Wykonanie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.115.666

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1926 r.
w sprawie wykonania art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Na mocy art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego (Dz. U. R. P. № 72 poz. 698) zarządza się co następuje:
Wszystkie państwowe i samorządowe urzędy oraz zakłady i instytucje, subwencjonowane przez Państwo, nadawać będą w ramach obowiązujących w poszczególnych działach służby przepisów wakujące stanowiska, wymagające wykształcenia niższego, przedewszystkiem kandydatom z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych zależnie od ich kwalifikacyj, a następnie dopiero, w razie braku kandydatów z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych, pozostałym kandydatom.
Poszczególni ministrowie ustalą rodzaj i ilość stanowisk, które w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach, subwencjonowanych przez Państwo, powinny być nadawane przedewszystkiem wysłużonym podoficerom zawodowym i wykonywać będą nadzór nad tem, by pierwszeństwo w nadawaniu tych stanowisk wysłużonym podoficerom zawodowym było przestrzegane.
Poszczególni ministrowie podadzą Ministrowi Spraw Wojskowych do wiadomości warunki, wymagane w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez Państwo, do otrzymania stanowiska.
W ciągu ostatniego tygodnia każdego ćwierćrocza poszczególni ministrowie przesyłać będą Ministrowi Spraw Wojskowych wykazy stanowisk, które wakować będą w następnem ćwierćroczu, podając równocześnie termin, w którym muszą być objęte.
Stosownie do warunków, wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, wysłużeni podoficerowie zawodowi zależnie od ich kwalifikacyj i na podstawie wniesionego podania zakwalifikowani zostają jako kandydaci na stanowiska w poszczególnych działach służby państwowej i samorządowej.

Równocześnie z zakwalifikowaniem ustalona zostaje kolejność pierwszeństwa kandydatów w poszczególnych grupach stanowisk.

Kwalifikowanie wysłużonych podoficerów zawodowych przeprowadza korni,ja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, której skład ustali rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą każdorazowo przedstawiciele zainteresowanych ministrów.

Na podstawie wykazów, przesyłanych Ministrowi Spraw Wojskowych przez poszczególnych ministrów w myśl § 4 niniejszego rozporządzenia, komisja kwalifikacyjna wyznacza imiennie kandydatów na wakujące stanowisko w kolejności pierwszeństwa, ustalonej w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia, przesyłając ich podania władzom uprawnionym do nadawania stanowisk, którym urzędy, zakhdy i in stytucje z wakującemi stanowiskami podlegają.

Wymienione w poprzednim ustępie władze obowiązane są w przeciągu 14 dni od daty otrzymania podania rozstrzygnąć o przyjęciu lub nieprzyjęciu kandydata.

W wypadku przyjęcia zawiadamiają one bezpośrednio kandydata i komisję kwalifikacyjną, przyczem zawiadomienie o przyjęciu powinno zawierać: rodzaj stanowiska, kategorją uposażenia oraz termin, w którym stanowisko musi być objęte.

W wypadku nieprzyjęcia zawiadamiają one ko misję kwalifikacyjną, zwracając podania: podają po wody nieprzyjęcia.

Stanowiska, nienadne kandydatom z po śród wysłużonych podoficerów zawodowych w terminie, określonym w myśl § 4 ninieszego rozporządzenia, mogą być nadane innym kandydatom.
Nieobjęcie stanowiska w terminie, przewidzianym przez właściwe przepisy służbowe, bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa do stanowiska na rzecz następcy w kolejności pierwszeństwa.

Dwukrotne nieobjęcie stanowiska bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa otrzymania stanowiska na podstawie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego,

Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.