Rozdział 3 - Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego. - Wykonanie ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.38.288

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1939 r.

Rozdział  III.

Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego.

§  11.
(1)
Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego uskutecznia izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny), wypłacająca dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, na podstawie wezwania władzy, urzędu lub osoby uprawnionej, o uskutecznienie potrącenia.
(2)
Do wezwania należy dołączyć:
a) 2
odpis tytułu egzekucji sądowej i klauzuli wykonalności, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia z tytułu alimentacji;
b) 3
odpis tytułu egzekucji sądowej i klauzuli wykonalności, lub odpis prawomocnego zarządzenia administracyjnej władzy cywilnej, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia z tytułu należności Skarbu Państwa;
c)
odpis prawomocnego zarządzenia administracyjnej władzy wojskowej, jeżeli chodzi o dokonanie potrącenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu szkód lub strat, ustalonych prawomocnem zarządzeniem właściwej administracyjnej władzy wojskowej w czasie pełnienia czynnej służby przez żołnierza zawodowego lub funkcjonarjusza państwowego w administracji wojskowej.
(3)
Przepis § 5 stosuje się analogicznie.
§  12.
Izba skarbowa (Państwowy Zakład Emerytalny), wypłacająca dłużnikowi zaopatrzenie emerytalne, uskutecznia potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego w ten sposób, iż do czasu całkowitego zaspokojenia wierzytelności potrąca dłużnikowi na poczet kwoty, jaka ma być od niego ściągnięta, odpowiednie kwoty w następujących granicach:

A. w stosunku do żołnierzy zawodowych w stanie spoczynku:.

a)
10 % zaopatrzenia emerytalnego, gdy chodzi o należności Skarbu Państwa lub wierzytelności, wymienione w § 11 ust. 2 lit. b) i c), oraz w razie zbiegu potrąceń z tych tytułów;
b)
30 %, gdy chodzi o należności z tytułu alimentacji oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniami z tytułów, wymienionych pod lit. a);

B. w stosunku do funkcjonarjuszów państwowych administracji wojskowej w stanie spoczynku:

1) jeżeli chodzi o należności Skarbu Państwa, oparte na prawomocnem zarządzeniu administracyjnej władzy cywilnej, lub o wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu szkód lub strat, oparte na prawomocnem zarządzeniu administracyjnej władzy wojskowej, oraz w razie zbiegu potrąceń z tych tytułów, - 10% zaopatrzenia emerytalnego;

2) jeżeli chodzi o należności Skarbu Państwa, oparte na tytule egzekucji sądowej, oraz w razie zbiegu potrąceń z tego tytułu z potrąceniami z tytułów, wymienionych w pkt. 1 - jedną piątą część zaopatrzenia emerytalnego, przyczem:

a) suma, nieprzenosząca 100 zł miesięcznie, jest wolna od wszelkich potrąceń,

b) w razie, gdy uposażenie przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie - potrąca się ponadto połowę przewyżki ponad 1.200 zł;

3) jeżeli chodzi o potrącenie z tytułu obowiązku alimentacji - dwie piąte części zaopatrzenia emerytalnego z tem zastrzeżeniem, że, gdy zaopatrzenie emerytalne przewyższa tysiąc dwieście złotych miesięcznie, potrąca się ponadto całą przewyżkę ponad 1.200 złotych;

4) przy zbiegu potrąceń z tytułów, wymienionych pod 3), z potrąceniami z tytułów, wymienionych pod 1 i 2, jedna piąta część zaopatrzenia emerytalnego przypada na wszystkie długi ogółem, druga zaś część piąta na zaspokojenie samych tylko należności alimentarnych, o ileby pierwsza część na nie przy zbiegu z innemi wierzytelnościami nie wystarczała; według tej samej zasady podlega potrąceniu prze-wyżka ponad tysiąc dwieście złotych miesięcznie.

§  13.
(1)
Potrącenia z zaopatrzenia emerytalnego ulegają zawieszeniu w przypadku zawieszenia wypłaty całości uposażenia emerytalnego w myśl art. 4 ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 20, poz. 160).
(2)
W przypadku przywrócenia zawieszonego zaopatrzenia emerytalnego dokonywa się z tego uposażenia zaległych potrąceń.
2 § 11 ust. 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.47.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 1939 r.
3 § 11 ust. 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.47.299) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 1939 r.