§ 10. - Wykonanie rozporządzenia z dnia 14 listopada 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina musującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.98.711

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1922 r.
§  10.
Wprowadzenie wina musującego przez linję celną.
1.
Od wprowadzonego przez linję celną dla odbiorców w obrębie obszaru, na którym obowiązuje ustawa o winach musujących, i dostawianego tam do odprawy celnej wina musującego, które nie jest już znaczkami podatkowemi należycie zaopatrzone (ustęp 6), ani nie jest bezpośrednio opodatkowane (bez umieszczenia znaczków podatkowych ustęp 5) ; należy uiścić podatek od win musujących przy odprawie celnej przez nałożenie znaczków podatkowych.
2.
W deklaracji towaru dla odprawy celnej ma strona oprócz dat, potrzebnych dla postępowania celnego podać: gatunek wina musującego (wino musujące z winogron albo owoców), wielkość i ilość flaszek.
3.
Co do odprawy posyłek wina musującego na podstawie wyniku oględzin mają zastosowanie odnośne przepisy celne, z tem uzupełnieniem, że także daty miarodajne dla opodatkowania mają być przez urzędy celne stwierdzone i w dokumencie cłowym uwidocznione.
4.
Znaczki podatkowe mają strony nabyć i nałożyć przed lub podczas odprawy celnej na flaszkach z winem musującem; urzędy celne, w których okaże się regularne zapotrzebowanie znaczków do opodatkowania win musujących, mogą być przez władzę skarbową II instancji przeznaczone do wydawania znaczków do opodatkowania win musujących za gotówkę.
5.
Co do wina musującego, nieprzeznaczonego do obrotu handlowego, nadchodzącego z zagranicy pocztą albo w obrocie podróżnym i granicznym, zezwala się na bezpośrednie uiszczenie podatku od wina musującego (bez nałożenia znaczków podatkowych). W tych wypadkach należy z zachowaniem odpowiedniej ostrożności wycisnąć na etykiecie flaszki pieczęć urzędową urzędu celnego.
6.
Ministerstwo Skarbu zastrzega sobie zezwolenie zagranicznym wytwórcom wina musującego na nakładanie w przepisany sposób już za granicą znaczków podatkowych na flaszkach z winem musującem. Bliższe warunki zostaną podane w każdorazowem pozwoleniu. Strona ma w deklaracji towaru dla odprawy celnej podać oprócz dat wymienionych w ustępie 2 także okoliczność, że flaszki są jut zaopatrzone znaczkami podatkowemi oraz nazwisko wytwórcy wina musującego. Przy odprawie na podstawie wyniku oględzin ma urząd celny wymienić nazwisko wytwórcy wina musującego w dokumencie cłowym. Przy odprawie takich posyłek-urząd celny winien się przekonać, czy pochodzą one od wytwórcy posiadającego pozwolenie i wyrywkowo zbadać. czy flaszki są należycie zaopatrzone znaczkami podatkowemi. Na wypadek znalezienia przy oględzinach choćby tylko jednej flaszki, która nie jest należycie zaopatrzona znaczkiem podatkowym, należy całą posyłkę zbadać; takie flaszki mają być przez stronę dodatkowo, bez uwzględnienia znajdującego się może znaczka podatkowego, należycie znaczkami podatkowemi zaopatrzone lub pod kontrolą karty konwojowej na powrót za granicę odesłane. O tego rodzaju usterkach należy w każdym wypadku donosić wprost Ministerstwu Skarbu.
7.
Jako próbki wolne od podatku traktuje się próbki wchodzące przez linję celną pocztą, przewożone przez pocztę jako wzory, o ile według obowiązujących przepisów cłowych są uwolnione od dostawienia do urzędu celnego.