Wykonanie ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o uregulowaniu prawa własności gruntów oddanych w drodze parcelacji w posiadanie nabywców na obszarze województw centralnych i wschodnich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.82.721

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 września 1932 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o uregulowaniu prawa własności gruntów oddanych w drodze parcelacji w posiadanie nabywców na obszarze województw centralnych i wschodnich.

Na podstawie art. 25 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o uregulowaniu prawa własności gruntów oddanych w drodze parcelacji w posiadanie nabywców na obszarze województw centralnych i wschodnich (Dz. U. R. P. Nr. 30, poz. 308) zarządza się co następuje:
Do art. 3.
Podania o wszczęcie postępowania sądowego wraz z załącznikami (art. 4) wnoszą strony interesowane (właściciel majątku lub nabywcy działek), do okręgowego urzędu ziemskiego za pośrednictwem powiatowego urzędu ziemskiego. Na żądanie okręgowego urzędu ziemskiego strony obowiązane są dostarczyć dokumentów i danych, wymienionych w art. 4 ustawy.
Okręgowy urząd ziemski może zażądać od stron interesowanych, żądających wszczęcia postępowania, złożenia zaliczki na wydatki, związane z postępowaniem sądowem i czynnościami przygotowawczemi, oraz na koszty sądowe.
Niezwłocznie po otrzymaniu podania sąd na żądanie okręgowego urzędu ziemskiego wyda potwierdzenie odbioru podania. Niezłożenie załączników równocześnie z podaniem nie wstrzymuje wydania tego potwierdzenia.

Do art. 4.

Jeżeli właściciel nieruchomości, który oddał nabywcom grunty w posiadanie w drodze parcelacji, nie jest ujawniony w wykazie hipotecznym lub rejestrze wieczystym, należy prócz wyciągu hipotecznego lub wyciągu z rejestru wieczystego złożyć sądowi dokumenty, stwierdzające przejście własności nieruchomości.
Okręgowy urząd ziemski zarządza w razie potrzeby pomiary na gruncie, a to niezależnie od zgody stron interesowanych.
W wykazie osób, posiadających na nieruchomości hipoteki lub inne prawa rzeczowe, okręgowy urząd ziemski winien podać miejsce zamieszkania tych osób, ujawnione w aktach hipotecznych lub wieczystych; o ile jednak urząd posiada wiadomości o zmianie miejsca zamieszkania tych osób, winien to w wykazie zaznaczyć.

Do art. 13.

Wniosek o dokonanie podziału i segregacji hipotek i innych praw rzeczowych okręgowy urząd ziemski może złożyć sądowi bądź jednocześnie z wniesieniem podania, określonego w art. 3 ustawy, bądź też w toku postępowania sądowego.
Projekt podziału i segregacji obciążeń sporządza okręgowy urząd ziemski na podstawie szacunku nierozparcelowanej części nieruchomości, przeprowadzonego przez powiatowy urząd ziemski, w razie potrzeby przy udziale biegłych. Szacunek ten oznaczy wartość nierozparcelowanej części nieruchomości, według cen sprzedażnych działek powstałych z parcelacji.

Do art. 16.

Opłata stosunkowa pobierana będzie przez sąd po uprawomocnieniu się decyzji sądu, kończącej postępowanie. Do pozostałych kosztów stosuje się ogólne przepisy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.