Rozdział 2 - Zasady sadzenia, utrzymywania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym. - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.6.33

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 2004 r.

Rozdział  2

Zasady sadzenia, utrzymywania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym.

§  13.
1.
Sadzenie, utrzymywanie i usuwanie drzew i krzewów w pasie drogowym należy do zarządu drogi.
2.
Usuwania z drzew gałęzi zagrażających liniom energetycznym i telekomunikacyjnym dokonują właściwe jednostki organizacyjne do spraw energetycznych i telekomunikacyjnych, po powiadomieniu zarządu drogi.
§  14.
1. 31
Sadzenie drzew i krzewów w pasie drogowym odbywa się na podstawie wieloletnich planów zadrzewień dróg publicznych, uzgodnionych z właściwymi zarządami gmin.
2.
Gatunki drzew i krzewów przeznaczonych do zadrzewienia dróg publicznych powinny być dostosowane do miejscowych warunków glebowych, klimatycznych i krajobrazowych oraz warunków ruchu drogowego.
§  15.
Utrzymywanie drzew i krzewów polega na zabiegach pielęgnacyjnych oraz uzupełnianiu zadrzewień i zakrzewień, które uległy zniszczeniu lub uschnięciu.
§  16.
1.
Usuwanie drzew i krzewów z pasa drogowego odbywa się na podstawie planu wyrębu.
2.
Planem wyrębu powinny być objęte drzewa i krzewy:
1)
zagrażające bezpieczeństwu ruchu na drodze, jeżeli inne środki, np. przycięcie korony drzewa, okażą się niewystarczające,
2)
uniemożliwiające modernizację drogi i obiektów mostowych,
3)
obumarłe lub znajdujące się w stanie prowadzącym do ich uschnięcia.
3.
Zadrzewienia zagrażające bezpieczeństwu ruchu na drodze stanowią drzewa i krzewy:
1)
ograniczające widoczność użytkownikom dróg na odległość mniejszą, niż przewiduje normatyw techniczny projektowania dróg, w szczególności po wewnętrznej stronie łuków i na skrzyżowaniach dróg,
2)
rosnące w odległości mniejszej niż 2,5 m od krawędzi jezdni,
3)
tworzące łącznie z konarami i liśćmi prześwit mniejszy niż 4,5 m w pionie i mniejszy niż szerokość jezdni powiększony o 1 m po obu stronach jezdni w poziomie.
§  17.
1. 32
Plan wyrębu drzew w pasie drogowym sporządza zarząd drogi w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem przyrody oraz z właściwym zarządem gminy, który w razie uznania konieczności usunięcia określonych drzew wyda na to zezwolenie.
2.
Plan wyrębu drzew w pasie drogowym powinien określać:
1)
nazwę odcinka pasa drogowego, na którym przewiduje się wyrąb drzew,
2)
gatunek, liczbę, średnicę drzew mierzoną na wysokości 1,3 m od ziemi oraz masę pozyskanego drewna w m3,
3)
klasyfikację drewna (użytkowe, opałowe),
4)
zarząd drogi uprawniony do wyrębu drzew.
§  18.
Przepisów § 16 i 17 nie stosuje się do drzew, które na skutek nieprzewidzianych, nagłych oddziaływań atmosferycznych, hydrologicznych lub utraty stateczności gruntu zagrażają bezpieczeństwu ruchu na drodze.
31 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1995 r. (Dz.U.95.136.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1995 r.
32 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1995 r. (Dz.U.95.136.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1995 r.