§ 13. - Wykonanie rozporządzenia z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.98.711

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1922 r.
§  13.
Kontrola sprzedawców i handlarzy wina musującego.

Osoby, które sprzedają lub szykują wino musujące, są obowiązane okazać swoje 'zapasy właściwemu organowi skarbowemu dla kontroli, wykazać na jego żądanie, skąd zapasy te pochodzą i czy zostały należycie opodatkowane. Osoby te obowiązane są prowadzić należycie rejestr przychodu i rozchodu wina musującego. Rejestr przychodu ma zawierać następujące rubryki: pozycję bieżącą, dzień miesiąc i rok sprowadzenia, przedsiębiorstwo i miejscowość skąd nadeszła przesyłka, ilość flaszek i rodzaj wina musującego.

Rejestr rozchodu zawierać ma: pozycję bieżącą rozchodu, dzień miesiąc i rok rozchodu, nazwisko i miejsce zamieszkania odbiorcy, a następnie ilość flaszek wina musującego gronowego (cała, pół i 1/4 flaszki) i wina musującego owocowego (cała, pół i 1/4 flaszki) i uwagi.

Do rejestru przychodu należy zaciągnąć natychmiast po otrzymaniu przesyłkę i wypełnić odnośne rubryki a do odnośnej pozycji przychodu dołączyć otrzymany rachunek przedsiębiorstwa, od którego sprowadzono przesyłkę, pozycję rejestru rozchodu przedsiębiorstwa, które rachunek wystawiło; jeśli przesyłka nadeszła z zagranicy należy dołączyć do rejestru kwit celny.

Do rejestru rozchodu należy zapisać natychmiast po wydaniu każdą przesyłkę ściśle wedle rubryk a o ile chodzi o drobną, całodzienną sprzedaż flaszkową - sumarycznie ilość sprzedanego wina.

Z końcem każdego miesiąca należy zestawić w rejestrze miesięczne 'Przychody i rozchody - a z końcem roku zamknąć rejestr, wyprowadzić remanent i przenieść go jako taki do nowego rejestru przychodu. Rejestra te przechowuje się w przedsiębiorstwie. W chwili wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów o ujednostajnieniu opodatkowania wina należy cały znajdujący się, a zgłoszeniu podlegający zapas wina musującego zapisać 'na przychód do rejestru przychodu - a do tej pozycji dołączyć drugi egzemplarz zgłoszenia zapasów i pokwitowanie na zapłacony dodatkowy podatek.

Za należyte prowadzenie rejestru odpowiada sprzedający.