Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.96.888

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 października 1922 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych.

Na mocy § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 1922 r. w przedmiocie rozszerzenia na cały obszar Rzeczypospolitej postanowień rosyjskiej ustawy akcyzowej o patentach akcyzowych na wytwórnie trunków, wyrobów ze spirytusu, drożdży prasowanych, oraz na zakłady sprzedaży trunków, dalej na wyrób zapałek i gilz papierosowych (Dz. U. R P. № 95 poz. 879) zarządza się co następuje:
Przedsiębiorcy gorzelni, rafinerji spirytusu, wytwórni wódek i likierów, drożdży prasowanych, browarów, wytwórni win wszelkiego rodzaju, miodu do picia, zapałek i tutek papierosowych obowiązani są przed rozpoczęciem roku obrachunkowego (kampanji), a najpóźniej przed uruchomieniem wytwórni złożyć we właściwej kasie skarbowej unormowaną w § 2 ustęp A. C. i D. rozporządzenia Rady Ministrów akcyzową należytość patentową i przedłożyć otrzymany z kasy kwit kasowy, przy odpowiedniej deklaracji wraz z ewentualnie otrzymanem świadectwem przemysłowem właściwemu urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich (władzy skarbowej I instancji). Ten ostatni urząd wydaje zgłaszającemu się przy zwrocie kwitu i świadectwa przemysłowego patent akcyzowy wedle dołączonego wzoru I i wciąga dane do wykazu wydanych patentów akcyzowych (wzór II).

Jeżeli producent obowiązany jest prócz zasadniczej opłaty patentowej uiścić dodatkową opłatę patentową (§ 2 ustęp A L. 1 b, L. 5 b, L. 7 b, rozporządzenia Rady Ministrów) w takim razie obowiązany jest po zapłaceniu tej dodatkowej opłaty okazać urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich otrzymany z kasy skarbowej kwit kasowy wraz z patentem akcyzowym celem zaciągnięcia wpłaconej kwoty do wykazu wydanych patentów akcyzowych i uwidocznienia na patencie dat wpłaconej dodatkowej opłaty patentowej.

Koncesjonowani sprzedawcy trunków obowiązani są przed 1 stycznia każdego roku, a o ile chodzi o nowe koncesje przed otwarciem sprzedaży uiścić we właściwej kasie skarbowej unormowaną w § 2 ustęp 3 rozporządzenia Rady Ministrów należytość patentową i przedłożyć otrzymany kwit kasowy przy odpowiedniej deklaracji, wraz z otrzymanem świadectwem handlowem i koncesję upoważniającą do sprzedaży trunków właściwemu urzędowi skarbowemu dla podatków pośrednich (władzy skarbowej 1 instancji).

Ten ostatni urząd wydaje zgłaszającemu się przy zwrocie koncesji, kwitu "i świadectwa handlowego patent akcyzowy wedle wzoru III i wciąga dane do wykazu wydanych patentów akcyzowych (wzór ii).

Urzędy skarbowe dla podatków pośrednich obowiązane są prowadzić należycie wykaz wydanych patentów akcyzowych i przedkładać z końcem miesiąca właściwym izbom skarbowym ogólny sumaryczny wykaz wydanych patentów akcyzowych za dany miesiąc i to wedle kategorji przedsiębiorstw zajmujących się produkcją względnie sprzedażą wyszczególnionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów, tudzież uzyskanych opłat patentowych. Izby skarbowe sporządzają na podstawie otrzymanych sumarycznych wykazów z poszczególnych urzędów - ogólny sumaryczny wykaz swego okręgu i przedkładają go co miesiąc za ubiegły miesiąc do departamentu akcyz i monopolów Ministerstwa Skarbu (wydział a).
Patenty akcyzowe winny być wywieszone w przedsiębiorstwie, dla którego je wydano, na miejscu widocznem.
Bez wykupienia przepisanych patentów akcyzowych nie mogą być uruchomione wyszczególnione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów wytwórnie i miejsca sprzedaży.
Wyszczególnione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów przedsiębiorstwa, które wykupiły patenty akcyzowe na odnośny rok obrachunkowy winny dopłacić do dni ośmiu we właściwej kasie skarbowej różnicę między ceną nowej i starej taryfy.

O ile rok obrachunkowy liczy się od 1 stycznia do końca grudnia - przedsiębiorstwa winny dopłacić za drugie półrocze 1922 połowę nowej taryfowej opłaty patentowej po potrąceniu ewentualnie zapłaconej za te półrocze opłaty patentowej wedle starej taryfy.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1922 -r. Z dniem tym tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy wykonawcze.

Wzór I do § 1.

PATENT AKCYZOWY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór II do § 1 i 2.

WYKAZ

wydanych patentów akcyzowych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór III do § 2.

PATENT AKCYZOWY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................