Wykonanie ustawy z dnia 15 lipca 1920 roku o likwidacji majątków prywatnych w wykonaniu traktatu pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 roku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.51.321

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 1921 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU LIKWIDACYJNEGO
z dnia 14 maja 1921 r.
w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 15 lipca 1920 roku o likwidacji majątków prywatnych w wykonaniu traktatu pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 roku.

Na podstawie art. 3 i 16 ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. "o likwidacji majątków prywatnych w wykonaniu traktatu pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r." (Dz. Pr. 1920 r. Nr. 70, poz. 467) zarządza się co następuje:
Zakres działania Komitetów Likwidacyjnych utworzonych rozporządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego, a działających na zasadach uchwalonych przez Radę Ministrów w dniu. 28-go października 1920 r. wprowadzonych w życie rozporządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego (Dz. Ust. Nr. 107, poz. 704) ustala się jak następuje: zakres działania Komitetu Likwidacyjnego w Poznaniu obejmuje obszar b. dzielnicy pruskiej, zakres zaś działania Komitetu Likwidacyjnego w Warszawie-cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem b. dzielnicy pruskiej.
Komitet Likwidacyjny, powziąwszy postanowienie o stosowaniu likwidacji majątku, prawa lub interesu, ogłasza o tem w Monitorze Polskim^ względnie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej.
Zawiadomienia, odpisy postanowień, wezwania doręcza się właścicielowi likwidowanego prawa majątku lub interesu lub jego zastępcy listem poleconym. Za datę doręczenia listu poleconego uważa się dzień jego nadania.
Właściciel likwidowanego majątku, prawa lub interesu winien najdalej w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia, uskutecznionego w myśl paragrafu 2 niniejszego rozporządzenia, podać Komitetowi Likwidacyjnemu, którego kompetencji podlega, swoje miejsce zamieszkania.

Właściciel likwidowanego majątku, prawa lub interesu, podlegający kompetencji Komitetu Likwidacyjnego w Warszawie, a mający miejsce zamieszkania poza Warszawą, winien oprócz swego miejsca zamieszkania wskazać w terminie oznaczonym w ustępie 1 niniejszego paragrafu osobę, zamieszkałą w Warszawie, upoważnioną do odbioru pism dla niego przeznaczonych.

Właściciel likwidowanego majątku, prawa lub interesu, podlegający kompetencji Komitetu Likwidacyjnego w Poznaniu, a mający swoje miejsce zamieszkania poza obszarem b. dzielnicy pruskiej, winien oprócz swego miejsca zamieszkania wskazać w terminie oznaczonym w ustępie 1 niniejszego paragrafu osobę, zamieszkałą na obszarze b. dzielnicy pruskiej, upoważnioną do odbioru pism dla niego przeznaczonych.

Jeżeli właściciel przebywa zagranicą, to do złożenia wskazanego w paragrafie poprzednim oświadczenia przysługuje mu termin 6-o tygodniowy, licząc od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim, względnie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej" obwieszczenia o postanowieniu likwidacji jego majątku, prawa lub interesu.
Zawiadomienia i pisma Komitetu Likwidacyjnego skierowane do właściciela likwidowanego majątku, prawa lub interesu, który w myśl art. 4 i 5 niniejszego rozporządzenia, nie podał komitetowi swego miejsca zamieszkania bądź też jego zmiany, lub też nie wyznaczył osoby upoważnionej do odbioru pism w tem mieście, względnie w obrębie tego terytorjum, w którem znajduje się Komitet Likwidacyjny, (§ 4) będą wywieszane w kancelarji Komitetu Likwidacyjnego. Osoby interesowane nie mają prawa zasłaniania się niewiadomością o tych zawiadomieniach.
W wypadkach, jeśli likwidowany majątek, prawo lub interes należy do kilku właścicieli, wystarczającym jest doręczenie zawiadomień i pism temu z nich, którego dokładny adres jest w posiadaniu Komitetu Likwidacyjnego.
Wezwanie winno zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres osoby wzywanej,
2)
charakter, w jakim osoba zostaje wzywaną (likwidowany, rzeczoznawca, tłumacz),
3)
krótkie sformułowanie przedmiotu sprawy,
4)
miejsce i termin, w których ma się stawić wzywany lub przesłać żądaną odpowiedź.
W wypadkach uznania przez Komitet Likwidacyjny umowy o zbyciu przez właściciela majątku, prawa lub interesu za ważną, nowonabywca składa cenę kupna w terminie i trybie przez Komitet Likwidacyjny wskazanym. O ile cenę tę otrzymuje likwidowany Komitet Likwidacyjny, po potrąceniu z sumy wpłaconej kosztów postępowania, zawiadamia likwidowanego o terminie i trybie otrzymania zapłaty.
Powziąwszy uchwalę o zatrzymaniu likwidowanego majątku, prawa lub interesu na rzecz Państwa, Komitet Likwidacyjny wraz z zawiadomieniem o tem właściciela, wzywa go, aby tenże przed upływem terminu, wskazanego przez Komitet Likwidacyjny, który jednakowoż nie może być krótszy nad 1 miesiąc, a dłuższy nad 6 miesięcy od dnia doręczenia wezwania lub ogłoszenia w Monitorze Polskim, względnie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej, złożył Komitetowi Likwidacyjnemu ocenę likwidowanego majątku, prawa lub interesu, popartą odpowiedniemi dowodami.
Po upływie terminu, wskazanego w § 10, lub po otrzymaniu żądanych danych od właściciela, Komitet Likwidacyjny trybem wskazanym w regulaminie, zarządza oszacowanie likwidowanego przedmiotu, przy pomocy jednego lub więcej rzeczoznawców. Przewodniczący Komitetu Likwidacyjnego może każdorazowo zamianować kierownika postępowania taksacyjnego. O ile przedmioty taksowane mają kurs na giełdzie warszawskiej, poznańskiej lub berlińskiej albo też cenę handlową, rzeczoznawcy przy taksowaniu tych przedmiotów winni uwzględniać notowany kurs oraz cenę handlową, jak również dane i uwagi, które przedłoży właściciel likwidowanego przedmiotu.
Jeżeli po dokonaniu oceny przez Komitet Likwidacyjny przedmiot do czasu objęcia go w posiadanie przez Państwo ulegnie zmianie, wysokość oceny będzie odpowiednio sprostowaną.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.