Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.28.202

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 marca 1925 r.
o wykonaniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw z tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum.

Na zasadzie § 8 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw do tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum (Dz. U. R. P. № 115, poz. 1032) zarządza się co następuje:
Skarb Państwa Polskiego, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe, instytucje i fundacje, kasy, towarzystwa i inne osoby prawne i fizyczne, wymienione w § 2 wyżej wskazanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, celem zabezpieczenia swych praw do tytułów na okaziciela, Winny złożyć najpóźniej do dnia 1 sierpnia 1925 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 16 lutego 1925 roku (Dz. U. R. P. № 18 poz. 135) w Głównym Urzędzie Likwidacyjnym:
a)
podanie, które winno zawierać: imię. i nazwisko, zamieszkanie i przynależność państwową petenta, wykaz tytułów, termin wywiezienia tytułów na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożenia w instytucjach na temże terytorjum, ewentualnie wyszczególnienie okoliczności, uzasadniających zgłoszenie.

Przy żądaniu zabezpieczenia praw do tytułów, emitowanych przez instytucje, których zarządy miały siedzibę poza obecnem terytorjum Rzeczypospolitej, petent winien wskazać, jaki majątek tej instytucji znajduje się w granicach Rzeczypospolitej.

Do podania należy dołączyć odpisy wykazu sporządzone, według załączonego wzoru, osobno dla każdej instytucji emitującej, w 4 egzemplarzach.

b)
dokumenty, uzasadniające prawo do tytułów, wymienionych w wykazach, jak: kwity depozytowe wszelkich instytucyj kredytowych, korespondencję z temi instytucjami, wyciągi z ksiąg rachunkowych oraz inne dowody pisemne.

Dokumenty należy składać w oryginałach z załączeniem prywatnego odpisu, przyczem na żądanie petenta, oryginały dokumentów po wydaniu decyzji będą zwrócone petentowi.

Wszystkie podania oraz wykazy winny być podpisane przez osoby zainteresowane, względnie przez osoby mające prawo do działania w imieniu tych osób. Osoby zainteresowane, oraz osoby działające w ich imieniu, są odpowiedzialne za wiarygodność i za ścisłość złożonych przez nie oświadczeń i wykazów.
Podanie oraz załączniki (§ 1 p. b) podlegają opłacie stemplowej.
Po wydaniu decyzji przez Prezesa Głównego Urzędu Likwidacyjnego, Główny Urząd Likwidacyjny prześle odpis jej osobie zainteresowanej.
W razie wydania decyzji zabezpieczającej, Główny Urząd Likwidacyjny powiadomi osobę zainteresowaną o wysokości kosztów jednorazowego ogłoszenia w Monitorze Polskim, które osoba zainteresowana winna wpłacić do Kasy Głównego Urzędu Likwidacyjnego, względnie na rachunek bieżący Urzędu w Pocztowej Kasie Oszczędności w Warszawie.
Jeżeli Prezes Głównego Urzędu Likwidacyjnego poweźmie decyzje, oddalającą żądane zabezpieczenie praw do tytułów na okaziciela, osobie zainteresowanej służyć będzie prawo uzupełnienia złożonych dokumentów w terminie wskazanym w § 1 niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

tytułów na okaziciela, znajdujących się na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad należących do ...... (imię i nazwisko, lub nazwa osoby prawnej), zamieszkałego lub mającego siedzibę prawną w ..... (dokładny adres)
123456789101112
№ porządkowyNazwy tytułówNominalna wartość tytułuIlość tytułów№№ seryj№№ tytułówSuma ogólna nominalnej wartości tytułówNazwa instytucji, gdzie zdeponowano tytułyData zdeponowania tytułówData wywiezienia tytułówSiedziba instytucji, która emitowała tytułyMajątek w granicach Polski, należący dc instytucji emitującej, której zarząd miał siedzibą poza granicami Polski

Podpis osoby zainteresowanej,

względnie osoby działającej w jej imieniu

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. № 13 poz. 89 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 28 stycznia 1925 r. o rozszerzeniu granic gminy miejskiej "Wołomin" w powiecie radzymińskim w wierszu 15 od końca § 1 zamiast "a następnie i w kierunku" winno być: "a następnie i) - w kierunku".
b)
W Dz. U. R. P. z 1925 r. № 21 poz. 148 zamiast słów w tytule w tekście polskim: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska, podpisana w Wiedniu dnia 30 sierpnia 1924 r."; winno być: "Konwencja pomiędzy Polską a Niemcami o obywatelstwie i opcji podpisana w Wiedniu dn. 30 sierpnia 1924 r.";

W tekście francuskim zamiast słów: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité des anciens ressortissants allemands de Haute Silésie, signée a Vienne le 30 Août 1924"; winno być: "Convention entre la Pologne et l'Allemagne sur la nationalité et l'option, signée a Vienne le 30 Août 1924";

We wstępnej formule ratyfikacyjnej (wiersz 3 i 4 od góry na str. 170) zamiast słów: "dotyczące obywatelstwa byłych obywateli niemieckich Górnego Śląska"; winno być: "dotyczący obywatelstwa i opcji";

W tekście francuskim (wiersz 10 i 11 str. 169) zamiast słów: "Une Convention relative a la nationalité des anciens ressortissants de Haute Silésie" winno być: "Une Convention relative a la nationalité et 1'option".