Wykonanie ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.107.971

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 22 listopada 1924 r.
w celu wykonania ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. o popieraniu przemysłu ludowego.

Na zasadzie art. 3 ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 80 poz. 778) zarządza się co następuje:
W celu przeprowadzenia zadań określonych ustawą z dn. 31 lipca 1924 c, skład komitetu popierania przemysłu ludowego, przewidzianego w art. 6 ustawy, ustala się w sposób następujący:

Minister Przemyślu i Handlu lub wyznaczony przez niego zastępca jako przewodniczący,

1 przedstawicie! Ministerstwa Przemysłu i Handlu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,

1 przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych,

5 przedstawicieli, po jednym z następujących organizacyj i instytucyj:

Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Warszawie, Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie, Pomorskiego Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Kościerzynie, Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego w Wilnie, Stowarzyszenia Kupców Polskich w Warszawie, oraz 3 osoby znane na polu popierania przemysłu ludowego.

Ponadto Minister Przemysłu i Handlu może na wniosek komitetu powołać dalszych przedstawicieli instytucyj przemysłu ludowego i domowego, oraz osoby zasłużone na polu rozwoju i organizacyj tych przemysłów.

Dla wykonania zadań w ustawie wskazanych, komitet dzielić się może na sekcje o charakterze stałym lub czasowym.

Przewodniczących sekcyj wyznaczy Minister Przemysłu i Handlu. Sekretarzem komitetu mianuje Minister Przemysłu i Handlu jednego z członków komitetu.

W celu opiniowania wniosków o przyznanie kredytów na zasadzie gwarancji Skarbu Państwa powołuje się sekcją kredytową komitetu w następującym składzie:
a)
przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel Ministerstwa Skarbu,
c)
3 delegaci z pośród pozostałych członków Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego, delegowani przez tenże komitet,
d)
delegat instytucji udzielającej kredytu.
Opinja sekcji zapada większością głosów obecnych członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Do prawomocności uchwał wymagana jest obecność przynajmniej 3 członków sekcji, w teru przewodniczącego.

Przewodniczący sekcji i przedstawiciel Ministerstwa Skarbu mają prawo zakładania sprzeciwu przeciw postanowieniom sekcji. Wówczas wykonanie postanowienia sekcji wstrzymuje się do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Kredyty będą przyznawane ośrodkom przemysłu ludowego, wytwórniom przemysłu ludowego, oraz wytwórniom o charakterze przemysłu domowego i zdobniczego, przy szczególnem uwzględnieniu ich organizacyj wytwórczych oraz. zrzeszeń wytwórców tych przemysłów, za odpowiedniem zabezpieczeniem, na podtrzymanie i podniesienie wytwórczości.
Podania o pożyczki należycie ostemplowane należy wnosić do Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych właściwego województwa lub do Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Warszawie. Podania winno zawierać:
a)
dokładne określenie uprawianego przemysłu z wymienieniem właściciela i wskazaniem dokładnego adresu,
b)
uzasadnienie potrzeby zaciągnięcia pożyczki, ze wskazaniem jej wysokości, terminów, sposobów spłaty, oraz rodzaju zabezpieczenia.

W miarą potrzeby komitet może zażądać przedłożenia odnośnych dowodów.

Podania o pożyczki opinjuje sekcja kredytowa komitetu, po uprzedniem zasięgnięciu informacji o petencie u Instruktora Stowarzyszeń Przemysłowych danego województwa.
Zaopinjowane przez sekcję kredytową komitetu wnioski pożyczkowe będą przesyłane przez przewodniczącego sekcji do instytucyj kredytowych, udzielających kredytu do właściwego załatwienia. W razie niedopełnienia warunków pożyczkowych w ciągu 30 dni od chwili zawiadomienia petenta przez instytucje, udzielające kredyt, decyzja o przyznaniu pożyczki traci moc obowiązującą.
Kredyty są udzielane na weksle na okres do 1 roku przy oprocentowaniu 6% w stosunku rocznym zgóry.
Spłata pożyczki może być rozłożona na raty kwartalne lub półroczna, z obowiązkiem wystawienia nowego weksla przy spłacie każdej raty.
W razie uchybienia dłużnika w terminach spłaty pożyczki, niestosowanie się do niniejszych przepisów, użycia pożyczki na inny cel, nie-związany z podniesieniem uprawianego przemysłu, zaprzestania uprawiania przemysłu, pożyczka może być natychmiast wypowiedziana i w razie jej niespłacenia ściągnięta w drodze przymusowej przez instytucję udzielającą pożyczkę.
Instytucje kredytowe przesyłają co miesiąc Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego wykaz stanu udzielonych pożyczek.
Podania o zasiłki należycie ostemplowane, należy wnosić w ten sam sposób, jak podania o pożyczki.
Rozdziału funduszu zasiłkowego dokonuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek lub po zasiągnięciu opinji Komitetu Popierania Przemysłu Ludowego.
Osoby fizyczne i prawne, korzystające z funduszu zasiłkowego są obowiązane złożyć Komitetowi Popierania Przemysłu Ludowego w ciągu 6 miesięcy sprawozdanie ze sposobu użycia zasiłków, oraz przesłać corocznie ogólne sprawozdanie ze swej działalności, pod rygorem cofnięcia dalszych zasiłków.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.