Rozdział 5 - Przepisy wspólne. - Wykonanie ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.38.288

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1939 r.

Rozdział  V.

Przepisy wspólne.

§  15.
(1)
Pierwsze potrącenie następuje przy najbliższej wypłacie uposażenia lub zaopatrzenia emerytalnego po dniu doręczenia płatnikowi lub izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu) wezwania o uskutecznienie potrącenia; następne potrącenie uskutecznia się bez wezwania, w odstępach miesięcznych, przy każdorazowej wypłacie uposażenia lub zaopatrzenia emerytalnego.
(2)
Potrącenie z odprawy następuje jednorazowo przy wypłacie odprawy.
§  16.
(1)
Co do porządku zaspokojenia wierzytelności w przypadku zbiegu potrąceń obowiązują następujące przepisy:
a)
o pierwszeństwie w zaspokojeniu wierzytelności rozstrzyga termin doręczenia płatnikowi lub izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu) wezwania władzy, urzędu lub osoby trzeciej o uskutecznienie potrąceń;
b)
wierzytelności Skarbu Państwa mają pierwszeństwo przed innemi, bez względu na czas ich powstania oraz termin doręczenia wezwania o uskutecznienie potrącenia;
c)
wierzytelności, oparte na obowiązku alimentacji, mają równe pierwszeństwo z wierzytelnościami Skarbu Państwa.
(2)
W razie zbiegu roszczeń alimentacyjnych dwu lub więcej wierzycieli kwotę, podlegającą zajęciu, należy przekazać do depozytu sądowego.
§  17.
Kwotę, uzyskaną na zasadzie potrącenia, przekazuje płatnik, lub izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny) wierzycielowi, wskazanemu w wezwaniu (tytule) o uskutecznienie potrąceń.
§  18.
(1)
Potrącenia ustają:
a)
z chwilą całkowitego zaspokojenia wierzytelności;
b)
w razie śmierci dłużnika; w tym przypadku płatnik lub izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny) zawiadamia o ustaniu potrąceń z tego powodu władzę, urząd lub osobę uprawnioną, na których wezwanie uskuteczniano potrącenie.
(2)
Potrącenia z uposażenia ustają ponadto z chwilą przeniesienia dłużnika w stan spoczynku; w tym przypadku, jeżeli potrącenia były uskuteczniane z tytułów, wymienionych w § 11 ust. 2, płatnik przesyła tytuł, na którego podstawie uskuteczniał potrącenia, oraz wykaz, zawierający wysokość sumy potrąconej i pozostałej do potrącenia - izbie skarbowej (Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu), wypłacającej dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, która wydaje zarządzenia co do uskuteczniania potrąceń z zaopatrzenia emerytalnego; jeżeli natomiast potrącenia były uskuteczniane z innych tytułów, niż określonych w § 11 ust. 2, uskutecznianie potrąceń ustaje, o czem płatnik zawiadamia władzę, urząd lub osobę uprawnioną, na których wezwanie uskuteczniano potrącenia.