczególne zagadnienia, związane z zadaniami Rady.
Członkowie Rady i jej sekcji otrzymują zwrot kosztów i wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w formie zryczałtowanych stawek za każde posiedzenie. Wysokość stawek ryczałtowych ustala Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady.
Rzeczoznawcy otrzymują wynagrodzenie według zasad umowy o dzieło w wysokości ustalonej w każdym przypadku oddzielnie przez przewodniczącego Rady w ramach kredytów budżetowych, na ten cel przeznaczonych.
Wydatki, związane z funkcjonowaniem Rady, pokrywa się z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.