Wykonanie art. 9 i 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.26.240

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 27 lutego 1923 r.
wydane w porozumienia z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Robót Publicznych, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministrem Sprawiedliwości w sprawie wykonania art. 9 i 12 ustawy z dala 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju.

Na mocy art. 53 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
Do art. 9 ustawy.
Żądanie zwolnienia nieruchomości, o których mowa jest w art. 9 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju, kieruje Minister Spraw Wojskowych do:
a)
Ministra Robót Publicznych lub właściwego Ministra, w którego rozporządzeniu nieruchomość się znajduje - o ile nieruchomość stanowi własność Państwa;
b)
Ministra Spraw Wewnętrznych - o ile nieruchomość stanowi własność związku samorządowego.

Do art. 12 ustawy.

Osoby, którym w myśl art. 12 ustawy o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju zarządy gminne obowiązane są dostarczać pomieszczeń, powinny zwrócić się do zarządu gminy za pośrednictwem właściwej komendy garnizonu (miasta) o dostarczenie kwatery w rozmiarze i na zasadach, określonych w rozporządzeniach Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 705) i z dnia 18 listopada 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 925).
Komenda garnizonu (miasta) prześle zarządowi gminy żądanie dostarczenia uprawnionemu kwatery stałej, stwierdzając przytem:
1)
uprawnienie danej osoby do otrzymania pomieszczenia, odpowiadającego ustawowo określonym warunkom;
2)
niemożność przyznania tej osobie kwatery w budynkach państwowych lub wynajętych przez Państwo, ani też wynajęcia przez tę osobę mieszkania dla siebie.

Żądanie należy sporządzić według wzoru, podanego w załączniku Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia.

W ciągu miesiąca od dnia doręczenia żądania zarząd gminny obowiązany jest za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) dostarczyć osobie uprawnionej kwatery, odpowiadającej warunkom, określonym w żądaniu.

Jeśli zarząd gminny obowiązkowi powyższemu zadość nie uczyni, władza administracyjna I instancji przeprowadzi w ciągu następnego miesiąca na wniosek komendy garnizonu (miasta) najem niezbędnych pomieszczeń w zastępstwie i na rachunek gminy.

Kwatery, dostarczane przez zarządy gmin osobom uprawnionym, powinny, w miarę możności, znajdować się w pobliżu miejsca ich służbowego zajęcia.
Komenda garnizonu (miasta) sporządzi przy obejmowaniu kwatery, dostarczonej przez gminę, szczegółowy opis stanu pomieszczeń, podpisany przez właściciela lub administratora nieruchomości, delegata komendy garnizonu (miasta) oraz osobę, otrzymującą kwaterę do użytku.

W razie zmiany osoby otrzymującej kwaterą do użytku, opis należy uzupełnić, przyczem uzupełnienie winny podpisać obie zmieniające się osoby, tudzież delegat komendy garnizonu (miasta).

Przy zwalnianiu kwater, dostarczonych przez zarządy gmin, należy sporządzić protokóły przy zachowaniu formalności, określonych w pierwszym ustępie poprzedniego paragrafu.
Jeśli kwatera, dostarczona przez zarząd gminy, wymagać będzie naprawy, której wykonanie w myśl obowiązujących ustaw cywilnych ciąży na gospodarzu, wówczas osoba uprawniona do korzystania z kwatery zwróci się za pośrednictwem komendy garnizonu (miasta) do zarządu gminy o spowodowanie wykonania tej naprawy lub dostarczenie innej odpowiedniej kwatery.

Jeśli zarząd gminy w ciągu miesiąca obowiązku tego nie dopełni, komenda garnizonu.(miasta) w porozumieniu z władzą administracyjną I instancji zarządzi dokonanie potrzebnych napraw, potrącając koszta z należności, przypadającej gminie za dostarczoną kwaterę.

Komendy garnizonów (miast) obowiązane są przestrzegać, by kwatery dostarczone przez zarządy gmin były zawsze właściwie zużytkowane.
Kwatery, dostarczone przez zarządy gmin, przydziela komenda garnizonu (miasta) imiennym nakazem zajęcia danej kwatery.

Nakazy wydawane być mają w pięciu egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zakwaterowana osoba, drugi - właściciel domu, w którym znajduje się. wynajęta kwatera, trzeci - zarząd gminy, czwarty - komisja gospodarcza (płatnik), piąty zaś zatrzymuje komenda garnizonu (miasta).

W nakazie komenda garnizonu (miasta) oznaczy ścisłą datę zajęcia kwatery przez uprawnioną osobę.

Wzór nakazu zajęcia kwatery podany jest w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.

Nakazy zwolnienia kwater, dostarczanych przez zarządy gmin, mają być wydawane i doręczane przez komendy garnizonów (miast) w ten sam sposób, jak nakazy zajęcia tych kwater.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

grafika