Wykonanie przepisów dekretu o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych oraz ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.13.74

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1997 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 marca 1976 r.
w sprawie wykonania przepisów dekretu o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 25 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 dekretu z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 54) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady ustalania okresów pracy w spółdzielni wymaganych do uzyskania świadczeń,
2)
zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia oraz szczegółowe zasady obliczania i wypłacania świadczeń,
3) 1
(skreślony),
4)
wypadki, w których mimo wycofania gruntów ze spółdzielni nie następuje utrata prawa do emerytury,
5) 2
(skreślony),
6)
zasady ubezpieczenia członków spółdzielni, którzy nie wykonując pracy w spółdzielni wytwarzają na jej rzecz produkty rolne w prowadzonych przez siebie gospodarstwach rolnych.
Użyte w rozporządzeniu określenia:
1)
dekret - oznacza dekret z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 54),
2)
spółdzielnia - oznacza rolniczą spółdzielnię produkcyjną oraz inną spółdzielnię zrzeszoną w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, a także spółdzielnię kółek rolniczych,
3)
ubezpieczony - oznacza członka spółdzielni oraz osoby pracujące w spółdzielniach i wynagradzane według zasad obowiązujących członków spółdzielni,
4)
praca w spółdzielni - oznacza pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz w innej spółdzielni zrzeszonej w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, a także pracę w zespołowym gospodarstwie rolnym spółdzielni kółek rolniczych, wykonywaną na innej podstawie niż stosunek do pracy,
5)
świadczenie - oznacza świadczenie z ubezpieczenia społecznego.
Przy ustalaniu okresu pracy w spółdzielni wymaganego do uzyskania świadczeń:
1)
w razie przepracowania w ciągu roku obrachunkowego mniejszej liczby dni niż określona w art. 4 pkt 3 dekretu okres pracy ustala się w miesiącach i dniach,
2)
w razie przepracowania w ciągu roku obrachunkowego większej liczby dni pracy niż określona w art. 4 pkt 3 dekretu do okresu pracy zalicza się jeden cały rok pracy.
(skreślony).
 
1.
Podstawę wymiaru emerytury lub renty stanowi przeciętny dochód uzyskany przez ubezpieczonego z tytułu pracy w spółdzielni, z uwzględnieniem § 6, za okres, o którym mowa w ust. 2, ustalony i zwaloryzowany w sposób określony w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty przyjmuje się dochód uzyskany przez ubezpieczonego za okres:
1)
ostatniego roku kalendarzowego albo
2)
kolejnych 3 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 12 lat kalendarzowych,

licząc wstecz od roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę.

 
1.
Jeżeli ubezpieczony łączył pracę w spółdzielni z pracą na działce przyzagrodowej lub w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym, wytwarzając na rzecz tej spółdzielni produkty rolne, do kwoty dochodu przyjmowanego do podstawy wymiaru emerytury lub renty w myśl § 5 ust. 2 pkt 2 dolicza się dochód stanowiący równowartośc pracy wykonanej przy wytworzeniu produktów dostarczonych spółdzielni w tych samych latach kalendarzowych.
2.
Doliczeniu w myśl ust. 1 podlega kwota dochodu za pracę wykonaną przy wytworzeniu produktów rolnych dostarczonych spółdzielni w każdym z kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego, ustalona zgodnie z normami określonymi przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po porozumieniiu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
3.
Doliczeniu podlega dochód w granicach nie przekraczających przeciętnego dochodu w danym roku kalendarzowym, przypadającego w spółdzielni na jej stale pracującego członka.
Przy ustalaniu wysokości zasiłków w razie choroby i macierzyństwa stosuje się odpowiednio przepisy o świadczenich pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

§ 8.-9.  7 (skreślone).

Osoba, która uzyskała emeryturę wskutek zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie art. 17 dekretu, nie traci do niej prawa pomimo wycofania gruntów ze spółdzielni, jeżeli:
1)
wycofane grunty nie przekraczają obszaru 0,5 ha,
2)
grunty zostały wywłaszczone,
3)
spółdzielnia uległa likwidacji, a zwrócone grunty przekazane zostały na własność Państwa lub innej jednostki gospodarki uspołecznionej.
(skreślone).
Ubezpieczeniem na podstawie dekretu objęci są również członkowie spółdzielni, którzy nie wykonują pracy w spółdzielni, lecz wytwarzają na jej rzecz produkty rolne w prowadzonych przez siebie gospodarstwach, jeżeli zawarli ze spółdzielnią umowę dotyczącą dostarczania jej tych produktów, a liczba dni pracy niezbędna do ich wytworzenia w ciągu roku obrachunkowego wynosi co najmniej 240 dni pracy dla mężczyzny i 150 dni pracy dla kobiety.
Z tytułu ubezpieczenia na podstawie § 15 przysługują:
1) 9
świadczenia lecznicze i położnicze, zaopatrzenie w leki, przedmioty ortopedyczne, protezy, środki opatrunkowe i pomocnicze,
2)
zasiłek porodowy,
3) 10
(skreślony),
4)
świadczenia emerytalne: emerytura, renta inwalidzka i renta rodzinna,
5)
świadczenia z tytułu wypadku przy pracy wykonywanej przez ubezpieczonego na rzecz spółdzielni w prowadzonym przez niego gospodarstwie rolnym lub z tytułu choroby zawodowej: renta inwalidzka i renta rodzinna,
6)
dodatki do emerytury i renty,
7)
zasiłek pogrzebowy,
8) 11
świadczenia w naturze z tytułu pobierania emerytury lub renty: świadczenia lecznicze, położnicze i rehabilitacyjne, zaopatrzenie w leki, przedmioty ortopedyczne, protezy, środki opatrunkowe i pomocnicze, oraz pobyt w domu pomocy społecznej.
1.
Swiadczenia wymienione w § 16 przysługują na warunkach i w wysokości określonych dekretem, z tym, że przy ustalaniu okresu pracy wymaganego do przyznania świadczeń:
1)
okresy pracy, o której mowa w § 15, poczynając od dnia wejścia w życie rozporządzenia - traktuje się na równi z okresami pracy w spółdzielni,
2)
okresy pracy w prowadzonym przez ubezpieczonego gospodarstwie rolnym przy wytwarzaniu produktów rolnych na rzecz spółdzielni przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - traktuje się na równi z okresami zaliczanymi do okresu pracy w spółdzielni (art. 16 dekretu).
2. 12
Członkowie spółdzielni objęci ubezpieczeniem na podstawie § 15 mają prawo do renty inwalidzkiej z tytułu wypadku przy pracy w pierwszym roku ubezpieczenia, chociażby nie spełnili warunku posiadania okresu pracy wymaganego do przyznania świadczeń.
 
1.
Podstawę wymiaru emerytury lub renty dla członka spółdzielni, który wytwarza na jej rzecz produkty rolne w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym, stanowi - z uwzględnieniem § 19 - przeciętny dochód za pracę wykonaną przy wytworzeniu tych produktów za okres, o którym mowa w ust. 2, ustalony i zwaloryzowany w sposób określony w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury i renty przyjmuje się przecietny dochód, o którym mowa w ust. 1, za okres kolejnych 3 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 12 lat kalendarzowych, licząc wstecz od roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę.
3.
Kwoty dochodu uzyskanego przez ubezpieczonego w każdym z wybranych 3 lat kalendarzowych ustala się od wartości produktów rolnych dostarczonych spółdzielni, według norm określonych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
4.
Dochód ustalony dla każdego roku kalendarzowego w myśl ust. 2 i 3 nie może przekroczyć wysokości przeciętnego dochodu - w danym roku kalendarzowym - przypadającego w spółdzielni na jej stale pracującego członka.
Jeżeli ubezpieczony łączył pracę w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym z pracą w spółdzielni, do kwoty dochodu przyjmowanego do podstawy wymiaru emerytury lub renty w myśl § 18 dolicza się kwotę przeciętnego dochodu osiągniętego z tytułu pracy w spółdzielni w tych samych latach kalendarzowych.
1.
Liczbę dni pracy w prowadzonym przez ubezpieczonego gospodarstwie rolnym ustala się przez podzielenie uzyskanej w roku obrachunkowym kwoty dochodu za pracę wykonaną przy wytworzeniu produktów rolnych dostarczonych spółdzielni przez przeciętną wysokość dziennego dochodu przypadającego w tej spółdzielni - w poprzednim roku obrachunkowym - na jej stale pracującego członka.
2.
Członkom spółdzielni objętym ubezpieczeniem na podstawie § 15 , którzy łączą pracę w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym z pracą w spółdzielni, dolicza się dni pracy w spółdzielni.
3.
Przy ustalaniu liczby dni pracy niezbędnej do przyznania świadczeń dolicza się również dni, w których ubezpieczony nie wykonywał pracy wskutek choroby lub odbywania czynnej służby wojskowej.
1.
Przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wykonywanej na rzecz spółdzielni w prowadzonym przez ubezpieczonego gospodarstwie rolnym stosuje się odpowiednio zasady i tryb ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy w spółdzielni.
2.
O wypadku przy pracy zaistniałym w prowadzonym przez siebie gospodarstwie rolnym ubezpieczony lub członek jego rodziny jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić spółdzielnię, a o wypadkach śmiertelnych lub powodujących ciężkie uszkodzenia ciała oraz o wypadkach zbiorowych - również Zakład Ubezpieczeń Społecznych; przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może uczestniczyć w czynnościach zespołu ustalającego okoliczności i przyczyny tych wypadków.
Przy obliczaniu i wypłacaniu świadczeń osobom objętym ubezpieczeniem na podstawie § 15 stosuje się odpowiednio przepisy § 3 i § 8-14 rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.
1 § 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1983 r. (Dz.U.83.27.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1983 r.
2 § 1 pkt 5 skreślony przez § 55 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.90.7.41) z dniem 1 stycznia 1990 r.
3 § 4 skreślony przez § 18 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących niektórym grupom ubezpieczonych (Dz.U.97.61.376) z dniem 1 sierpnia 1997 r.
4 § 5 zmieniony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1990 r. zmieniającego niektóre przepisy w sprawie ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U.90.71.418) z dniem 1 stycznia 1990 r.
5 § 6 zmieniony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1990 r. zmieniającego niektóre przepisy w sprawie ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U.90.71.418) z dniem 1 stycznia 1990 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1983 r. (Dz.U.83.27.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1983 r.
7 § 8-9 skreślone przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1983 r. (Dz.U.83.27.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1983 r.
8 § 11-14 skreślone przez § 55 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.90.7.41) z dniem 1 stycznia 1990 r.
9 § 16 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1983 r. (Dz.U.83.27.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1983 r.
10 § 16 pkt 3 skreślony przez § 18 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących niektórym grupom ubezpieczonych (Dz.U.97.61.376) z dniem 1 sierpnia 1997 r.
11 § 16 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1983 r. (Dz.U.83.27.131) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1983 r.
12 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 18 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących niektórym grupom ubezpieczonych (Dz.U.97.61.376) z dniem 1 sierpnia 1997 r.
13 § 18 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1990 r. zmieniającego niektóre przepisy w sprawie ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U.90.71.418) z dniem 1 stycznia 1990 r.
14 § 19 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1990 r. zmieniającego niektóre przepisy w sprawie ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U.90.71.418) z dniem 1 stycznia 1990 r.
15 § 22 zmieniony przez § 55 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1990 r. w sprawie wysokości i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zgłaszania do ubezpieczenia społecznego oraz rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.90.7.41) z dniem 1 stycznia 1990 r.