Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.11.58

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządami Głównymi Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Drzewnego i Terenowego, Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Chemicznego oraz Związku Zawodowego Pracowników Rolnych i Leśnych zarządza się, co następuje:
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
Upoważnia się Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do rozciągnięcia w terminie do dnia 31 marca 1957 r. w porozumieniu z Ministrem Finansów i po zasięgnięciu opinii zarządów głównych właściwych związków zawodowych przepisów rozporządzenia na inne kategorie przedsiębiorstw ze zmianami wynikającymi z charakteru działalności tych przedsiębiorstw.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które:
1)
osiągnie sumę planowanego zysku lub nie przekroczy planowanej straty, bez uwzględnienia wyników z produkcji ubocznej,
2)
wykona plan produkcji towarowej w cenach zbytu,
3)
spełni inne warunki ustalone przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, jeśli takie zostały wprowadzone.
2.
Przy ocenie wykonania warunków wymienionych w ust. 1 oraz przy ustalaniu prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy dane za okres sprawozdawczy należy skorygować o sumy, które miały wpływ na ich kształtowanie, a które powstały z przyczyn niezależnych od działalności przedsiębiorstwa. Za przyczyny niezależne od działalności przedsiębiorstwa uznaje się:
1)
urzędowe zmiany cen materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych,
2)
urzędowe zmiany taryf kolejowych, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji.
3.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
1.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy dla przedsiębiorstw przemysłowych ustala się średnio w wysokości:
1)
1,5% planowanego rocznego funduszu płac - za osiągnięcie zadań planowych,
2)
a ponadto 50% zysku ponadplanowego bądź kwoty, o którą została zmniejszona planowana strata.
2.
Upoważnia się Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do różnicowania wysokości stawek odpisów na fundusz zakładowy dla poszczególnych centralnych zarządów, jednostek równorzędnych i kategorii przedsiębiorstw, z tym że łączna wysokość odpisów nie powinna przekraczać sumy funduszu zakładowego obliczonej według stawek średnich oraz że odpisy z planowanego funduszu płac w poszczególnych przedsiębiorstwach nie mogą być niższe niż 1% ani wyższe niż 2%.
W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w § 3 upoważnia się Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do zezwolenia na utworzenie przez przedsiębiorstwo funduszu zakładowego w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową w cenach zbytu, określane we wskaźnikach do planu ustalonych przez jednostkę nadrzędną.
1.
Przedsiębiorstwo dysponuje środkami funduszu zakładowego w zasadzie po dokonaniu rocznego odpisu, z tym że o ile w ciągu roku na koniec I, II i III kwartału przedsiębiorstwo w stosunku do zadań liczonych od początku roku spełni warunki, od których uzależnia się uzyskanie prawa do tworzenia funduszu zakładowego - może ono dokonać zaliczkowego odpisu na fundusz zakładowy do wysokości 25% przypadającego za dany okres funduszu zakładowego.
2.
Sumę funduszu zakładowego przypadającego za dany rok sprawozdawczy zatwierdza jednostka nadrzędna na podstawie danych wynikających z zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
4.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy - wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
5.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 4, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego w roku następnym.
1.
Środki funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inna cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na cele określone w ust. 1 należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
Górną granicę łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy na cele określone w § 9 ust. 1 pkt 1 ustala się w wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz, o którym mowa w ust. 1.
3.
Z wykonania preliminarza, o którym mowa w ust. 1, dyrektor przedsiębiorstwa składa załodze okresowe sprawozdania.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
1.
Zasady tworzenia funduszu zakładowego określone rozporządzeniem stosuje się do wyników działalności przedsiębiorstw za 1957 r.
2.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.