Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w przedmiocie opodatkowania spirytusu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.59.424

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 czerwca 1923 r.
w celu wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w przedmiocie Opodatkowania spirytusu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy § 7 rozporządzenia Rady Ministrów ż dnia 7 czerwca 1923 roku w przedmiocie opodatkowania spirytusu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 59, poz. 420) zarządza się co następuje:
Przedsiębiorcy fabryk wódek (likierni, rozlewni), tudzież hurtowi i detaliczni sprzedawcy wódek obowiązani są zamknąć z dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. prowadzone w ich przedsiębiorstwach książki i rejestry przychodu i rozchodu, spirytusu i wyrobów wódczanych i wyprowadzić pozostały na ten dzień zapas.

Przedsiębiorcy ci, jak również osoby prywatne posiadające na zapasie więcej, jak 5 litrów stustopniowego spirytusu, zawartego w spirytusie i wyrobach wódczanych, winny zgłosić pisemnie w 2 egzemplarzach w przeciągu 3 dni - w b. Zaborze rosyjskim właściwemu urzędowi akcyz i monopolów, zaś poza siedzibą tego urzędu właściwemu inspektorowi kontroli skarbowej, a w b. zaborze austrjackim i pruskim równorzędnym urzędom skarbowym - cały zapas spirytusu i wyrobów wódczanych (likierów, wódek, rumu, koniaku i t. p.), jaki znajdować się będzie u nich w dniu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r.

Odbiorcy posyłek spirytusu względni!! wyrobów wódczanych wysłanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r., a odebranych po tym dniu obowiązani są zgłosić je powyżej wymienionym urzędom w przeciągu 3 dni po odbiorze.

Zgłoszenie zapasów ma zawierać cisnę co do ilości i stopniowości spirytusu, a co do wyrobów wódczanych ilość i pojemność naczyń zawierających te wyroby i ogólną ilość litrów bieżących, dalej miejscowość i miejsce przechowania zapasów.

Przyjmujący zgłoszenie zbada ścisłość dat wniesionego oznajmienia, potwierdzi na obu egzemplarzach oznajmienia dzień zgłoszenia, umieści pod potwierdzeniem swój podpis i pieczęć, urzędową, wciągnie zgłoszenie pod liczbą bieżącą do zapisku wniesionych oznajmień i zwróci jeden egzemplarz oznajmienia dla pokrycia zgłaszającemu.
Na podstawie otrzymanego zgłoszenia nastąpi urzędowe zbadanie zapasów przez, organa skarbowe. Organ skarbowy wpisie wynik zbadania oraz wysokość dodatkowego podatku w równem brzmieniu w obu egzemplarzach oznajmienia, a to w egzemplarzu urzędowym i w egzemplarzu zgłaszającego. Organ ten pozostawi jeden egzemplarz oznajmienia posiadaczowi zapasów, który będzie obowiązany uiścić dodatkowy podatek w najbliższej kasie skarbowej do dni 8 i donieść o tem przyjmującemu zgłoszenie urzędowi skarbowemu, ten urząd przedłoży drugi egzemplarz oznajmienia po wpisaniu danych co do uiszczenia podatku przełożonej Izbie Skarbowej.

Na znak dodatkowego opodatkowania wyrobów wódczanych nalepi zgłaszający na każdej flaszce z wyrobami wódczanemi, niezależnie od opasek poprzednio nalepionych, jeszcze jedną zieloną typu ostatniego i to równolegle do etykiety.

Z dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 czerwca 1923 r. obowiązana są fabryki wódek (rozlewnie, likiernie) aż do wyczerpania zapisu opasek zielonych nakładać na flaszki z wyrobami wódczanemi po 2 takie opaski.

Po wypuszczenia nowego nakładu opasek o innej barwie nakładać się będzie na flaszki z wyrobami wódczanemi tylko po 1 opasce nowego typu.

Izba Skarbowa może na prośbę obowiązanych do uiszczenia dodatkowego podatku zezwolić na spłacenia dłużnej kwoty w 3 równych ratach miesięcznych z zastrzeżeniem opłacenia 12% odsetek w stosunku tocznym.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od dnia wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r.