Wykonanie niektórych przepisów dekretu o podatku gruntowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.23.146

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE\
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 czerwca 1955 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów dekretu o podatku gruntowym.

Na podstawie art. 3, art. 5 ust. 4, art. 9 ust. 4 i art. 12 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143) zarządza się, co następuje:
1.
Przenosi się obowiązek podatkowy w podatku gruntowym na osoby fizyczne i prawne:
1)
które gospodarują na gruntach państwowych zarówno na podstawie zawartej umowy (dzierżawy, użytkowania), jak i bezumownie;
2)
którym prezydia rad narodowych oddały w użytkowanie grunty przejęte przez Państwo w zagospodarowanie na podstawie ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu niektórych nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 166);
3)
będące posiadaczami samoistnymi gospodarstw rolnych, jeżeli właściciele tych gospodarstw znajdują się poza granicami kraju lub miejsce ich zamieszkania albo pobytu w kraju nie jest znane bądź jeżeli wpisani są w ewidencji gruntów i budynków (rejestrze gruntów) jako władający gruntami.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 obowiązek podatkowy rozpoczyna się z dniem 1 stycznia tego roku, w którym objęto gospodarstwo rolne (grunty) w zagospodarowanie, a jeżeli objęcie nastąpiło po żniwach - z dniem 1 stycznia roku następnego; obowiązek podatkowy wygasa z upływem tego roku, w ciągu którego ustało zagospodarowanie gospodarstwa rolnego (gruntów), a jeżeli zagospodarowanie ustało przed żniwami - z końcem roku poprzedniego.
3.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 przepisy art. 2 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143 z późniejszymi zmianami) w zakresie powstania i wygaśnięcia obowiązku podatkowego stosuje się odpowiednio.
1.
Podatnik, który przystąpił w ciągu roku do rolniczej spółdzielni produkcyjnej, przestaje być podatnikiem od dnia 1 stycznia tego roku z tych gruntów, które zostały wniesione do spółdzielni i z których plony zebrane zostały zespołowo. W przypadku dokonania wymiaru na ten rok organ finansowy obowiązany jest uchylić z urzędu cały wymiar podatku i odpisać go podatnikowi w trybie określonym w przepisach o zobowiązaniach podatkowych.
2.
W przypadku gdy podatnik dokonał indywidualnych żniw z części gruntów wniesionych do spółdzielni w pierwszym roku po wstąpieniu do spółdzielni lub - jeżeli wstąpił w jesieni po zasiewach ozimych - w następnym roku po wstąpieniu, wówczas płaci podatek za dany rok według stawki podatkowej, przypadającej od podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów, z których dokonał indywidualnych żniw.
3.
W przypadku gdy podatnik będący członkiem spółdzielni poza działką przyzagrodową uprawia i dokonuje zbiorów indywidualnie z nie wniesionych do spółdzielni gruntów własnych lub objętych wspólną gospodarką gruntów członka rodziny wskutek tego, że gruntów tych nie mógł włączyć do spółdzielni z uwagi na ich położenie w innej miejscowości, wówczas płaci podatek według stawki podatkowej, przypadającej od podstawy opodatkowania ustalonej z gruntów nie wniesionych do spółdzielni i użytkowanych indywidualnie (bez włączenia działki przyzagrodowej).
4.
W przypadku gdy podatnik będący członkiem spółdzielni poza działką przyzagrodową uprawia i dokonuje zbiorów indywidualnie z części gruntów własnych nie wniesionych do spółdzielni bądź gruntów członka rodziny objętych przed wstąpieniem do spółdzielni wspólną gospodarką, wówczas z tych gruntów płaci za dany rok podatek według stawki przypadającej od podstawy opodatkowania ustalonej łącznie z gruntów włączonych do spółdzielni i uprawianych indywidualnie.
W przypadku gdy na podstawie norm przeciętnego przychodu szacunkowego z 1 ha użytków rolnych, właściwych dla gruntów zwolnionych w myśl art. 9 ust. 1 pkt 6 - 18 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143), nie można ustalić podstawy opodatkowania przypadającej z tych gruntów, wówczas podstawę tę ustala się za pomocą średniej normy przeciętnego przychodu szacunkowego, jaka przypada z 1 ha pozostałych gruntów gospodarstwa rolnego, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku, a w braku tych danych - na podstawie norm przeciętnego przychodu z 1 ha użytków rolnych, właściwych dla gruntów bezpośrednio sąsiadujących, zaliczonych do tego samego rodzaju użytków rolnych, co i grunty zwolnione.
1.
Zwalnia się od podatku gruntowego nauczycieli szkół podstawowych co do gruntów, będących w zarządzie organów administracji szkolnej, a przekazanych im do bezpłatnego gospodarowania przez te organy.
2.
Ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, nie korzystają nauczyciele, jeżeli przydzielone grunty oddają do gospodarowania osobom trzecim (np. w dzierżawę).
Upoważnia się prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych do zwalniania od podatku - w zależności od miejscowych warunków - podatników gospodarujących na gruntach przydzielonych im do zagospodarowania na podstawie umowy zawartej z prezydium rady narodowej na okres co najmniej trzech lat w trybie art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu niektórych nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 166) - co do tych gruntów za rok, w którym nastąpił pierwszy zbiór; zwolnienie stosuje się pod warunkiem uprawiania w całości użytków rolnych we własnym gospodarstwie.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o podatku gruntowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 38, poz. 293. z 1952 r. Nr 32, poz. 223 i z 1953 r. Nr 46, poz. 234).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1965 r. (Dz.U.65.47.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1966 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1965 r. (Dz.U.65.47.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1966 r.