Wykonanie ustawy z dnia 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.105.976

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1922 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z d. 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym (Dz. U. R. P. № 89 poz. 800) zarządza się co następuje:
Opłatę zasadniczą od skargi (art. 1 ustęp pierwszy ustawy) oraz opłaty od podań i ich załączników (art. 4 ustawy) uiszcza się znaczkami stemplowemi (skarbowemi-nie sądowemi) albo gotówką; opłaty od świadectw i odpisów, wydawanych przez Najwyższy Trybunał Administracyjny (art. 5 ustawy), tylko znaczkami stemplowemu.
Znaczki stemplowe, odpowiadające wysokości opłaty zasadniczej, należy nakleić na pierwszej stronicy podania. Urzędnik biura podawczego Najwyższego Trybunału Administracyjnego winien te znaczki stemplowe-jeśli nie nasuwa się podejrzenie, iż je podrobiono lub przerobiono albo zdjęto z innego papieru - skasować w ten sposób, iż na każdym znaczku stemplowym wyciśnie pieczęć urzędowa i datę dnia kasowania tak, aby część pieczęci w każdym razie jednak data kasowania znajdowała się na znaczku, część zaś poza nim na papierze; gdyby pieczęć urzędowa nie wykazywała daty dnia kasowania, winien urzędnik biura podawczego datę tę wpisać na każdym znaczku atramentem oraz wycisnąć pieczęć w sposób wyżej wskazany.
W ten sam sposób należy postąpić przy uiszczaniu opłat od podań i załączników, wymienionych w art. 4 ustawy, naklejając jednakże na pierwszej stronicy podania, a w razie wniesienia w dwu lub więcej egzemplarzach, na pierwszej stronicy jednego egzemplarza, znaczki stemplowe, których wartość równa się sumie opłat, należących się od wszystkich egzemplarzy i arkuszy podania, tudzież od wszystkich załączników.
Przy uiszczaniu przewidzianych w art. 5 ustawy opłat od świadectw i odpisów, należy znaczki stemplowe, przypadające od pierwszego i dalszych arkuszy świadectw względnie od wszystkich stronic odpisów, nakleić na świadectwie, względnie odpisie i znaczki te skasować w sposób wskazany w § 2 niniejszego rozporządzenia.
W razie uiszczenia opłaty zasadniczej oraz opłat od wymienionych w art. 4 podań i załączników gotówką, należy odpowiednią kwotą wnieść do kasy skarbowej, która potwierdzi zapłatą na skardze względnie podaniu, albo jeśli płatnik tego żąda-osobnym kwitem kasowym, w którym to razie petent obowiązany jest kwit kasowy nakleić na skardze względnie podaniu. Najwyższy Trybunał Administracyjny zaświadczy na żądanie petenta, iż kwit pozostał w aktach.
Kwotę, którą należy złożyć tytułem kaucji na zabezpieczenie opłaty dodatkowej (art. 1 ustęp 2 ustawy), wpłaca się gotówką za pomocą blankietu nadawczego Pocztowej Kasy Oszczędności na konto № 30110 Centralnej Kasy Państwowej, przyczem na odcinku blankietu, t. zw. "dowodzie odbioru", jak również na odwrotnej stronie odcinku blankietu t. zw. "dowodu złożenia" wpisać należy "Kaucja do dyspozycji Najwyższego Trybunału Administracyjnego w procesie N. N. przeciwko N. N. o ......". Tak uzupełniony dowód odbioru winien być naklejony na skardze jako dowód zapłaty.

W ten sam sposób należy postąpić, jeśli Najwyższy Trybunał Administracyjny w myśl art. 3 ustęp trzeci ustawy nałoży na skarżącego obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej, niepokrytej kaucją, z tą jednak różnicą, iż wpisać należy "Opłata dodatkowa w myśl decyzji N. T. A. z ...... w procesie N. N. przeciwko N. N. o ......". Dowód odbioru należy przesłać Najwyższemu Trybunałowi Administracyjnemu.

Blankiety nadawcze Pocztowej Kasy Oszczędności nabywa się w każdym urzędzie pocztowym.

Nieuiszczoną w terminie opłatę dodatkową (art. 3 ustępy drugi i trzeci ustawy) oraz nie-uiszczone opłaty od podań i załączników ściągają władze skarbowe; w tym celu Najwyższy Trybunał Administracyjny zawiadamia Ministerstwo Skarbu o każdym poszczególnym przypadku.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.