§ 16. - Wykonanie rozporządzenia z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.98.711

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1922 r.
§  16.
Urzędowe sprawdzenie.
1.
Organ skarbowy, do którego wniesiono zgłoszenie zapasów, obowiązany jest sprawdzić dokładność zgłoszenia ewentualnie zażądać potrzebnych uzupełnień, a następnie przystąpić bezzwłocznie do sprawdzenia zapasów.

Wynik sprawdzenia i sprawdzony zapas wina musującego, kwotę dodatkowego podatku i kasę poborową, w której tę kwotę należy uiścić, należy podać w 3 egzemplarzach zgłoszenia. Jeden egzemplarz zgłoszenia należy zwrócić zgłaszającemu zapas wina, drugi przesłać do kasy poborowej, a trzeci po uwidocznieniu w nim numeru kwitu kasowego przesłać za pośrednictwem władzy skarbowej I instancji do właściwej władzy skarbowej II instancji.

Zgłaszający obowiązany jest zapłacić przypadający dodatkowy podatek w ciągu 3 dm w kasie poborowej i okazać kwit organowi skarbowemu.

Zarachowanie wpłaconych kwot należy przeprowadzić w osobnym rejestrze podatkowym zaopatrzonym napisem dodatkowy podatek od wina".

Osoby, które wino musujące sprzedają, albo szykują mają na flaszkach z winem musującem, o ile flaszki te nie były dotychczas zaopatrzone znaczkami podatkowemi, nalepić w ciągu 3 dni, nabyte na podstawie sprawdzonego przez organ skarbowy zgłoszenia zapasów w kasie poborowej, znaczki podatkowe i zawiadomią o tem organ skarbowy.

Gdyby na flaszkach z winem musującem nalepione były dawniejsze na niższą kwotę opiewające znaczki podatkowe - wówczas zgłaszający winien zapłacić wymierzony mu w zgłoszeniu zapasów dodatkowy podatek w gotówce w kasie poborowej do 3 dni i przedłożyć organowi skarbowemu kwit, poczem organ ten wyciśnie na etykiecie butelek z winem musującem pieczęć urzędową i adnotację, że podatek dodatkowy uiszczono.