Rozdział 1 - Szczególne warunki podziału, łączenia i likwidacji przedsiębiorstw państwowych - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.18.122

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1988 r.

Rozdział  1

Szczególne warunki podziału, łączenia i likwidacji przedsiębiorstw państwowych

§  1.
1.
Podział, łączenie i likwidację przedsiębiorstwa państwowego, zwanego dalej "przedsiębiorstwem", zarządza Prezes Rady Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek organów przedsiębiorstwa, organu założycielskiego albo organu antymonopolowego.
2.
Wykonanie zarządzenia w sprawie podziału i likwidacji przedsiębiorstwa powierza się organowi założycielskiemu tego przedsiębiorstwa, a w sprawie łączenia – organowi założycielskiemu wskazanemu w zarządzeniu.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać uzasadnienie ekonomiczne, prawne i organizacyjne, uwzględniające również społeczne skutki proponowanego podziału, łączenia lub likwidacji przedsiębiorstwa.
4.
Dyrektora przedsiębiorstwa powstałego w wyniku podziału lub łączenia powołuje się w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1987 r. Nr 35, poz. 201).
5.
Powołanie organów samorządu załogi przedsiębiorstwa, o którym mowa w ust. 4, powinno nastąpić w terminie określonym w § 30 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonywania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 170, z 1987 r. Nr 37, poz. 213 oraz z 1988 r. Nr 6, poz. 51 i Nr 12, poz. 95).

Podział przedsiębiorstwa

§  2.
Zarządzenie o podziale przedsiębiorstwa powinno zawierać:
1)
określenie przedsiębiorstwa, które powinno ulec podziałowi, lub przedsiębiorstwa, z którego jednostka lub jednostki zostają wyłączone, oraz przedsiębiorstwa, do którego jednostki te włączono,
2)
określenie terminu podziału,
3)
określenie przedsiębiorstw, które będą utworzone w wyniku podziału,
4)
określenie zakładów i innych jednostek organizacyjnych włączonych do przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału.
§  3.
Do obowiązków organu założycielskiego w szczególności należy:
1)
zawiadomienie organów przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu,
2)
złożenie wniosku o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw państwowych z dniem wpisu do tego rejestru przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału,
3)
powołanie komisji do przeprowadzenia inwentaryzacji mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi oraz w celu dokonania szczegółowego podziału składników mienia, jak również zobowiązań i wierzytelności tego przedsiębiorstwa między przedsiębiorstwa powstałe w wyniku podziału,
4)
dokonanie podziału pozostałych składników majątkowych oraz podziału zobowiązań i wierzytelności na podstawie bilansów jednostek organizacyjnych włączonych do przedsiębiorstw powstających w wyniku podziału, z uwzględnieniem dotychczasowej roli tych jednostek w organizacji i funkcjonowaniu przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi, przedmiotu działania przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału oraz warunków socjalnych załóg,
5)
wydanie zarządzenia o utworzeniu przedsiębiorstw powstających w wyniku podziału i przydzielenie tym przedsiębiorstwom składników mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi.
§  4.
Przedsiębiorstwa powstałe w wyniku podziału odpowiadają solidarnie za zobowiązania przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi.

Łączenie przedsiębiorstw

§  5.
Zarządzenie o łączeniu przedsiębiorstw powinno zawierać:
1)
oznaczenie łączonych przedsiębiorstw, ze wskazaniem przedsiębiorstwa przejmującego,
2)
określenie terminu połączenia,
3)
wskazanie organu założycielskiego dla przedsiębiorstwa powstałego w wyniku łączenia.
§  6.
Przed wydaniem zarządzenia o połączeniu przedsiębiorstwa zasięga się opinii organu antymonopolowego, który jest obowiązany wydać taką opinię w terminie 14 dni.
§  7.
Z chwilą wydania zarządzenia w sprawie połączenia przedsiębiorstw państwowych, organ założycielski zawiadamia organy tych przedsiębiorstw o podjętym postępowaniu.
§  8.
Przejęcia majątku łączonych przedsiębiorstw dokonuje komisja powołana przez ten organ założycielski, który będzie organem założycielskim połączonego przedsiębiorstwa.
§  9.
Podstawę rachunkową przejęcia stanowią bilanse łączonych przedsiębiorstw z dnia połączenia.
§  10.
Przejęciu podlegają aktywa i pasywa objęte bilansami przejmowanych przedsiębiorstw.
§  11.
Połączone przedsiębiorstwo odpowiada za zobowiązania przejętych przedsiębiorstw oraz przejmuje ich wierzytelności.
§  12.
Dyrektor połączonego przedsiębiorstwa składa wniosek o wpisanie do rejestru przedsiębiorstw państwowych połączonego przedsiębiorstwa i o równoczesne wykreślenie z rejestru przedsiębiorstw łączonych.

Likwidacja przedsiębiorstwa

§  13.
Niezwłocznie po otrzymaniu zarządzenia o likwidacji przedsiębiorstwa organ założycielski:
1)
zawiadamia organy przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu likwidacyjnym,
2)
ustala dzień otwarcia likwidacji,
3)
powołuje likwidatora oraz nadzoruje postępowanie likwidacyjne i czynności likwidatora, a także określa czynności, których likwidatorowi nie wolno wykonywać bez szczególnego zezwolenia; ponadto organ założycielski wykonuje inne czynności określone w rozporządzeniu.
§  14.
Likwidowane przedsiębiorstwo może być prowadzone pod jego dotychczasową nazwą z dodaniem wyrazów "w likwidacji".
§  15.
1.
Do czasu zakończenia likwidacji mieniem likwidowanego przedsiębiorstwa zarządza likwidator.
2.
Likwidator wykonuje prawa i obowiązki organów przedsiębiorstwa.
3.
Czynności likwidatora powinny być podejmowane w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności likwidowanego przedsiębiorstwa.
4.
Z dniem otwarcia likwidacji przedsiębiorstwa wygasają wszelkie uprawnienia pełnomocników przedsiębiorstwa udzielone przed tym dniem.
§  16.
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
zgłoszenie likwidacji do rejestru przedsiębiorstw państwowych,
2)
zawiadomienie banku finansującego przedsiębiorstwo o otwarciu likwidacji,
3)
sporządzenie bilansu i inwentaryzacji składników majątkowych na dzień otwarcia likwidacji w celu ustalenia aktywów i pasywów likwidowanego przedsiębiorstwa,
4)
sporządzenie planu finansowego likwidacji (planu pokrycia kosztów działalności przedsiębiorstwa w czasie likwidacji i planu kosztów likwidacji),
5)
wezwanie, przez ogłoszenie w dzienniku "Rzeczpospolita", wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa do zgłoszenia roszczeń w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia,
6)
sporządzenie wykazu roszczeń wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa oraz określenie sposobu ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem przepisu § 19 ust. 1.
§  17.
1.
Z chwilą wszczęcia postępowania likwidacyjnego likwidator jest obowiązany rozwiązać z pracownikami przedsiębiorstwa umowy o pracę, z zachowaniem obowiązujących terminów wypowiedzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów o pracę zawieranych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy; okres wypowiedzenia tych umów wynosi dwa tygodnie.
3.
Likwidator wypowiadając umowę o pracę może zwolnić pracownika od obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracownik zwolniony od obowiązku świadczenia pracy zachowuje w okresie wypowiedzenia prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
4.
W celu zapewnienia wykonania zadań związanych z likwidacją przedsiębiorstwa likwidator może odstąpić od rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem niezbędnym do wykonania tych zadań.
5.
Przy wypowiadaniu umów o pracę nie stosuje się przepisów zakazujących lub ograniczających dopuszczalność wypowiadania lub rozwiązywania takich umów.
§  18.
1.
Likwidator dokonuje upłynnienia środków obrotowych, zagospodarowania środków trwałych i zaspokojenia wierzytelności w kolejności określonej w art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego oraz zgodnie z warunkami i planem, zatwierdzonymi przez organ założycielski.
2.
Organ założycielski może ustanowić niezależnie od wynagrodzenia szczególną premię dla likwidatora z tytułu korzystnego upłynnienia środków trwałych i obrotowych.
§  19.
1.
Po zakończeniu likwidacji organ założycielski wydaje decyzję o uznaniu przedsiębiorstwa za zlikwidowane.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, likwidator zgłasza do rejestru przedsiębiorstw. Decyzja ta stanowi podstawę do wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru.
§  20.
Organ założycielski zaspokaja w imieniu Skarbu Państwa niektóre roszczenia pracownicze do zlikwidowanego przedsiębiorstwa, stosując odpowiednio przepisy w sprawie zaspokajania przez Skarb Państwa niektórych roszczeń pracowniczych do przedsiębiorstwa po jego likwidacji lub upadłości.