Wykonanie ustawy o ulgach dla nowowznoszonych budowli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.62.463

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 9 stycznia 1923 r.
w przedmiocie wykonania ustawy o ulgach dla nowowznoszonych budowli.

Na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 22 września 1922 o ulgach dla nowowznoszonych budowli (Dz. U. R. P. № 88, poz. 786) zarządza się co następuje:
Uwolnienie od opłat (należytości) państwowych i komunalnych w myśl § 2 ustawy z dnia 22 września 1922 r. o ulgach dla nowowznoszonych budowli (Dz. U. R. P. № 88, poz. 786) stosuje się do wszystkich aktów i umów, dotyczących odpłatnego przeniesienia własności nieruchomości, sporządzonych w pierwszych ośmiu latach po rozpoczęciu budowy, a przed jej ukończeniem. Po wykończeniu budowli uwolnienie to stosuje się tylko do aktu lub umowy, dotyczącej pierwszego odpłatnego przeniesienia własności, o ile ten akt lub umowę sporządzono w pierwszych ośmiu latach po wykończeniu budowli.

Obowiązek zgłaszania aktów prawnych do wymiaru należytości na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskie-go, przewidziany w § 43 austr. ustawy z dnia 9 lutego 1850 r. (austrj. Dz. U. P. № 50) względnie w rozporządzeniu Ministrów Skarbu i Sprawiedliwości z dnia 19 marca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 27, poz. 162), pozostaje nienaruszony.

Zaświadczenia wymienione w art. 4 ustawy powołanej w § 1 wydają niżej wymienione urzędy I instancji, mające nadzór nad budownictwem:
1)
na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej: w miastach, w których magistraty są upoważnione do sprawowania nadzoru policyjno-budowlanego, - magistraty; w pozostałych zaś miastach, jakoteż w innych osiedlach ludzkich- właściwe starostwa;
2)
na obszarze b. zaboru pruskiego: w miastach - magistraty a w miejscowościach wiejskich - komisarze obwodowi;
3)
na obszarze b. zaboru austrjacko-węgierskiego - właściwe władze samorządowe gminne, tuk miejskie, jak i wiejskie.
Ubiegający się o uwolnienie od podatku względnie opłat (art. 1 i 2 ustawy) winni przedstawić zaświadczenie, o którem mowa w § 2 niniejszego rozporządzenia, władzy wymiarowej względnie notarjuszowi, powołanemu do wymierzenia podatku względnie opłaty i to w zasadzie przed uskutecznieniem wymiaru; władza wymiarowa względnie notarjusz zatrzymuje to zaświadczenie w oryginale lub w wierzytelnym odpisie przy aktach. W razie niedostarczenia zaświadczenia podatek względnie opłatą ma być wymierzoną.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.