Wykonanie niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.61.498

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 czerwca 1931 r.
w sprawie wykonania niektórych postanowień ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli w odniesieniu do nauczycieli szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa.

Na podstawie art. art. 14, 17, 18, 20, 22, 49, 75, 90, 161 i 162 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o stosunkach służbowych nauczycieli (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 530), której jednolity tekst ogłoszony został w załączniku do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministra Rolnictwa z dnia 3 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 462) oraz w związku z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 marca 1928 r. o wyłączeniu z kompetencji Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego szkolnictwa rolniczego pierwszego stopnia i przekazaniu go Ministrowi Rolnictwa (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 298) w odniesieniu do nauczycieli szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa zarządzam co następuje:
Do art. 14:
Przysięga służbowa składana przez nauczyciela przy ustaleniu brzmi, jak następuje:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie t sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej. Tak mi, Panie Boże, dopomóż."

Przyrzeczenie służbowe, składane przez nauczyciela tymczasowego przy objęciu służby, brzmi, jak następuje:

"Przyrzekam, że w wykonywaniu swych obowiązków służbowych, szczególnie w zakresie wychowania i nauczania powierzonej mi młodzieży, przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, że wszystkich obywateli Państwa Polskiego w równem mając zachowaniu, będę pilnie strzec przepisów prawa, spełniać gorliwie i sumiennie obowiązki swego stanowiska, wykonywać dokładnie polecenia mych przełożonych i dochowywać tajemnicy urzędowej".

Do art. 17:

Wykaz stanu służby każdego nauczyciela ma być prowadzony według wzoru, stanowiącego załącznik Nr. 1 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 131, poz. 787).

Wykazy stanu służby prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.

W razie przejścia nauczyciela do szkoły, niepodlegającej Ministrowi Rolnictwa, wykaz stanu służby wraz z odpisem dokumentów przesłany będzie tej władzy, która z powodu zaszłej zmiany stała się obowiązana do prowadzenia wykazu.

Do art. 18:

Wykazy kwalifikacyjne prowadzą:
a)
dla dyrektorów i kierowników szkoły - Ministerstwo Rolnictwa,
b)
dla nauczycieli - dyrektor lub kierownik szkoły.

Wykazy kwalifikacyjne winny być prowadzone według wzoru, stanowiącego załącznik Nr. 2 do rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 22 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 131, poz. 787).

Spostrzeżenia wpisywać mają prawo w wykazach kwalifikacyjnych prowadzonych:
a)
dla dyrektorów i kierowników szkoły - Naczelnik Wydziału Szkolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i wizytator,
b)
dla nauczycieli - naczelnik Wydziału Szkolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa, wizytator oraz dyrektor lub kierownik szkoły.

Spostrzeżenia winny być oparte bezpośrednio na faktach zbadanych podczas wizytacji i wpisane do wykazu kwalifikacyjnego niezwłocznie po wizytacji.

Do art. 20 i 24:

Ocenę wpisują do wykazu kwalifikacyjnego na podstawie zawartych w nim spostrzeżeń:
a)
stałym i tymczasowym dyrektorom i kierownikom szkoły oraz tymczasowym nauczycielom - Naczelnik Wydziału Szkolnictwa w Ministerstwie Rolnictwa,
b)
stałym nauczycielom - wizytator.

Do art. 22:

Ustanawia się przy Ministerstwie Rolnictwa dwie komisje kwalifikacyjne, mianowicie jedną dla nauczycieli państwowych średnich szkół rolniczych, drugą zaś dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych.

Członkami każdej komisji kwalifikacyjnej są:

a)
wizytatorzy państwowych średnich i publicznych ludowych szkół rolniczych,
b)
trzej powołani na okres trzech lat kalendarzowych przez Ministra Rolnictwa dyrektorzy państwowych średnich szkół rolniczych i kierownicy publicznych ludowych szkół rolniczych oraz
c)
trzej nauczyciele stali takichże szkół, powołani na okres trzech lat kalendarzowych przez Ministra Rolnictwa z pośród kandydatów, przedstawionych pisemnie po jednym przez radę pedagogiczną każdej z tych szkół.

Komplet orzekający komisji kwalifikacyjnej stanowią: wizytator, dyrektor lub kierownik i nauczyciel. Przewodniczy kompletowi wyznaczony przez Ministra Rolnictwa wizytator, który dobiera dwóch dalszych członków kompletu z ogólnej ilości członków komisji kwalifikacyjnej.

Komisja kwalifikacyjna wydaje orzeczenia na podstawie spostrzeżeń, wpisanych do wykazu kwalifikacyjnego w okresie czasu od wydania poprzedniej oceny, biorąc jednocześnie pod uwagę ewentualne fakty, dotyczące stosunków służbowych, osobistych lub rodzinnych nauczyciela zanotowane w wykazie jego stanu służby, które mogą mieć bezpośredni wpływ na wartość pracy nauczyciela w tym okresie. Komisja kwalifikacyjna może również, o ile to uzna za potrzebne, żądać od władzy, która wydała ocenę, dodatkowych wyjaśnień pisemnych lub ustnych, jak również zbadać na miejscu wartość pracy nauczyciela przez dokonanie wizytacji szkoły.

Uchwały komisji kwalifkacyjnej zapadają większością głosów.

Komisja prowadzi protokół uchwał.

Orzeczenie komisji kwalifikacyjnej ma mieć następujące brzmienie:

"Komisja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Rolnictwa dla nauczycieli państwowych średnich szkół rolniczych lub publicznych ludowych szkół rolniczych, rozpatrując w dniu ...... odwołanie stałego nauczyciela p. ...... (imię, nazwisko i przydział służb. nauczyciela) od orzeczenia z dnia ......, zawierającego ocenę jego pracy, oceniła pracę tę w okresie od ...... do ...... jako ......"

Orzeczenie podpisują przewodniczący i przynajmniej jeden członek kompletu komisji kwalifikacyjnej.

Członków komisji kwalifikacyjnej obowiązują przepisy o tajemnicy urzędowej.

Do art. 49:

Dyrektor lub kierownik szkoły na czas swego urlopu w okresie feryj szkolnych powierza zastępstwo jednemu z nauczycieli szkoły, o czem zawiadamia Ministerstwo Rolnictwa.

Do art. 75:

Na nauczycieli tymczasowych mogą być nakładane następujące kary:
1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
kara pieniężna do wysokości 20% uposażenia jednomiesięcznego,
4)
zwolnienie ze służby z zachowaniem prawa do uposażenia emerytalnego w stosunku do lat rzeczywiście wysłużonych lub do odprawy,
5)
wydalenie ze służby nauczycielskiej bez prawa do emerytury lub odprawy i z pozbawieniem prawa zajmowania stanowiska nauczycielskiego w szkolnictwie: państwowem, publicznem lub prywatnem.

Kary, wymienione w pkt. 2 - 5, wpisuje się do wykazu stanu służby.

Jeżeli nauczyciel w ciągu 2 lat po nałożeniu kary, wyszczególnionej w pkt. 2 i 3, zachowywał się pod każdym względem poprawnie, Minister Rolnictwa na jego prośbę może zarządzić wykreślenie tej kary z wykazu stanu służby.

Władzą, uprawnioną do nakładania kar na nauczycieli tymczasowych jest Minister Rolnictwa.

Dochodzenie dyscyplinarne przeprowadza bezpośredni przełożony obwinionego lub osoba, wyznaczona przez Ministra.

Obwinionemu służy prawo do stawiania wniosków o przeprowadzenie pewnych określonych dochodzeń oraz udzielania wyjaśnień.

Orzeczenie o nałożeniu kary doręcza się obwinionemu na piśmie.

Do postępowania dyscyplinarnego przeciwko nauczycielom tymczasowym mają zastosowanie postanowienia rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).

Minister Rolnictwa może w każdej chwili zawiesić nauczyciela w pełnieniu służby, jeżeli wdrożono przeciwko niemu postępowanie sądowo - karne lub dyscyplinarne, albo gdy nauczyciel odmówi jawnie posłuszeństwa służbowego, lub też, gdy ze względu na jakość zarzuconego mu uchybienia obowiązkom służbowym lub godności stanu nauczycielskiego dalsze pozostawienie go w służbie naraziłoby powagę szkoły lub groziło dobru szkoły.

Do art. 90:

Członkowie komisji dyscyplinarnej, z wyłączeniem sędziów państwowych, składają przy objęciu urzędowania przyrzeczenie w brzmieniu następującem:

"Przyjmując powierzony sobie urząd członka komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli publicznych ludowych szkół rolniczych, przyrzekam w wykonywaniu związanych z tym urzędem obowiązków, strzec przepisów prawa, kierować się jedynie względami na dobro sprawy publicznej, w szczególności zaś na dobro i honor szkoły, oraz zachować w tajemnicy wszystko to, co doszło do mej wiadomości z tytułu pełnienia obowiązków członka komisji dyscyplinarnej".

Postanowienie końcowe.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 6 sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 76, poz. 669).