Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.14.103

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 maja 1988 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

W celu poprawy zaopatrzenia rynku krajowego, przeciwdziałania nieuzasadnionym wzrostom cen i tworzenia warunków do poprawy równowagi rynkowej, a także dla zdyscyplinowania gospodarki środkami na wynagrodzenia, przyspieszenia tempa kończenia inwestycji rozpoczętych i poprawy gospodarowania środkami funduszów rozwoju, na podstawie art. 1 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 11 maja 1988 r. o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów (Dz. U. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
1.
Warunkiem uzyskania ulg z tytułu sprzedaży eksportowej dla jednostek gospodarki uspołecznionej w podatku dochodowym i w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń jest utrzymanie wolumenu dostaw towarów na rynek krajowy co najmniej na poziomie zrealizowanym w 1987 r.
2.
Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy producentów maszyn, urządzeń i środków transportu, a także towarów, na które wystąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na rynku krajowym, stwierdzone przez Ministra Rynku Wewnętrznego, a także przypadków, w których utrzymanie wolumenu dostaw towarów na rynek krajowy uniemożliwiałoby realizację umów zawartych do dnia wejścia w życie rozporządzenia z partnerami zagranicznymi.
Przedłuża się do dnia 31 grudnia 1988 r. dla jednostek gospodarki uspołecznionej okres preferencji podatkowych z tytułu podjęcia działalności gospodarczej, jeżeli ważność tych preferencji kończy się przed tym terminem.
1.
Izba skarbowa w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze podwyższenia ceny umownej towarów i usług może wydać decyzję w sprawie odroczenia dokonania podwyżki ceny na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
W razie podwyższenia i pobrania ceny mimo niepowiadomienia izby skarbowej lub otrzymania decyzji o odroczeniu podwyżki, sprzedawca jest zobowiązany zwrócić kwotę nienależną nabywcy, a jeżeli nabywca nie jest znany - wpłacić ją do budżetu państwa. Ponadto sprzedawca jest zobowiązany przekazać do budżetu państwa kwotę dodatkową w tej samej wysokości.
3.
Maszyny, urządzenia, środki transportu i inne środki produkcji, wyłączone z obowiązkowego pośrednictwa w odrębnym trybie, mogą być sprzedawane po cenach ustalanych w drodze otwartych przetargów, których zasady określi Minister Rynku Wewnętrznego.
1.
Zwiększenie po dniu wejścia w życie rozporządzenia ogólnej kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w skali powodującej powstanie zobowiązania z tytułu podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń przekraczającego 25% planowanej kwoty zysku do podziału za 1988 r. powoduje:
1)
utratę systemowo należnych ulg w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń,
2)
podwyższenie o 50% podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za dany rok.
2.
Jednostki gospodarcze, które dokonają zwiększenia ogólnej kwoty wynagrodzeń określonych w ust. 1, są zobowiązane poinformować o tym właściwe izby skarbowe.
3.
Jednostki gospodarcze, w których powstają zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, dokonują w 1988 r. zaliczkowych wpłat podatku w następujących terminach:
1)
do dnia 31 maja za I kwartał,
2)
do dnia 25 lipca za II kwartał,
3)
począwszy od dnia 1 lipca za okresy miesięczne do 25 każdego następnego miesiąca,
4)
za miesiąc grudzień do dnia 28 grudnia.
4.
Zawiesza się przyznawanie przez Ministra Finansów, na wniosek jednostki gospodarczej, indywidualnych ulg w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za 1988 r.
1.
Wprowadza się zakaz wydatkowania środków na rozpoczynanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej nowych inwestycji polegających na budowie:
1)
budynków administracyjnych zakwalifikowanych do podgrupy 14 "budynki biurowe" w klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
pozostałych budynków zakwalifikowanych do grupy 1 "budynki" klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy budownictwa mieszkaniowego wraz ze związaną z nim infrastrukturą techniczną i społeczną, obiektów ochrony środowiska, obiektów ochrony zdrowia i opieki społecznej, obiektów oświaty i wychowania, kultury i sztuki, kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku (gałęzie 79, 80, 81, 82, 83, 85, 86 i 88 Klasyfikacji gospodarki narodowej), inwestycji związanych z rozwojem produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa mieszkaniowego, inwestycji w rolnictwie i przemyśle spożywczym, inwestycji podejmowanych we współpracy z partnerami zagranicznymi, a także inwestycji służących bezpośrednio rozwojowi eksportu oraz inwestycji związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.
Jednostkom gospodarczym, które rozpoczną inwestycje objęte zakazem określonym w § 5 ust. 1, nie przysługują:
1)
ulgi i zwolnienia z wpłat odpisów amortyzacyjnych do budżetu centralnego,
2)
ulgi i zwolnienia z wpłat kaucji inwestycyjnych,

ustalone w przepisach wydanych na podstawie ustaw o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych i o planowaniu społeczno-gospodarczym.

1.
Wprowadza się zakaz wydatkowania środków z funduszu rozwoju lub funduszu o podobnym charakterze na:
1)
rozpoczynanie nowych zadań inwestycyjnych w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji kontynuowanych,
2)
modernizację i wyposażenie budynków biurowych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
W stosunku do jednostek, które rozpoczną inwestycje objęte zakazem określonym w ust. 1 pkt 1, cofa się stosowanie ulg w podatku dochodowym z tytułu inwestycji oraz stosuje się przepisy określone w § 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.