Rozdział 3 - Zakładanie ksiąg wieczystych - Wykonanie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.29.128

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1998 r.

Rozdział  3

Zakładanie ksiąg wieczystych

§  48.
Wniosek o założenie księgi wieczystej powinien zawierać w szczególności:
1)
określenie miejsca położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości,
2)
wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz własność ma być wpisana, w sposób określony w § 17, wskazanie ich adresów albo oświadczenie, że niektóre z tych danych nie są wnioskodawcy znane,
3)
powołanie tytułu własności nieruchomości,
4)
wyszczególnienie obciążających nieruchomości ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w rozporządzaniu lub oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń,
5)
wskazanie księgi wieczystej, która zaginęła lub uległa zniszczeniu, jeżeli nieruchomość była już do takiej księgi wpisana, lub wskazanie zbioru dokumentów, jeżeli zbiór taki dla nieruchomości był prowadzony; jeżeli nieruchomość nie miała księgi wieczystej ani zbioru dokumentów - odpowiednie oświadczenie w tej sprawie.
§  49.
1.
Do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości. Jeżeli dokument stwierdzający nabycie własności zaginął lub uległ zniszczeniu, a wnioskodawca nie ma urzędowo poświadczonego wpisu tego dokumentu, powinien powołać inne dowody na stwierdzenie nabycia własności nieruchomości określonej we wniosku.
2.
Obowiązek dołączenia dokumentów stwierdzających nabycie własności nie dotyczy osób, których prawa ujawnione zostały w zbiorze dokumentów.
3.
Wniosek o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu powinien zawierać w szczególności:
1)
określenie miejsca położenia i powierzchni lokalu,
2)
wymienienie osoby, której przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, w sposób określony w § 17,
3)
powołanie tytułu nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu oraz oświadczenie zarządu spółdzielni o przyjęciu w poczet członków spółdzielni,
4)
wyszczególnienie obciążających własnościowe prawo do lokalu ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w rozporządzaniu lub oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.
31. 4
Wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości lokalowej lub dla nieruchomości, w której nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione, powinien ponadto zawierać powołanie tytułu własności lokalu (umowę, jednostronną czynność albo orzeczenie sądu), a co do ostatniego rodzaju nieruchomości lokalowej wniosek powinien wskazywać również sposób zarządu tą nieruchomością, jeżeli został określony w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu.
4.
Do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia lokalu.
§  50.
1.
Z chwilą wszczęcia postępowania o założenie księgi wieczystej zakłada się akta księgi wieczystej, do których załącza się wszelkie dokumenty i inne pisma dotyczące tego postępowania.
2.
Jeżeli dla nieruchomości prowadzony jest zbiór dokumentów, dołącza się go do akt księgi wieczystej. Dotyczy to także, w niezbędnym zakresie, dokumentów należących do zaginionej lub zniszczonej księgi wieczystej lub części takiej księgi, które zostały odnalezione.
3.
Po dołączeniu do akt zbioru dokumentów lub części księgi, o których mowa w ustępie poprzedzającym, na okładce akt zamieszcza się odpowiednią notatkę.
§  51.
1.
Sąd w postępowaniu o założenie księgi wieczystej przeprowadza dowody, jakie stosownie do okoliczności uzna za potrzebne, biorąc z urzędu pod uwagę w szczególności zbiory dokumentów, dokumenty należące do zaginionej lub zniszczonej księgi wieczystej oraz zachowane części takiej księgi, a także dane z ewidencji gruntów i budynków.
2.
Dla ustalenia koniecznych dowodów sąd przeprowadza odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli zbiór dokumentów prowadzony jest przez sąd, który nie jest właściwy do założenia księgi wieczystej, sąd właściwy zażąda niezwłocznie nadesłania tego zbioru.
§  52.
Sąd wzywa w razie potrzeby do złożenia wyjaśnień i dokumentów przede wszystkim:
1)
osobę wymienioną jako właściciel w zbiorze dokumentów prowadzonych dla tej nieruchomości,
2)
osobę wymienioną jako właściciel w zachowanej części księgi wieczystej, która zginęła lub uległa zniszczeniu, a także następców prawnych tej osoby,
3)
osobę wymienioną jako właściciel w ewidencji gruntów i budynków,
4)
posiadacza nieruchomości.
§  53.
W razie gdy nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, sąd może poprzestać na wyjaśnieniach jednego współwłaściciela, jeżeli uzna je za wystarczające. Jednakże o złożeniu tych wyjaśnień sąd zawiadamia pozostałych współwłaścicieli, którzy w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia zawiadomienia mogą zapoznać się z nimi i złożyć ewentualne oświadczenia.
§  54.
1.
Jeżeli prawo własności tego, kto ma być wpisany w zakładanej księdze wieczystej, nie zostało dostatecznie wykazane, sąd zarządzi dokonanie obwieszczeń publicznych.
2.
Cofnięcie wniosku po zarządzeniu przez sąd obwieszczeń jest bezskuteczne, jeżeli z treści wniosku wynika, że wnioskodawca jest właścicielem.
§  55.
1.
Obwieszczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie nieruchomości w sposób określony w § 48 pkt 1 i 5,
2)
wymienienie osób przypisujących sobie prawo własności, w sposób określony w § 17 ust. 1,
3)
wezwanie wszystkich, którzy roszczą sobie prawo własności, ograniczone prawa rzeczowe albo prawa ograniczające możność rozporządzania nieruchomością, ażeby w terminie wymienionym w obwieszczeniu zgłosili w sądzie swoje prawa i złożyli potrzebne do ich wykazania dokumenty, pod rygorem pominięcia ich praw w zakładanej księdze wieczystej.
2.
Termin wymieniony w ust. 1 pkt 3 nie może być krótszy niż jeden miesiąc i nie może być dłuższy niż trzy miesiące.
§  56.
1.
Obwieszczenie wywiesza się w budynku, w którym znajduje się sąd właściwy do założenia księgi wieczystej, oraz w budynku urzędu gminy, na której obszarze nieruchomość jest położona.
2.
Obwieszczenie może być podane do wiadomości publicznej nadto w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
§  57.
W postępowaniu o założenie księgi wieczystej sąd bierze także pod uwagę wnioski o ujawnienie prawa przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów, jeżeli wnioski te wpłynęły w toku postępowania lub przed jego wszczęciem, a nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.
§  58.
1.
Jeżeli w toku postępowania o założenie księgi wieczystej wyniknie spór o prawo własności, sąd założy księgę wieczystą i dokona w niej wpisów na rzecz tego, czyje prawo własności uzna za dostatecznie wykazane, wpisując równocześnie ostrzeżenie na rzecz tego, kto rości obie prawo własności.
2.
Ostrzeżenie ulega wykreśleniu z urzędu, jeżeli ten, na czyją rzecz je wpisano, nie wykaże przed upływem sześciu miesięcy od dnia zawiadomienia o wpisie, że wystąpił o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
§  59.
1.
W razie zgłoszenia ograniczonych praw rzeczowych, sąd wezwie przed założeniem księgi wieczystej tego, kto ma być wpisany jako właściciel, do złożenia oświadczenia co do zgłoszonych praw. W razie sporu stosuje się odpowiednio przepisy § 58.
2.
Przepis ustępu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością.
§  60.
1.
Ograniczone prawa rzeczowe i inne obciążenia nieruchomości wpisuje się z pierwszeństwem wynikającym z daty ich powstania. Jednakże prawom, które były ujawnione w zbiorze dokumentów, służy pierwszeństwo przed prawami nie ujawnionymi w tym zbiorze.
2.
Przy zakładaniu księgi wieczystej dla nieruchomości, której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu, o stopniu pierwszeństwa praw wpisanych w zaginionej lub zniszczonej księdze, które zachowały moc prawną, rozstrzyga pierwszeństwo służące im według zaginionej lub zniszczonej księgi. Prawom tym służy pierwszeństwo przed prawami wpisanymi na podstawie zbiorów dokumentów.
3.
Prawa, których wzajemnego stosunku pierwszeństwa nie można ustalić, wpisuje się z równym pierwszeństwem.
4.
W razie sporu co do pierwszeństwa, stosuje się odpowiednio przepisy § 58, z tym jednak, że termin do wystąpienia o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym wynosi 3 miesiące.
§  61.
1.
Po rozważeniu zebranego w sprawie materiału sąd zakłada księgę wieczystą, dokonując w niej odpowiednich wpisów.
2.
We wpisach dokonanych przy założeniu księgi wieczystej zaznacza się "wpisano przy założeniu księgi wieczystej". Wzmianek o wniosku o założenie księgi wieczystej nie zamieszcza się.
3.
Jeżeli dla nieruchomości była już prowadzona księga wieczysta, która zaginęła lub uległa zniszczeniu, wpisuje się o tym w dziale I-O w łamie 8, podając oznaczenie księgi zaginionej lub zniszczonej.
§  62.
O założeniu księgi wieczystej i o dokonaniu w niej wpisów zawiadamia się wszystkich zainteresowanych, a także właściwy organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków. Zawiadomienie to doręcza się razem z odpisem postanowienia o założeniu księgi zarządzającego dokonanie wpisów.
§  63.
Do postępowania przewidzianego w niniejszym rozdziale nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących zaginięcia lub zniszczenia akt.
4 § 49 ust. 31 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.136.711) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.