Rozdział 4 - Współdziałanie żandarmerji z cywilnemi władzami i organami bezpieczeństwa. Do art. 5. - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 grudnia 1930 roku o żandarmerji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.86.677

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1931 r.

Rozdział  IV.

Współdziałanie żandarmerji z cywilnemi władzami i organami bezpieczeństwa.

Do art. 5.
§  21.
Współdziałanie żandarmerji z cywilnemi władzami i organami, powołanemi do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw, dotyczy spraw wynikających z powszechnego wymiaru sprawiedliwości, sprawowanego przez cywilne władze sądowe, prokuratorskie, oraz spraw związanych z zapobiegawczą i wykonawczą służbą bezpieczeństwa publicznego.
§  22.
Organa żandarmerji są obowiązane udzielać cywilnym władzom i organom, powołanym do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw - pomocy służbowej (asystencji) w stosunku do osób, podlegających sądownictwu wojskowemu, oraz w stosunku do wszystkich osób, zamieszkałych względnie przebywających na terenach i objektach wojskowych, do których dostęp cywilnych organów podlega ograniczeniom.
§  23.
Organa żandarmerji mają prawo bezpośredniego porozumiewania się z cywilnemi władzami i organami, powołanemi do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw, a w szczególności z Policją Państwową i organami ochrony granic w przedmiocie współdziałania w sprawach, podlegających sądownictwu wojskowemu, udzielania służbowych informacyj, oraz dokonywania poszczególnych czynności, związanych z uprawnieniami żandarmerji.
§  24.
Organa powołane do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw, a przedewszystkiem Policja Państwowa, udzielają organom żandarmerji wiadomości ze swoich rejestrów w poszczególnych wypadkach, zarządzają pościg, dostarczają jednostkom żandarmerji rejestracji periodycznej, dotyczącej inwigilacji ogólnej (P. P. I. i Gazeta Śledcza) oraz dokonywują prac laboratoryjnych względnie ekspertyz fachowych.
§  25.
W wypadkach asystencyj wzajemnych, udzielanych sobie przez organa żandarmerji, policji państwowej oraz uprawnione organa władz państwowych - w związku z wykonywaniem poszczególnych czynności badawczych oraz wykonawczych (przy przesłuchaniu świadków, rewizjach domu, zajęciach rzeczy i t. d.) współdziałanie organu asystującego polega na udzielaniu organowi wykonywującemu odnośną czynność służbową pomocy do usunięcia stawianego oporu oraz ochrony jego czynności.

Do art. 7.

§  26.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.