Oddział 4 - Wyrób zapalniczek ze złota i srebra. - Wykonanie ustawy o monopolu zapałczanym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.10.51

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1934 r.

Wyrób zapalniczek ze złota i srebra.

§  28.
Kto zamierza wyrabiać zapalniczki ze złota i srebra, obowiązany jest zawiadomić o tem co najmniej na 8 dni przed rozpoczęciem wyrobu właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych, podając:
1)
swoje imię i nazwisko względnie firmę;
2)
dokładne miejsce, gdzie się znajduje wytwórnia;
3)
czy wyrabia zapalniczki, czy też je tylko składa;
4)
przewidywana produkcję tygodniową względnie miesięczną;
5)
kto kieruje przedsiębiorstwem i kto będzie obowiązany do udzielania wyjaśnień kontroli skarbowej przy wykonywaniu dozoru wytwórni.

Do zawiadomienia należy dołączyć w dwóch egzemplarzach opis i plan wytwórni z oznaczeniem tych lokali, w których zapalniczki będą wyrabiane, tudzież w których będą przechowywane gotowe zapalniczki opodatkowane i nieopodatkowane (§ 31).

§  29.
Po otrzymaniu zawiadomienia urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych zarządzi sprawdzenie opisu i planu lokali. O wyniku sprawdzenia winien być spisany protokół w dwóch egzemplarzach, podpisany również przez przedsiębiorcę. Jeden egzemplarz protokółu sprawdzenia pozostaje w przedsiębiorstwie, drugi zaś w urzędzie skarbowym akcyz i monopolów państwowych.
§  30.
O każdej zmianie właściciela przedsiębiorstwa lub firmy, względnie osoby, obowiązanej do udzielania wyjaśnień kontroli skarbowej, jak również o każdej zmianie rozkładu wytwórni, - a zwłaszcza miejsc wyrobu, przechowywania i sprzedaży zapalniczek - należy zawiadomić urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych najpóźniej w ciągu trzech dni.
§  31.
Zapalniczki nieopodatkowane nie mogą być przechowywane razem z opodatkowanemu Nie wolno też przechowywać nieopodatkowanych zapalniczek w lokalu sprzedaży.
§  32.
Na wyrób, opodatkowanie i sprzedaż zapalniczek wytwórca obowiązany jest prowadzić księgę według załączonego wzoru Nr. 7.

Z końcem kadego dnia należy wpisać w odpowiednich rubrykach księgi ilość zapalniczek:

a)
wyrobionych,
b)
opodatkowanych oraz
c)
sprzedanych względnie wysłanych bez opłaty podatku poza obszar Rzeczypospolitej w tymże dniu.

Zgłoszenia podatkowe, kwity na zapłacenie podatku, zgłoszenia wywozowe oraz faktury na sprzedaż zapalniczek winny być dołączone do księgi.

§  33.
W księdze wyrobu, opodatkowania i sprzedaży zapalniczek należy sporządzać za każdy miesiąc obrachunek, którego odpis należy przesyłać urzędnikowi kontroli skarbowej, pełniącemu nadzór nad przedsiębiorstwem, celem sprawdzenia, poświadczenia i przedłożenia do 14-go dnia następnego miesiąca w drodze służbowej izbie skarbowej.
§  34.
Urzędnicy kontroli skarbowej mają prawo wstępu do wytwórni zapalniczek i dokonywania jej oględzin, sprawdzania zapasów, księgi i dokumentów; przedsiębiorca względnie jego zastępca obowiązany jest udzielać im wszelkiej pomocy i wyjaśnień.
§  35.
W razie uszkodzenia zapalniczek, od których podatek nie został uiszczony, przedsiębiorca obowiązany jest zawiadomić o tem kontrolę skarbową.

Kontrola skarbowa spisuje odpowiedni protokół, na zasadzie którego następuje spisanie zapalniczek w księdze wyrobu.

§  36.
W razie stwierdzenia podczas kontroli w wytwórni braku zapalniczek, organ kontrolujący wpisze brakującą ilość zapalniczek do księgi na rozchód, a przedsiębiorca będzie obowiązany zapłacić, przypadający od tych zapalniczek podatek w ciągu ośmiu dni.

Nadto w takim wypadku należy spisać protokół celem przeprowadzenia odpowiednich dochodzeń.

§  37.
Kto wyrabia względnie zamierza wyrabiać elektryczne zapalniczki, przeznaczone do umocowania we wszelkiego rodzaju środkach lokomocji, jest obowiązany zawiadomić o tem urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych oraz podać szczegóły przewidziane w paragrafie 28.

Urzędnikom kontroli skarbowej służy prawo wstępu do przedsiębiorstwa, wyrabiającego takie zapalniczki, oraz dokonywania oględzin lokalu, zapasu zapalniczek oraz wykazu kontrolnego wyrobu i sprzedaży tych zapalniczek.

§  38.
Na wyrób i sprzedaż względnie zużytkowanie we własnem przedsiębiorstwie zapalniczek elektrycznych, przeznaczonych do umocowania w środkach lokomocji, przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić wykaz kontroli według załączonego wzoru Nr. 8.