Wykonanie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.6.25

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 11 lutego 1977 r.
w sprawie wykonania ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 9 ust. 5, art. 20 ust. 1, art. 23 ust. 2 i art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 235) zarządza się, co następuje:
Użyte w rozporządzeniu określenie:
1)
ustawa - oznacza ustawę z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 235),
2)
ubezpieczenie - oznacza ubezpieczenie społeczne rzemieślników i niektórych innych osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek oraz ich rodzin,
3)
ubezpieczony - oznacza osobę objętą ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności lub współpracy,
4)
działalność - oznacza działalność zarobkową, o której mowa w art. 1 ustawy,
5)
współpraca - oznacza współpracę przy prowadzeniu działalności,
6) 1
forma opodatkowania - oznacza opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła oraz opodatkowanie w formie karty podatkowej lub w pozostałych formach zryczałtowanych albo według ogólnych zasad opodatkowania,
7)
organizacja społeczno-zawodowa - oznacza w odniesieniu do:
a)
rzemieślników i osób z nimi współpracujących - właściwy cech,
b)
osób prowadzących nierzemieślniczą działalność handlową i usługową oraz osób z nimi współpracujących - właściwe wojewódzkie zrzeszenie prywatnego handlu i usług,
c)
rybaków morskich i osób z nimi współpracujących - Zrzeszenie Rybaków Morskich,
d)
osób uprawiających flisactwo turystyczne na rzece Dunajcu - Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajcu,
8)
oddział ZUS - oznacza oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
(uchylone).
1.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i pogrzebowego stanowi kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstało prawo do zasiłku.
2.
Jeżeli jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubezpieczenia kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie została obniżona lub podwyższona w myśl § 10 lub 11, podstawę wymiaru zasiłków, o których mowa w ust. 1, stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej podstawie wymiaru składek z tego okresu ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy - z faktycznego okresu ubezpieczenia.
 
1.
Podstawę wymiaru emerytury lub renty stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej zryczałtowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie z okresu ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej - z faktycznego okresu ubezpieczenia.
2.
Jeżeli jednak w ciągu ostatnich 5 lat ubezpieczenia kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie została podwyższona w myśl § 11, podstawę wymiaru emerytury stanowi kwota odpowiadająca przeciętnej miesięcznej podstawie wymiaru składek z okresu ostatnich 5 lat ubezpieczenia, a jeżeli ubezpieczenie trwało krócej - z faktycznego okresu ubezpieczenia, nie niższa jednak od kwoty ustalonej w myśl ust. 1.
Okoliczności i przyczyny wypadków przy prowadzeniu działalności lub przy współpracy bada i ustala organizacja społeczno-zawodowa. W czynnościach tej organizacji może uczestniczyć przedstawiciel oddziału ZUS.
1.
Ubezpieczony, który uległ wypadkowi, jest obowiązany zawiadomić niezwłocznie o wypadku organizację społeczno-zawodową.
2.
Po uzyskaniu wiadomości o wypadku od poszkodowanego lub z innych źródeł organizacja społeczno-zawodowa sporządza kartę wypadku opierając się na oświadczeniach poszkodowanego, zeznaniach świadków i innych dowodach dotyczących wypadku.
3.
Organizacja społeczno-zawodowa powinna udzielić poszkodowanemu albo członkom jego rodziny niezbędnej pomocy w zebraniu dowodów stwierdzających fakt i okoliczności wypadku. W miarę potrzeby organizacja ta powinna przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające.
Karta wypadku powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby zgłaszającej wypadek oraz datę zgłoszenia,
2)
dane osobowe ubezpieczonego, który uległ wypadkowi,
3)
rodzaj wypadku, opis jego okoliczności, przebiegu i przyczyn,
4)
stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy prowadzeniu działalności lub współpracy,
5)
stwierdzenie, czy zachodzą okoliczności wyłączające prawo do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności lub współpracy,
6)
podpisy osób, które uczestniczyły w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku,
7)
datę sporządzenia karty wypadku,
8)
imię i nazwisko osoby sporządzającej kartę wypadku.
1.
Kartę wypadku zatwierdza prezes (przewodniczący) zarządu organizacji społeczno-zawodowej.
2.
Zatwierdzoną kartę wypadku organizacja społeczno-zawodowa przekazuje nie później niż w ciągu 6 tygodni po uzyskaniu wiadomości o wypadku oddziałowi ZUS wraz z całą dokumentacją, na podstawie której karta ta została sporządzona.
Oddział ZUS na podstawie dokumentów, o których mowa w § 23 ust. 2, ustala, czy wypadek, któremu uległ poszkodowany, był wypadkiem przy prowadzeniu działalności lub współpracy w rozumieniu art. 10 ustawy. Ustalenie to może być w razie potrzeby poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym.
Prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności lub przy współpracy ustala oddział ZUS na podstawie ustaleń, o których mowa w § 24, oraz orzeczenia lekarskiego stwierdzającego związek czasowej niezdolności do pracy, inwalidztwa lub śmierci ubezpieczonego z wypadkiem.
Dla osób objętych ubezpieczeniem z tytułu wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek lub współpracy przy jego wykonywaniu, polegającej na bezpośrednim udziale w połowach, wiek emerytalny wynosi 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mężczyzny, jeżeli osoby te:
1)
osiągnęły wymagany do przyznania emerytury okres ubezpieczenia, w tym co najmniej 15 lat ubezpieczenia z tytułu wykonywania rybołówstwa z uwzględnieniem okresów pracy uznanej za zatrudnienie pierwszej kategorii, w myśl przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
2)
wiek emerytalny (55 lub 60 lat) osiągnęły w czasie ubezpieczenia z tytułu wykonywania rybołówstwa albo w ciągu 5 lat po jego zaprzestaniu; warunek ten nie jest wymagany, jeżeli działalność, o której mowa w pkt 1, była wykonywana co najmniej 20 lat przez kobietę i 25 lat przez mężczyznę.
1.
Oddział ZUS zawiadamia osoby, które z tytułu prowadzenia działalności były objęte ubezpieczeniem w dniu 28 lutego 1977 r., o kwocie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie i o wysokości wymierzonej składki zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, prowadzące działalność w zakresie innym niż transport, rybołówstwo morskie i flisactwo turystyczne, są obowiązane złożyć w terminie do dnia 31 marca 1977 r. w oddziale ZUS oświadczenie o formie opodatkowania.
1.
Przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do prowadzenia działalności lub współpracy, powstałej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, za podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się kwoty zryczałtowane określone w § 8.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Przepisu § 19 ust. 2 nie stosuje się, jeżeli ubezpieczony w ciągu 3 miesięcy od daty zawiadomienia, o którym mowa w § 27 ust. 1, zgłosił wniosek o podwyższenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1977 r.
1 § 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1983 r. (Dz.U.83.66.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1983 r.
2 § 2 - 17 uchylone przez § 56 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru skłaek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.90.7.41) z dniem 9 lutego 1990 r.
3 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1983 r. (Dz.U.83.66.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1983 r.