Rozdział 1 - Prowadzenie ksiąg wieczystych - Wykonanie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.29.128

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1998 r.

Rozdział  1

Prowadzenie ksiąg wieczystych

§  1.
1.
Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika wyznaczonego przez prezesa sądu rejonowego lub przewodniczącego wydziału tego sądu.
2.
Akta księgi wieczystej może przeglądać w sposób określony w ust. 1 osoba mająca interes prawny i notariusz.
§  2.
1.
Odpisy ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wypisów wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza oraz organu rządowej administracji ogólnej i zarządu gminy (związku międzygminnego).
2.
Odpisy ksiąg wieczystych obejmujące wpisy wykreślone wydaje się tylko na żądanie sądu, prokuratora i organu rządowej administracji ogólnej oraz zarządu gminy (związku międzygminnego), a w wypadkach uzasadnionych - również na żądanie osoby, której wykreślony wpis dotyczył.
3.
Odpisy dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora oraz organu rządowej administracji ogólnej, zarządu gminy (związku międzygminnego) i notariusza.
§  3.
Nie wydaje się dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych, jeżeli dokumenty te stanowią podstawę wpisu.
§  4.
1.
Księgi wieczyste i akta ksiąg wieczystych przechowuje się w sądzie. Księgi wieczyste ustawia się lub układa w kolejności numerów repertorium.
2.
Zamknięte księgi wieczyste i akta takich ksiąg przechowuje się w archiwum w oddzielnej części pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania ksiąg wieczystych. Przepisy § 2, 3 i 5 stosuje się odpowiednio. Wydanie zarządzenia zniszczenia tych ksiąg i akt jest niedopuszczalne.
§  5.
Księgi wieczyste nie mogą być wydawane poza budynek sądu rejonowego.
§  6.
1.
Księgi wieczyste prowadzi się według ustalonych wzorów formularzy, obejmujących poszczególne działy księgi wieczystej.
2.
Księgi wieczyste mogą być również prowadzone przy zastosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy; w takim wypadku do wydruków komputerowych o treści odpowiadającej poszczególnym działom, zastępujących formularze, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu ksiąg wieczystych.
3. 1
Do prowadzenia ksiąg wieczystych dla samodzielnych lokali mieszkalnych lub lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne, stanowiących odrębne nieruchomości, oraz dla lokali, do których przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ksiąg wieczystych dla nieruchomości, chyba że przepisy niniejszego rozporządzenia stanowią inaczej. Przepisy dotyczące własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu stosuje się do własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (prawa do lokalu mieszkalnego w domu budowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia jego własności na członka).
§  7.
Jeżeli nieruchomość położona jest na obszarach właściwości dwóch lub więcej sądów rejonowych, sąd właściwy do prowadzenia księgi wyznacza prezes sądu wojewódzkiego, a jeżeli położona jest na obszarach właściwości dwóch lub więcej sądów wojewódzkich - prezes sądu apelacyjnego.
§  8.
1.
Jeżeli właściwość do prowadzenia księgi wieczystej przejdzie na inny sąd albo jeżeli do prowadzenia księgi wieczystej wyznaczony zostanie inny sąd, sąd który przejął prowadzenie księgi wieczystej, zawiadamia o tym wpisanego w księdze właściciela oraz osoby, którym służą prawa lub roszczenia wpisane w księdze wieczystej, a także organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków.
2.
Przepisu ustępu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli zmiana właściwości obejmuje cały obszar właściwości sądu lub oznaczoną część tego obszaru.
3.
W sądzie, który przejął prowadzenie księgi wieczystej, dokonuje się nowego oznaczenia księgi. Dane dotychczasowe poprzedza się wyrazem "dawniej" i podkreśla czerwoną linią, a obok nich wymienia się nowe dane. W zawiadomieniach, o których mowa w ust. 1, podaje się numer właściwego repertorium, wynikający z nowego oznaczenia księgi.
§  9.
Pracownicy sądu, wyznaczeni przez prezesa sądu lub przewodniczącego wydziału, mogą samodzielnie:
1)
prowadzić spisy dokumentów w aktach księgi wieczystej,
2)
prowadzić księgi biurowe,
3)
przyjmować wnioski o wpis,
4)
zamieszczać w księgach wieczystych wzmianki o wniosku,
5)
załatwiać wnioski o wydanie odpisów ksiąg wieczystych, odpisów dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych oraz poświadczać te odpisy,
6)
dokonywać czynności związanych z przeglądaniem ksiąg wieczystych i ich akt,
7)
prowadzić archiwum ksiąg wieczystych.
§  10.
1.
Księga wieczysta powinna mieć objętość odpowiadającą przypuszczalnym wpisom w każdym dziale. Stronice powinny być ponumerowane, a karty księgi wieczystej oprawione. Na ostatniej stronie kart należy zamieścić poświadczenie prezesa sądu lub wyznaczonego przez niego sędziego, stwierdzające ogólną liczbę stron.
2.
Księga wieczysta przechowywana jest w teczce akt tej księgi. Jeżeli akta księgi wieczystej mają być wydane poza sąd, księgę wieczystą wyłącza się i pozostawia w budynku sądu.
§  11.
Na pierwszej stronie księgi zamieszcza się:
1)
nazwę sądu, nazwę gminy (miasta), numer repertorium księgi wieczystej i numer tomu księgi wieczystej, jeżeli składa się ona z więcej niż jednego tomu,
2)
napis "grunt oddany w użytkowanie wieczyste", jeżeli prowadzi się księgę wieczystą takiego gruntu,
3)
napis "lokal nr... wydzielony z nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr...", jeżeli księga wieczysta obejmuje lokal stanowiący odrębną własność,
4)
napis "lokal nr..., do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej (nazwa spółdzielni)".
§  12.
Dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i dla znajdującego się na takim gruncie budynku, który stanowi odrębną nieruchomość będącą własnością wieczystego użytkowania gruntu, prowadzi się wspólną księgę wieczystą.
§  13.
1.
Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej jest wyrys z mapy ewidencji gruntów i wypis z rejestru gruntów, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
2. 2
Oznaczenie nieruchomości powinno obejmować dane o jej położeniu, sposobie korzystania i powierzchni oraz o znajdujących się na tym gruncie budynkach i urządzeniach. Oznaczenie nieruchomości stanowiącej odrębną własność lokalu powinno nadto określać jego rodzaj i pomieszczenia do niego przynależne oraz wielkość udziału określonego w części ułamkowej, przypadającego właścicielowi lokalu w nieruchomości wspólnej.
3.
Podstawą oznaczenia przedmiotu użytkowania wieczystego jest umowa użytkowania wieczystego lub decyzja administracyjna właściwego organu. Oznaczenie przedmiotu użytkowania wieczystego obejmuje także okres, na który grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.
§  14.
1.
Podstawą oznaczenia budynku stanowiącego odrębną własność, powstałą jednocześnie z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, jest umowa użytkowania wieczystego i sprzedaży budynku albo decyzja administracyjna właściwego organu. Jeżeli jednak odrębna własność budynku powstała po oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste, podstawą oznaczenia budynku są dane z rejestru gruntów i budynków oraz wyrys z mapy ewidencji gruntów lub mapy zasadniczej zawierający usytuowanie budynku na gruncie, a także oświadczenie wnioskodawcy obejmujące szczegółowe dane, o których mowa w ust. 2.
2.
Oznaczenie budynku stanowiącego odrębną własność obejmuje w szczególności dane co do liczby kondygnacji, powierzchni ogólnej, materiału, z którego został wybudowany (murowany, drewniany itp.) oraz dane co do przeznaczenia budynku.
§  15.
1.
Podstawą oznaczenia lokalu stanowiącego odrębną własność jest umowa lub orzeczenie sądu o ustanowieniu odrębnej własności, a także dane z ewidencji gruntów i budynków.
2.
Podstawą oznaczenia lokalu, do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, jest zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu, wydane przez właściwą spółdzielnię mieszkaniową, ze wskazaniem nieruchomości, z którą prawo to jest związane, a także wypis z ewidencji gruntów i budynków.
§  16.
1.
Część nieruchomości może być odłączona tylko wtedy, gdy zostaną przedstawione dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej, jak i co do części pozostałej. Nie narusza to przewidzianych w przepisach szczególnych ograniczeń podziału nieruchomości.
2.
W razie odłączenia części nieruchomości urządza się dla tej części osobną księgę wieczystą, chyba że ma ona być połączona z inną nieruchomością, dla której księga jest już prowadzona. O odłączeniu części nieruchomości zawiadamia się organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków.
§  17.
1.
Uprawnionego określa się w księdze wieczystej według następujących danych:
1)
Skarb Państwa - przez wymienienie Skarbu Państwa, ze wskazaniem organu reprezentującego Skarb Państwa; jeżeli nieruchomość jest w zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem tej jednostki jako zarządcy,
2)
gmina - przez wymienienie nazwy i siedziby gminy (związku międzygminnego),
3)
osoby prawne - przez wskazanie ich nazwy (oznaczenia) i siedziby,
4)
osoby fizyczne - przez wskazanie imienia (imion), nazwiska i imion rodziców.
2.
Jeżeli prawo przysługuje kilku osobom wspólnie, wymienia się we wpisie udział każdego ze współuprawnionych, a w wypadku wspólności, w której udziały nie są oznaczone - rodzaj tej wspólności.
3.
Zmiany imion i nazwisk oraz nazw osób prawnych wpisuje się na podstawie dokumentów urzędowych, na wniosek albo z urzędu.
§  18.
1.
We wszystkich działach księgi wieczystej w łamie 1 "Wzmianka o wniosku" zamieszcza się wzmianki o wniosku.
2.
Wzmianka o wniosku składa się z numeru kolejnego dziennika KW, którym oznaczony został wniosek, z dodaniem dwóch końcowych cyfr danego roku. Jeżeli wniosek dotyczy wpisów w dwóch lub więcej działach tej samej lub różnych ksiąg, wzmianki o tym wniosku zamieszcza się w każdym z tych działów. Wzmiankę wykreśla się przez podkreślenie jej czerwoną linią.
3.
Przepisy ustępów poprzedzających stosuje się odpowiednio do wzmianki o wniesieniu środków odwoławczych.
§  19.
We wszystkich działach księgi wieczystej, z wyjątkiem części działu I obejmującego oznaczenie nieruchomości, w łamie 2 "Numer bieżący wpisu" wpisuje się kolejny numer wpisu według chwili jego dokonania.
§  20.
Dział I księgi wieczystej składa się z części "Oznaczenia nieruchomości" (dział I-O) i części "Spis praw związanych z własnością" (dział I-Sp).
§  21.
W dziale I-O wpisuje się:
1)
w łamie 2 "Numer bieżący nieruchomości" - kolejne numery nieruchomości i kolejne numery gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste, z dodaniem liter "Wu"; numerację wpisów dotyczących gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste prowadzi się od początku,
2)
w łamie 3 "Położenie" - dane określające położenie nieruchomości gruntowej, jak: miejscowość, gmina lub miasto, w miastach także ulica i numer porządkowy, a w miastach podzielonych na dzielnice - nazwa dzielnicy,
3)
w łamie 4 "Mapa i opis" - numery kart akt księgi wieczystej, pod którymi w tych aktach znajdują się wyrys z mapy ewidencyjnej lub inna mapa sporządzona na podstawie ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z rejestru gruntów lub wyciąg z wykazu zmian gruntowych; wyrys, mapa, wypisy i wyciąg powinny być opatrzone klauzulą właściwego organu prowadzącego ewidencję, stwierdzającą, że są przeznaczone do dokonywania wpisów w księgach wieczystych; w łamie tym wpisuje się także numery działek wchodzących w skład nieruchomości według oznaczenia na mapie; przy wpisach dotyczących lokalu stanowiącego odrębną własność oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wpisuje się dane o usytuowaniu w budynku, liczbie izb, ich rodzaju oraz numer karty akt, pod którym znajduje się podstawa oznaczenia lokalu, a także dane dotyczące oznaczenia nieruchomości, z którą prawo do lokalu jest związane,
4)
w łamie 5 "Sposób korzystania" - dane określające charakter gospodarczy, jak: grunt orny, sad, las, działka zabudowana lub nie zabudowana, lokal mieszkalny, działka gruntu w użytkowaniu wieczystym do dnia ............. przeznaczona pod zabudowę domem mieszkalnym, a jeżeli na jakim gruncie znajduje się budynek stanowiący odrębną nieruchomość, dokonuje się ponadto wpisu: "stanowiący odrębną nieruchomość budynek o powierzchni, przeznaczony na ...........",
5)
w łamie 6 "Obszar" - powierzchnię gruntu wyrażoną w miarach metrycznych; przy wpisach dotyczących lokalu stanowiącego odrębną własność oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w łamie tym przytacza się dane o powierzchni użytkowej lokalu,
6)
w łamie 7 "Do bieżącego numeru nieruchomości" - numer bieżący z łamu 2, którego dotyczy wpis w łamie 8,
7)
w łamie 8 "Stan w czasie urządzenia księgi wieczystej, przyłączenia i odłączenia" - oznaczenie poprzedniej księgi przy urządzeniu księgi wieczystej lub przy przyłączaniu innej nieruchomości do nieruchomości w istniejącej księdze, jak również oznaczenie nowej księgi, do której nastąpiło odłączenie części nieruchomości; ponadto w łamie tym zaznacza się sprostowanie niezgodności wpisów w dziale I-O z danymi z ewidencji gruntów i budynków.
§  22.
1.
Przy przyłączeniu nieruchomości lub ich części wpisuje się, oznaczając kolejnymi numerami bieżącymi, także przyłączone nieruchomości (części nieruchomości). Nieruchomość powstałą w wyniku połączenia wpisuje się pod nowym numerem bieżącym, a wpisy dotyczące nieruchomości o numerach niższych niż nieruchomość ostatnia podkreśla się linią czerwoną w łamach 2-6.
2.
Pod nowym numerem bieżącym wpisuje się także nieruchomość powstałą w wyniku odłączenia jej części, a poprzedni wpis podkreśla się w sposób wskazany w ust. 1.
3.
Przy dokonywaniu wpisu prawa użytkowania wieczystego gruntu powstałego w wyniku umowy bądź decyzji administracyjnej dotychczasowy wpis nie jest podkreślany.
§  23.
1.
W dziale I-Sp wpisuje się:
1)
w łamie 3 "Oznaczenie prawa" - określenie praw rzeczowych związanych z własnością wpisanej nieruchomości,
2)
w łamie 4 "Zmiany" - zmiany dotyczące praw wpisanych w łamie 3, z powołaniem numeru bieżącego wpisu z łamu 2, którego zmiana dotyczy,
3)
w łamie 5 "Wykreślenia" - wykreślenie praw i zmian wpisanych w łamach 3 i 4, z powołaniem numeru bieżącego wpisu z łamu 2, którego wykreślenie dotyczy.
2.
W dziale I-Sp ujawnia się stosunkowy udział właściciela lokalu we współwłasności nieruchomości, z której lokal został wydzielony, a jeżeli przedmiot odrębnej własności stanowi lokal w budynku znajdującym się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste - udział w prawie użytkowania wieczystego i w prawie własności wspólnych części budynku, pozostałych po wydzieleniu lokali.
3.
W księdze wieczystej prowadzonej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w dziale I-Sp wpisuje się to prawo ze wskazaniem oznaczonego lokalu w budynku określonej spółdzielni mieszkaniowej.
§  24.
W dziale II wpisuje się:
1)
w łamie 3 "Właściciel" - uprawnionych z tytułu własności lub użytkowania wieczystego stosownie do § 17, wysokość ich udziałów lub rodzaj wspólności,
2)
w łamie 4 "Numer bieżący nieruchomości" - odpowiednie bieżące numery nieruchomości określone w § 21, do których odnoszą się wpisy,
3)
w łamie 5 "Podstawa nabycia" - podstawę wpisu, a w szczególności akt notarialny, stwierdzenie nabycia spadku, stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości, decyzję wojewody lub zarządu gminy; jednocześnie z wpisaniem nowego właściciela wpisy dotyczące poprzedniego właściciela w łamach 2-5 podkreśla się czerwoną linią.
§  25.
1.
Przed dokonaniem wpisów dotyczących użytkowania wieczystego zamieszcza się przez wszystkie łamy działu II napis: "Wpisy dotyczące użytkowania wieczystego". Jeżeli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste znajduje się budynek stanowiący odrębną nieruchomość, napis ten uzupełnia się przez dodanie słów: "i własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość". Numerację wpisów w łamie 2, dokonywanych po takim napisie, prowadzi się od początku. Wpisy dotyczące Skarbu Państwa lub gminy pozostają w dotychczasowej postaci.
2.
Przed dokonaniem wpisów dotyczących własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu zamieszcza się przez wszystkie łamy działu II napis: "Wpisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej". W łamie 3 wpisuje się uprawnionego, któremu przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.
§  26.
W dziale III wpisuje się:
1)
w łamie 3 "Ciężary i ograniczenia" - wszelkie obciążające nieruchomości lub użytkowanie wieczyste ograniczone prawa rzeczowe, z wyjątkiem hipotek, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
2)
w łamie 4 "Do numeru bieżącego wpisu" - numer bieżący wpisu z łamu 2, którego dotyczy zmiana,
3)
w łamie 5 "Wpis" - zmiany praw, ograniczeń i roszczeń wpisanych w łamie 3, a w szczególności zmianę pierwszeństwa, późniejsze łączne obciążenie prawem innej nieruchomości,
4)
w łamie 6 "Wykreślenia" - wykreślenie zmian wpisanych w łamie 5,
5)
w łamie 7 "Do numeru bieżącego wpisu" - numer bieżący wpisu z łamu 2, którego dotyczy wykreślenie praw, ograniczeń i roszczeń,
6)
w łamie 8 - wykreślenie praw, ograniczeń i roszczeń.
§  27.
W dziale IV wpisuje się:
1)
w łamie 3 "Suma" - cyframi arabskimi kwotę hipoteki; w razie częściowych wykreśleń tej kwoty wpisuje się najpierw kwotę podlegającą wykreśleniu, a następnie po podkreśleniu ją czarną linią wpisuje się kwotę hipoteki pozostałą po odliczeniu kwoty wykreślonej; kwoty hipoteki kaucyjnej ustanowionej jednocześnie z hipoteką zwykłą na zabezpieczenie kosztów i należności ubocznych wpisuje się osobno pod kwotą hipoteki zwykłej,
2) 3
w łamie 4 "Hipoteka" - słowami kwotę hipoteki, jej rodzaj i termin zapłaty wierzytelności zabezpieczonej hipoteką; w łamie tym wpisuje się dane o pierwszeństwie, jeżeli zostało ono unormowane w szczególny sposób, oraz roszczenie dotyczące hipotek, a także dane o wpisaniu hipoteki zabezpieczającej wierzytelność banku hipotecznego do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych,
3)
w łamie 5 "Do numeru bieżącego wpisu" - numer bieżący wpisu z łamu 2, którego dotyczy zmiana,
4)
w łamie 6 "Suma" - kwotę hipoteki, której dotyczy zmiana nie będąca wykreśleniem,
5)
w łamie 7 "Wpis" - zmiany wpisów z łamu 3 i 4, z wyjątkiem wykreśleń; w szczególności w łamie tym wpisuje się zmianę pierwszeństwa, zmianę w osobach wierzycieli, zmianę hipoteki kaucyjnej na zwykłą, łączne obciążenie innej nieruchomości po wpisaniu hipoteki, zmianę w oprocentowaniu i terminach płatności,
6)
w łamie 8 "Wykreślenie" - wykreślenie zmian wpisanych w łamach 6 i 7,
7)
w łamie 9 "Do bieżącego numeru wpisu" - numer bieżący wpisu z łamu 2, którego dotyczy całkowite lub częściowe wykreślenie hipoteki,
8)
w łamie 10 "Suma" - kwotę hipoteki podlegającą wykreśleniu,
9)
w łamie 11 - całkowite lub częściowe wykreślenie hipoteki.
§  28.
W razie oddania gruntu w użytkowanie wieczyste przed dokonaniem odpowiednich wpisów w działach III i IV zamieszcza się napis określony w § 25. Numerację wpisów w łamie 2, dokonywanych po tym napisie, prowadzi się od początku. Wpisy obejmujące utrzymane w mocy obciążenia nieruchomości stają się wpisami użytkowania wieczystego.
§  29.
1.
Przy wpisie ostrzeżenia o niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym wymienia się prawo, przeciwko któremu jest ono skierowane, oraz osobę, której roszczenie zostało przez wpis ostrzeżenia zabezpieczone.
2.
W księdze wieczystej prowadzonej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu przed dokonaniem odpowiednich wpisów w działach III i IV zamieszcza się napis określony w § 25 ust. 2.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu ujawnionego w księdze wieczystej.
§  30.
1.
W księdze wieczystej nieruchomości, z której wydzielone zostały lokale, wpisuje się:
1)
w dziale I-O:
a)
w łamie 2 - dalszy numer bieżący,
b)
w łamie 4 - części wspólne, które pozostały po wydzieleniu lokali, oraz numer karty akt, pod którym znajduje się podstawa oznaczenia lokalu,
c)
w łamie 7 - numer bieżący nieruchomości, z której lokale wydzielono,
d)
w łamie 8 - wszystkie lokale według ich numerów i oznaczenia w księdze wieczystej,
2)
w dziale II w łamie 3 - właścicieli wydzielonych lokali oraz stosunek, w jakim każdy z nich uczestniczy we wspólnej własności, numer lokalu i oznaczenie księgi wieczystej lokalu,
3)
w dziale III:
a)
w łamie 2 - dalszy numer bieżący,
b)
w łamie 3 - wzmiankę: "Wszelkie ciężary ciążące na lokalach wydzielonych z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności",
c)
w łamie 8 - wykreślenie wszystkich obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych,
4)
w dziale IV:
a)
w łamie 2 - dalszy numer bieżący,
b)
w łamie 4 - wzmiankę określoną w pkt 3 lit. b),
c)
w łamach 10 i 11 - wykreślenie wszystkich obciążeń,
2.
Wszelkich wpisów dotyczących wydzielonego lokalu i praw na tym lokalu dokonuje się wyłącznie w księgach wieczystych poszczególnych lokali.
3.
Wpisów dotyczących sposobu wykonywania zarządu wspólną nieruchomością dokonuje się w księdze wieczystej nieruchomości, z której lokale zostały wydzielone.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio, jeżeli przedmiot odrębnej własności stanowią lokale w budynku znajdującym się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Jeżeli nie wszystkie lokale w takim budynku są sprzedawane przez Skarb Państwa, gminę albo inną osobę prawną, a także fizyczną, równocześnie w księdze wieczystej, z której poszczególne lokale są wydzielone, dokonuje się tylko wpisu w łamie 8.
§  31.
Jeżeli prawo obciążą dwie lub więcej nieruchomości, zaznacza się to z urzędu w każdym wpisie tego prawa, wymieniając wszystkie nieruchomości obciążone. Również o wygaśnięciu tego prawa względem jednej nieruchomości zaznacza się z urzędu w księgach wieczystych pozostałych nieruchomości.
§  32.
W celu bliższego określenia treści prawa lub roszczenia, ze względu na czytelność księgi wieczystej, mogą być powołane we wpisie tego prawa lub roszczenia dokładnie oznaczone części dokumentów będących podstawą wpisu. Powołane części dokumentów uważa się za objęte treścią wpisu.
§  33.
1.
Łamami głównymi poszczególnych działów księgi wieczystej są: łam 8 działu I-O, łamy 3, 4 i 5 działu I-Sp, łam 5 działu II, łamy 3, 5, 6 i 8 działu III oraz łamy 4, 7, 8 i 11 działu IV.
2.
Poza danymi wymienionymi w odpowiednich przepisach w łamach głównych wszystkich działów wpisuje się numer i datę wniosku oraz dane o podstawie wpisu (nazwę i datę dokumentu); zamieszcza się tam także datę wpisu i podpis sędziego.
3.
Przy powołaniu dokumentów będących podstawą wpisu i wniosków wskazuje się numery kart akt księgi wieczystej, pod którymi w tych aktach zostały one umieszczone. Dotyczy to także wypadku, gdy wniosek lub dokument znajduje się w aktach innej księgi wieczystej prowadzonej w tym samym sądzie.
§  34.
Przy dokonywaniu wpisu wykreślenia podkreśla się czerwoną linią wpis podlegający wykreśleniu. W razie częściowego wykreślenia podkreśla się tylko część wpisu podlegającą wykreśleniu. Jeżeli jednak podkreślenie części wpisu zmniejsza przejrzystość dokonanych wpisów, wpis podkreśla się w całości; pozostającą nadal w mocy część wpisu przepisuje się.
§  35.
1.
Wpisów dokonuje się atramentem, wyraźnym pismem, bez posługiwania się skrótami, chyba że są one powszechnie stosowane.
2.
Niedopuszczalne jest usuwanie lub zamazywanie tekstu w księdze wieczystej. Omyłki w treści wpisu, stwierdzone w czasie jego dokonywania, prostuje się przez przekreślenie linią czarną tekstu błędnego i wpisanie w jego miejsce pomiędzy liniami tekstu właściwego. Omówienie poprawek zamieszcza się na końcu treści wpisu przed podpisem sędziego.
3.
Sprostowanie usterek wpisu po jego dokonaniu następuje z urzędu w sposób określony w ust. 2 niezwłocznie po ich dostrzeżeniu.
§  36.
W razie całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej, księgę wieczystą zamyka się.
§  37.
W wypadku określonym w paragrafie poprzedzającym, jak również w innych wypadkach zamknięcia księgi wieczystej, określonych w przepisach szczególnych, na pierwszej stronie księgi zamieszcza się notatkę o zamknięciu, podpisaną przez sędziego i zaopatrzoną w datę, a także przekreśla się wszystkie strony zawierające wpisy czerwonymi liniami na krzyż. W treści notatki wskazuje się podstawę zamknięcia księgi. Na okładce akt księgi wieczystej zamieszcza się napis "Księga zamknięta".
§  38.
Zamknięte księgi wieczyste wraz z ich aktami składa się do archiwum.
§  39.
Akta księgi wieczystej prowadzi się w twardych teczkach, na których zamieszcza się dane wymienione w § 11. Teczki powinny być zaopatrzone w przyczepki z mocnego papieru wystające na dole z uwidocznionym na nich oznaczeniem akt.
§  40.
Do akt księgi wieczystej załącza się w porządku chronologicznym według daty wpływu dokumentu oraz wszelkie inne pisma dotyczące księgi wieczystej. Karty akt numeruje się kolejno.
§  41.
W aktach księgi wieczystej powinien znajdować się spis dokumentów. Do spisu dokumentów wpisuje się kolejno dokumenty stanowiące podstawę wpisu, wskazując numer karty akt księgi wieczystej, pod którym w tych aktach dokument się znajduje.
§  42.
Jeżeli przedmiotem wniosku są wpisy w dwóch lub więcej księgach wieczystych, wniosek załącza się do akt jednej z tych ksiąg. Wniosek o odłączenie części nieruchomości załącza się do akt księgi wieczystej nieruchomości, do której przenosi się odłączoną część nieruchomości. Poza tym stosuje się przepis § 33 ust. 3.
1 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.136.711) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
2 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.136.711) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
3 § 27 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.16.75) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lutego 1998 r.