Wykonanie art. 63 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym.
Dz.U.1936.58.433
Akt utracił mocROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 10 lipca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w sprawie wykonania art. 63 ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym.
Zastrzeżone w niektórych średnich szkołach zawodowych odbycie praktyki po ukończeniu nauk teoretycznych w szkole, należy uważać jako dalszy ciąg nauki szkolnej, czyli część ostatniego kursu.
W przypadkach wątpliwych lub nieobjętych punktami 1) - 4) rozstrzyga Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Równocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 26 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 315), z dnia 23 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr, 52, poz. 434) i z dnia 2 maja 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 601).
Osoby, które uzyskały odroczenie służby wojskowej na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, korzystają nadal z tego odroczenia.
ZAŁĄCZNIK 1
Zakłady naukowe świeckie i duchowne (zakłady teologiczne), których uczniowie bądź słuchacze są uprawnieni w myśl art. 63 ust. 1 pkt: 1), 2) i 3) ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 60, poz. 455) do żądania odroczenia terminu odbycia czynnej służby wojskowej (obowiązkowej).
Zakłady naukowe świeckie i duchowne (zakłady teologiczne), których uczniowie bądź słuchacze są uprawnieni w myśl art. 63 ust. 1 pkt: 1), 2) i 3) ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 60, poz. 455) do żądania odroczenia terminu odbycia czynnej służby wojskowej (obowiązkowej).
CZĘŚĆ 1
I.
Szkoły średnie ogólnokształcące i seminaria nauczycielskie państwowe lub prywatne, mające prawa szkół państwowych, oraz średnie szkoły zawodowe.
Szkoły średnie ogólnokształcące i seminaria nauczycielskie państwowe lub prywatne, mające prawa szkół państwowych, oraz średnie szkoły zawodowe.
Nr | Miejscowość | Nazwa szkoły |
1. Województwo białostockie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące | ||
1 | Białystok | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Zygmunta Augusta |
2 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
3 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Dawida Druskina |
4 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne J. Żeligmana, J. Lebenhafta i J. Dereczyńskiego |
5 | " | Polskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza |
6 | " | Prywatna Gimnazjum Koedukacyjne Sary Gutmanowej |
7 | Bielsk Podlaski | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
8 | Drohiczyn n/B. | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. J. I. Kraszewskiego |
9 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Rz. -kat. Diecezji Pińskiej |
10 | Grajewo | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Mikołaja Kopernika |
11 | Grodno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza |
12 | Grodno | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
13 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej |
14 | Łomża | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
15 | Ostrołęka | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Stanisława Leszczyńskiego |
16 | Ostrów Mazowiecka | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Prezydenta Rzeczypospolitej Prof. Ignacego Mościckiego |
17 | Różanystok | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Salezjańskiego |
18 | Sejny | Prywatne Gimnazjum Męskie im. św. Kazimierza Kurii Biskupiej |
19 | Suwałki | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Karola Brzostowskiego |
20 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkół Żydowskich |
21 | Wołkowysk | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Króla Stefana Batorego |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Białystok | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Króla Zygmunta Augusta |
2 | Grodno | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
3 | Łomża | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Białystok | 3 kl. Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną Polskiego Towarzystwa Krzewienia Wiedzy Handlowej i Ekonomicznej (4 kursy nauki) |
2 | Łomża | Państwowa Szkoła Przemysłu Leśnego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (4 kursy nauki) |
3 | " | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną o kierunku spółdzielczym Polskiej Macierzy Szkolnej (4 kursy nauki) |
4 | Suwałki | Prywatna 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa ze specjalną klasą 4 o kierunku spółdzielczym Tow. Krzewienia Wiedzy Handlowej (4 kursy nauki) |
5 | Wołkowyśk | Prywatna Czteroletnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa Stowarzyszenia "Jabne" (4 kursy nauki) |
6 | Wysokie Mazowieckie | Średnia Szkoła Handlowa Koedukacyjna Towarzystwa Przyjaciół Wysokiego Mazowieckiego (4-letnia) |
2. Województwo kieleckie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Bądzin | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. M. Kopernika |
2 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Szymon. Fürstenbergów Stow. Kupców |
3 | Busko-Zdrój | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Powiatowe im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
4 | Częstochowa | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
5 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Romualda Traugutta |
6 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkoły Społecznej |
7 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne D-ra Filipa Axera |
8 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich |
9 | Dąbrowa Górnicza | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Waleriana Łukasińskiego |
10 | Jędrzejów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Wydziału Powiatowego |
11 | Kielce | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stefana Żeromskiego |
12 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Śniadeckiego |
13 | Kielce | Prywatne Gimnazjum Męskie Gminy Wyznaniowej |
14 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie pod wezwaniem św. Stanisława Kostki - T-wa Opieki nad Gimnazjum Katolickim |
15 | Końskie | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. św. Stanisława Kostki |
16 | Kozienice | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Magistratu m. Kozienic |
17 | Miechów | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
18 | Olkusz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Kazimierza Wielkiego |
19 | Opatów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Bartosza Głowackiego |
20 | Ostrowiec | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Joachima Chreptowicza |
21 | Pińczów | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hugona Kołłątaja |
22 | Radom | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Kochanowskiego |
23 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Dr Tytusa Chałubińskiego |
24 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa "Przyjaciół Wiedzy" |
25 | Sandomierz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
26 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Kurii Diecezjalnej |
27 | Skarżysko-Kamienna | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. A. Witkowskiego T-wa Przyjaciół Szkoły Średniej |
28 | Sosnowiec | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica |
29 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Prusa |
30 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Stanisława Wyspiańskiego Zrzeszenia Rodzicielskiego |
31 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkół Żydowskich |
32 | Staszów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Gimnazjum Humanistycznego |
33 | Zawiercie | Prywatne Gimnazjum Męskie Zrzeszenia Nauczycieli "Szkoła Średnia" |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Częstochowa | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
2 | Kielce | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stefana Żeromskiego |
3 | Radom | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
4 | Sosnowiec | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Adama Mickiewicza |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Częstochowa | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną Stow. Kupców Polskich (4 kursy nauki) |
2 | Dąbrowa Górnicza | Państwowa Szkoła Górnicza i Hutnicza im. Staszica; wydziały: górniczy, hutniczy, elektromechaniczny (4 kursy nauki) |
3 | Kielce | 3-letnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną Stowarzyszenia Kupców Polskich (4 kursy nauki) |
4 | Radom | Państwowa Średnia Szkoła Techniczna Kolejowa; wydziały: mechaniczno - elektrotechniczny, drogowo - budowlany (4 kursy nauki) |
5 | " | Średnia Szkoła Chemiczno-Garbarska Tow. Popierania Wiedzy Chemiczno-Garbarskiej (4 kursy nauki) |
6 | " | 4-letnia Męska Szkoła Handl. Stow. Kupców Polskich |
7 | Sosnowiec | Prywatna 4-letnia Męska Szkoła Handlowa T. Płockiego (4 kursy nauki] |
3. Województwo krakowskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Bochnia | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Kazimierza Wielkiego |
2 | Brzesko | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
3 | Chrzanów | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica |
4 | Dąbrowa koło Tarnowa | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
5 | Dębica | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Władysława Jagiełły |
6 | Gorlice | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marcina Kromera |
7 | Jasło | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Stanisława Leszczyńskiego |
8 | Jordanów | Prywatna Gimnazjum Koedukacyjne Miejskie |
9 | Kraków | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bartłomieja Nowodworskiego |
10 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. św. Jacka |
11 | " | III Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Jana Sobieskiego |
12 | " | IV Państwowe Gimnazjum Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
13 | " | V Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Kochanowskiego |
14 | " | VI Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
15 | " | VIII Państwowe Gimnazjum Męskie im. Augusta Witkowskiego |
16 | " | IX Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Hoene - Wrońskiego |
l? | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Stanisława Jaworskiego, Marii Jaworskiej |
18 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Zgromadzenia Księży Misjonarzy |
19 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Żydowskiej |
Szkoły Ludowej i Średniej | ||
20 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. H. Kołłątaja |
21 | Mielec | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Konarskiego |
22 | Myślenice | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
23 | Nowy Sącz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Długosza |
24 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Bolesława Chrobrego |
25 | Nowy Targ | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Seweryna Goszczyńskiego |
26 | Oświęcim | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. ks. Stanisława Konarskiego |
27 | Rakowice pod Krakowem | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Ks. St. Konarskiego 0. 0. Pijarów |
28 | Tarnów | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Kazimierza Brodzińskiego |
29 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Tarnowskiego |
30 | " | III Państwowe Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza |
31 | Wadowice | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marcina Wadowity |
32 | Wieliczka | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Matejki |
33 | Zakopane | Państwowe Gimnazjum Męskie |
34 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Bł. Ładysława z Gielniowa |
35 | Żywiec | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. M. Kopernika |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Biała | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Grzegorza Piramowicza |
2 | Kraków | Państwowe Pedagogium |
C. Szkoły zawodowe | ||
1 | Biała | Państwowa 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną (4 kursy nauki) |
2 | Biała | 3-letnia Średnia Szkoła Ogrodnicza (3 kursy nauki) |
3 | Czernichów | Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
4 | Jasło | Prywatna Męska Szkoła Wiertnicza Zachodniego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Inżynierów Przemysłu Naftowego w Jaśle (2 kursy nauki) |
5 | Kraków | Państwowa Szkoła Przemysłowa im. S. Staszica. Wydziały: chemiczny, melioracyjny (4 kursy nauki) i mechaniczny, budowlany (3 kursy nauki) |
6 | " | Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego (5 kursów nauki) |
7 | " | Szkoła Ekonomiczno-Handlowa (4 kursy nauki) |
8 | " | Szkoła Hotelarska |
9 | " | Państwowa Szkoła Przemysłowa im. S. Staszica; wydziały: szkoła przemysłowych mistrzów maszynowych (2 kursy nauki), szkoła majstrów budowlanych (3 kursy nauki) |
10 | " | Instytut Administracyjno - Gospodarczy "Kuratorii Szkoły Ekonomiczno-Handlowej" (2 lata nauki) |
4. Województwo lubelskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Biała Podlaska | Państwowe Gimnazjum Męskie im. J. I. Kraszewskiego |
2 | Chełm | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stefana Czarnieckiego |
3 | Dęblin | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne T-wa Szkoły Średniej |
4 | Garwolin | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa |
Piłsudskiego | ||
5 | Hrubieszów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Staszica |
6 | Janów Lubelski | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne T-wa Szkoły Średniej |
7 | Krasnystaw | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Władysława Jagiełły |
S | Kraśnik | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne |
9 | Lublin | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica |
10 | " | Państwowa Gimnazjum Męskie im. Jana Zamoyskiego |
11 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Stefana Batorego |
12 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Vetterów Zgromadzenia Kupców |
13 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Biskupie |
14 | Łuków | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
15 | Międzyrzec Podlaski | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkół Żydowskich |
16 | Puławy | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Ks. Adama Czartoryskiego |
17 | Radzyń | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne D-ra Stanisława Sitkowskiego |
18 | Siedlce | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Żółkiewskiego |
19 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Prusa |
20 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Biskupie |
21 | Sokołów Podlaski | Prywatne Gimnazjum Męskie T-wa Salezjańskiego |
22 | Tomaszów Lubelski | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Bartosza Głowackiego |
23 | Węgrów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne T-wa Szkoły Średniej |
24 | Zamość | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Zamoyskiego |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Chełm | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
2 | Leśna Podlaska | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Mieczysława Brzezińskiego |
3 | Lublin | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Juliusza Słowackiego |
4 | Lublin | Państwowe Pedagogium im. Ewarysta Estkowskiego |
5 | Siedlce | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
C. Szkoły zawodowe | ||
1 | Kijany, poczta Spiczyn, pow. lubartowski | Prywatna Męska Średnia Szkoła Ogrodnicza im. Erazma Plewińskiego (trzy kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
2 | Lublin | Szkoła Budownictwa Tow. Szkoły Budownictwa; wydziały: budowlany, drogowy, wodny (4 kursy nauki) |
3 | Międzyrzec Podlaski | 3-klasowa Koedukacyjna Miejska Szkoła Handlowa z 4 klasą specjalną (4 kursy nauki) |
4 | Zamość | 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Przemysłowo - Handlowa P. M. S. |
5. Województwo lwowskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące | ||
1 | Bąkowice-Chyrów | Prywatne Gimnazjum Męskie 0. 0. Jezuitów |
2 | Borysław-Tustanowice | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Prywatnego Polskiego Gimnazjum Realnego dla Borysławia i Tustanowic, Sp. z ogr. odp. w Borysławiu |
3 | Brzozów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
4 | Chodorów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Artura Grottgera |
5 | Dobromil | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Miejskie im. Herburtów |
6 | Drohobycz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Władysława Jagiełły |
7 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Iwana Franki Ukr. T-wa Pedagogicznego "Ridna Szkoła" |
8 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjna im. Leona Sternbacha |
9 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. H. Sienkiewicza |
10 | Gródek Jagielloński | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Władysława Jagiełły |
11 | Jarosław | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
12 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Augusta Witkowskiego |
13 | Jaworów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
14 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Józefa Makoweja - Ukraińskiego Towarzystwa Pedag. "Ridna Szkoła" |
15 | Krosno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
16 | Leżajsk | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego |
17 | Lubaczów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Powiatowego Towarzystwa Szkoły Średniej |
18 | Lwów | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
19 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Karola Szajnochy |
20 | " | III Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Stefana Batorego |
21 | " | IV Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Długosza |
22 | " | V Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana St. Żółkiewskiego |
23 | " | VII Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
24 | " | VIII Państwowe Gimnazjum Męskie im. Kr. Kazimierza Wielkiego |
25 | " | IX Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Kochanowskiego |
26 | " | X Państwowe Gimnazjum Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
27 | " | XI Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana i Andrzeja Śniadeckich |
28 | " | XII Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Szczepanowskiego |
29 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie z ruskim językiem nauczania |
30 | " | Filia Państwowego Gimnazjum Męskiego z ruskim językiem nauczania |
31 | " | Korpus Katedów Nr 1 |
32 | Lwów | Prywatne Gimnazjum Męskie Żydowskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej i Średniej |
33 | Łańcut | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza |
34 | Nisko | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stefana Czarnieckiego |
35 | Przemyśl | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Juliusza Słowackiego. |
36 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. prof. Kazimierza Morawskiego |
37 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie z ruskim językiem nauczania |
38 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żydowsk. T-wa Szkoły Ludowej i Średniej |
39 | Przeworsk | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Miejskie im. Kr. Władysława Jagiełły |
40 | Rawa Ruska | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
41 | Rzeszów | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. ks. Stanisława Konarskiego |
42 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. St. Sobińskiego |
43 | Sambor | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza |
44 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
45 | Sanok | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Królowej Zofii |
46 | Sokal | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Antoniego Malczewskiego |
47 | Tarnobrzeg | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Tarnowskiego |
48 | Turka n/S. | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa |
Piłsudskiego | ||
49 | Źółkiew | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Krosno | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
2 | Lwów | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Sobińskiego. |
3 | Rzeszów | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Staszica |
4 | Sambor | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
5 | Sokal | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Włodzimierza Dzieduszyckiego |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Borysław | Państwowa Szkoła Wiertnicza (2 kursy nauki) |
Ż | Drohobycz | Średnia Szkoła Techniczna Towarzystwa Średniej Szkoły Technicznej (4 kursy nauki) |
3 | Jarosław | Państwowa Szkoła Budownictwa (4 kursy nauki) |
4 | " | Państwowa Szkoła Majstrów Budowlanych (3 kursy nauki) |
5 | " | 4-letnia Szkoła Handlowa Towarzystwa Szkoły Handlowej (4 kursy nauki) |
6 | Lwów | Państwowa Szkoła Techniczna; wydziały: elektro-mechaniczny, drogowo-wodny (4 kursy nauki), sztuk zdobniczych i przemysłu artystycznego (5 kursów nauki) |
7 | " | Państwowa Szkoła Ekonomiczno-Handlowa (4 kursy nauki) |
8 | " | Liceum Handlowe Towarzystwa Liceum Handlowego (2 kursy nauki) |
9 | " | Państwowa Szkoła Majstrów Budowlanych (3 kursy nauki) |
10 | Przemyśl | Prywatne Liceum Handlowe Koedukacyjne Towarzystwa Liceum Handlowego (2 kursy nauki) |
6. Województwo łódzkie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące | ||
1 | Kalisz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
2 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Adama Asnyka |
3 | Kalisz | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Tow. Żydowskich Szkół Średnich |
4 | Koluszki | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Koła Polskiej Macierzy Szkolnej |
5 | Koło | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa "Oświata" |
6 | Konin | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Średniej |
7 | Łask | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Stow. Szkoły Średniej |
8 | Łódź | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
9 | " | Państwowa Gimnazjum Męskie im. Pierwszego Prezydenta Rz. P. Gabriela Narutowicza |
10 | " | Miejskie Gimnazjum Męskie im. Józefa Piłsudskiego |
11 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Społecznego Polskiego Gimnazjum Męskiego |
12 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Stowarzyszenia Szkolnego im. Wł. St. Reymonta |
13 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. ks. Ignacego Skorupki |
14 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Aleksego Zimowskiego |
15 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Zgromadzenia Kupców m. Łodzi |
16 | " | I Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkół Żydowskich |
17 | " | II Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkół Żydowskich |
18 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie z niemieckim językiem nauczania Niemieckiego Stowarzyszenia Szkolnego |
19 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szerzenia Oświaty i Wiedzy Technicznej wśród Żydów |
20 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Izaaka Kacenelsona |
21 | Pabianice | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jędrzeja Śniadeckiego |
22 | Piotrków | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego |
23 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkoły Średniej |
24 | Radomsko | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Feliksa Fabianiego, Towarzystwa im. Feliksa Fabianiego |
25 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ludwiki Weintraubówny |
26 | Sieradz | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Koła Polskiej Macierzy Szkolnej |
27 | Tomaszów Mazowiecki | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Stowarzyszenia Szkolnego |
28 | Turek | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
29 | Wieluń | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki Diecezji Częstochowskiej |
30 | Zduńska Wola | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Kazimierza Wielkiego |
31 | Zgierz | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Staszica |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Łódź | Państwowa Szkoła Techniczno-Przemysłowa; wydziały: przędzalniczy, tkacki, dziewiarski, farbiarsko-wykończalniczy, elektryczny (3 kursy nauki), mechaniczny (4 kursy nauki) |
2 | " | Szkoła Przemysłowa Towarzystwa Szerzenia Oświaty i Wiedzy Technicznej wśród Żydów w Łodzi; wydziały: mechaniczny, tkacki (3 kursy nauki) |
3 | " | Czteroletnia Męska Miejska Szkoła Handlowa (4 kursy nauki) |
4 | " | Państwowa 4-letnia Męska Szkoła Handlowa (4 kursy nauki) |
7. Województwo nowogródzkie | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Baranowicze | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Rejtana |
2 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ch. Epsztejna |
3 | Lida | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Hetmana Karola Chodkiewicza |
4 | Nieśwież | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Władysława Syrokomli |
5 | Nowogródek | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Adama Mickiewicza |
6 | Słonim | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
7 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żydowskiego Towarzystwa Szkoły Średniej |
8 | Stołpce | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Hołówki |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Słonim | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
C. Szkoły zawodowe | ||
1 | Baranowicze | 4-letnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa P. M. S. |
2 | " | Prywatna Męska Szkoła Drogowa P. M. S. (4 kursy nauki) |
3 | Lida | Prywatna Koedukacyjna 3-klasowa Szkoła Handlowa ze specjalną klasą 4 o kierunku spółdzielczym Kolegium ks. ks. Pijarów (4 kursy nauki) |
4 | Żyrowice (pod Słonimem) | Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza; wydziały: rolniczy i leśny (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna). |
8. Województwo poleskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Brześć n/Bugiem | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. R. Traugutta |
2 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne hebrajskie Tow. Oświatowo - Kulturalnego "Tarbut" |
3 | Kobryń | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Marii Rodziewiczówny |
4 | Łuniniec | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Króla Władysława Jagiełły |
5 | Pińsk | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
6 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie 0. 0. Jezuitów |
7 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne A. Czeczyk-Golinkierowej |
8 | Prużana | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Adama Mickiewicza |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Brześć n/Bugiem | Średnia Szkoła Techniczna im. Marszałka J. Piłsudskiego; wydziały: mechaniczny, drogowo-budowlany, eksploatacyjny (4 kursy nauki) |
2 | " | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa z 4 klasą o kierunku spółdzielczym Polskiego Tow. Oświaty Zawodowej (4 kursy nauki) |
9. Województwo pomorskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Brodnica | Państwowe Gimnazjum Męskie |
2 | Chełmno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Kazimierza Jagiellończyka |
3 | Chełmża | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
4 | Chojnice | Państwowe Gimnazjum Męskie |
5 | Gdynia | Prywatne Gimnazjum Męskie T-wa Szkoły Średniej |
6 | Górna Grupa | Prywatne Gimnazjum Męskie Tow. Słowa Bożego |
7 | Grudziądz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Jana III Sobieskiego |
8 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego" |
9 | Grudziądz | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Goethego z niemieckim językiem nauczania |
10 | Kościerzyna | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Józefa Wybickiego |
11 | Nowe Miasto | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Ks. Biskupa Bandurskiego |
12 | Pelplin | Prywatne Gimnazjum Męskie Stolicy Biskupiej (Collegium Marianum) |
13 | Starogard | Państwowe Gimnazjum Męskie |
14 | Świecie | Państwowe Gimnazjum Męskie |
15 | Tczew | Państwowe Gimnazjum Męskie |
16 | Toruń | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
17 | " | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne z niemieckim językiem nauczania |
18 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. św. Józefa Zgromadzenia |
O. Redemptorystów | ||
19 | Wąbrzeźno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
20 | Wejherowo | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Jana Sobieskiego |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Grudziądz | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Staszica |
2 | Toruń | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
3 | Tuchola | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
4 | Wejherowo | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Gdynia | 2-klasowe Koedukacyjne Liceum Handlowe z 3 klasą dla specjalizacji w handlu morskim Izby Przemysłowo - Handlowej (odroczenia przysługują uczniom 2 kl. i 3 specjalnej) |
2 | " | 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa Izby Przemysłowo-Handlowej |
3 | Grudziądz | Państwowa Szkoła Budowy Maszyn (4 kursy nauki) |
4 | " | Państwowa Szkoła Przemysłowych Mistrzów Mechaników przy Państwowej Szkole Budowy Maszyn (2 kursy nauki) |
5 | " | Państwowa Średnia Szkoła Hodowlano-Rolnicza (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
6 | Toruń | 4-letnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa Izby Przemysłowo-Handlowej |
10. Województwo poznańskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Bydgoszcz | Państwowe Gimnazjum Męskie Humanistyczne |
2 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
3 | " | Miejskie Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
4 | Chodzież | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. św. Barbary |
5 | Czarnków | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
6 | Gniezno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego |
7 | Gostyń | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ziemi Gostyńskiej |
8 | Grodzisk | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. J. Słowackiego |
9 | Inowrocław | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Jana Kasprowicza |
10 | Jarocin | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Kościuszki |
11 | Kępno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
12 | Kościan | Państwowe Gimnazjum Męskie im. św. St. Kostki |
13 | Krotoszyn | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Ks. Hugona Kołłątaja |
14 | Leszno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Komeńskiego |
15 | Marszałki | Prywatne Gimnazjum Męskie T-wa Salezjańskiego |
16 | Międzychód | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Dr Heliodora Święcickiego |
17 | Nakło | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Krzywoustego |
13 | Ostrów | Państwowe Gimnazjum Męskie im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego |
19 | Ostrzeszów | Prywatne Gimnazjum Męskie ks. ks. Salezjanów |
20 | Pleszew | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Staszica |
21 | Poznań | Państwowe Gimnazjum Męskie im. św. Marii Magdaleny |
22 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. K. Marcinkowskiego |
23 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. K. Bergera |
24 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. I. Paderewskiego |
25 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. św. Jana Kantego |
26 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. A. Mickiewicza |
27 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Dr Brunona Czajkowskiego |
28 | Rawicz | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
29 | " | Korpus Kadetów Nr 3 |
30 | Rogoźno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Przemysława |
31 | Rydzyna | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Sułkowskich |
32 | Śrem | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Gen. Józefa Wybickiego |
33 | Środa | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
34 | Szamotuły | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Ks. Piotra Skargi |
35 | Trzemeszno | Państwowe Gimnazjum Męskie Klasyczne |
36 | Wągrowiec | Państwowe Gimnazjum Męskie |
37 | Wolsztyn | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
38 | Września | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
39 | Żnin | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Braci Śniadeckich |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Bydgoszcz | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
2 | Krotoszyn | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
3 | Poznań | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Ewarysta Estkowskiego |
4 | Rogoźno | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
5 | Wągrowiec | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Bojanowo | Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
2 | Bydgoszcz | Państwowa Szkoła Przemysłowa; wydziały: chemiczny z oddziałami chemiczno-cukrowniczym i gazowniczym, młynarski (4 kursy nauki) |
3 | " | Państwowe Liceum Rolnicze |
4 | " | Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
5 | " | Liceum Handlowe Koedukacyjne Izby Przemysłowo-Handlowej (2 kursy nauki) |
6 | Leszno | Państwowa Szkoła Budownictwa (3 kursy nauki) |
7 | Poznań | Państwowa Szkoła Budownictwa i Mierniczo-Melioracyjna; -Wydziały: budowlany, drogowo-wodny (3 kursy nauki), melioracyjny (4 kursy nauki) |
8 | " | Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego (5 kursów nauki) |
9 | " | Liceum Handlowe Koedukacyjne Izby Przemysłowo-Handlowej (2 kursy nauki) |
11. Województwo stanisławowskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Dolina | Polskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Zygmunta Krasińskiego |
2 | Horodenka | Prywatne Polskie Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa |
Szkoły Średniej | ||
3 | Kałusz | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne |
4 | Kołomyja | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Kazimierza Jagiellończyka |
5 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie z ruskim językiem nauczania |
6 | Rohatyn | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Ks. Piotra Skargi |
7 | Śniatyń | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Franciszka Karpińskiego |
8 | Stanisławów | I Gimnazjum Męskie im. Mieczysława Romanowskiego |
9 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
10 | " | III Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica |
11 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żydowskiego Towarzystwa Szkoły Ludowej i Średniej |
12 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie z ruskim języków nauczania |
13 | Stryj | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
14 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Prezydenta Rzeczypospolitej Prof. Ignacego Mościckiego |
15 | Tłumacz | Państwowe Gimnazjum Męskie |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Stanisławów | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Czernica | Państwowe Liceum Rolnicze (z ruskim językiem nauczania) |
2 | Stanisławów | Państwowa 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa |
3 | Stryj | 2 kl. Liceum Handlowe Świderskiego |
12. Województwo śląskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Bielsko | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
2 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie z niemieckim językiem nauczania |
3 | Cieszyn | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. A. Osuchowskiego |
4 | " | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne matematyczno-przyrodnicze |
5 | Chorzów | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Odrowążów |
6 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki |
7 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Eichendorfa z niemieckim językiem nauczania Niemieckiego Związku "Deutscher Schulverein" |
8 | Katowice | Państwowe Gimnazjum Męskie |
9 | " | Miejskie Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
10 | Lubliniec | Państwowe Gimnazjum Męskie im. A. Mickiewicza |
11 | Mikołów | Państwowe Gimnazjum Męskie |
12 | Mysłowice | Państwowe Gimnazjum Męskie im. T. Kościuszki |
13 | Pszczyna | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Chrobrego |
14 | Ruda Śląska | Komunalne Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Staszica |
15 | Rybnik | Państwowe Gimnazjum Męskie |
16 | Siemianowice Śl. | Państwowe Gimnazjum Męskie im. J. Śniadeckiego |
17 | Piekary Śląskie | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Jana III Sobieskiego |
18 | Tarnowskie Góry | Państwowe Gimnazjum Męskie im. ks. Jana Opolskiego |
19 | Żory | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. K. Miarki |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Cieszyn (Bobrek) | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. P. Stalmacha |
2 | Pszczyna | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
3 | Tarnowskie Góry | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Bielsko | Państwowa Szkoła przemysłowa; wydziały: mechaniczny, tkacko-przędzalniczy (4 kursy nauki), farbiarski (3 kursy nauki) |
2 | " | Szkoła Mistrzów Maszynowych i Szkoła Mistrzów Elektrotechnicznych przy Państwowej Szkole Przemysłowej (2 kursy nauki) |
3 | " | Szkoła Mistrzów Budowlanych przy Państwowej Szkole Przemysłowej (3 kursy nauki) |
4 | Chorzów | Koedukacyjne Miejskie Liceum Handlowe (2 kursy nauki) |
5 | " | Miejska 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa ze specjalną klasą czwartą o kierunku ekonomiczno-handlowym (4 kursy nauki) |
6 | Cieszyn | Państwowa 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa ze specjalną klasą czwartą o kierunku ekonomiczno-handlowym (4 kursy nauki) |
7 | Katowice | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe - szkoły średnie: techników - mechaników, elektrotechników, techników budowlanych, techników drogowych, techników - chemików (4 kursy nauki) |
8 | " | Szkoła Mistrzów Maszynowych Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach (2 kursy nauki) |
9 | " | Szkoła Mistrzów Elektrotechnicznych Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach (2 kursy nauki) |
10 | " | Szkoła Podmistrzów Hutniczych Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach (3 kursy nauki) |
11 | " | Szkoła Mistrzów Budowlanych Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach (3 kursy nauki) |
12 | " | Miejska 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa |
13 | " | Państwowa Szkoła Górnicza (3 kursy nauki) |
14 | Rybnik | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach ze specjalną klasą czwartą o kierunku ekonomiczno - handlowym (4 kursy nauki) |
13. Województwo tarnopolskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Borszczów | Polskie Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne |
2 | Brody | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Józefa Korzeniowskiego |
3 | Brzeżany | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Edwarda Śmigłego - Rydza |
4 | Buczacz | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
5 | Czortków | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Juliusza Słowackiego |
6 | Kamionka Strumiłłowa | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Kornela Ujejskiego |
7 | Przemyślany | Prywatne Polskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Królowej Jadwigi |
8 | Radziechów | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Marszałka Badeniego |
9 | Tarnopol | I Państwowe Gimnazjum Męskie im. Wincentego Pola |
10 | " | II Państwowe Gimnazjum Męskie im. Juliusza Słowackiego |
11 | " | III Państwowe Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Kopernika |
12 | Trembowla | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne |
13 | Zbaraż | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza |
14 | Złoczów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Króla Jana Sobieskiego |
15 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ukraińskiego Towarzystwa Pedagogicznego "Ridna Szkoła" |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Tarnopol | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Henryka Sienkiewicza |
14. Województwo warszawskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Aleksandrów Kujawski | Prywatne Gimnazjum Męskie T-wa Salezjańskiego |
2 | Ciechanów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Zygmunta Krasińskiego |
3 | Gostynin | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
4 | Grodzisk Mazowiecki | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej |
5 | Grójec | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Piotra Skargi Wydziału Powiatowego |
6 | Kutno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Dąbrowskiego |
7 | Lipno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Romualda Traugutta |
8 | Łowicz | Państwowe Gimnazjum Męskie im. ks. Józefa Poniatowskiego |
9 | Mińsk Mazowiecki | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkół Średnich |
10 | Milanówek | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Gimnazjum |
11 | Mława | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Wyspiańskiego |
12 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żydowskiego Związku Szkolnego |
13 | Otwock | Prywatne Uzdrowiskowe Gimnazjum Koedukacyjne |
14 | Płock | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Władysława Jagiełły |
15 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marszałka Stanisława Małachowskiego |
16 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym |
17 | Płońsk | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Generała Bronisława Pierackiego |
18 | Pruszków | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tomasza Zana |
19 | Przasnysz | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne |
20 | Pułtusk | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Ks. Piotra Skargi |
21 | Sierpc | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Prezydenta Rzeczypospolitej Profesora Ignacego Mościckiego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej |
22 | Skierniewice | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Bolesława Prusa |
23 | Sochaczew | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Powiatowe im. Fr. Chopina |
24 | Włocławek | Państwowe Gimnazjum Męskie Ziemi Kujawskiej |
25 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. ks. Jana Długosza |
26 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Piusa X Kurii Diecezjalnej |
27 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Gminy Żydowskiej |
28 | Wyszków | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej |
29 | Żyrardów | Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. Adama Skwarczyńskiego |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Łowicz | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego |
2 | Mława | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Żółkiewskiego |
3 | Płock | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Króla Bolesława Krzywoustego |
4 | Pułtusk | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
5 | Siennica pow. Mińsk. Maz. | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
6 | Ursynów | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie |
7 | Wymyślin, p. Skępe | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Waleriana Łukasińskiego |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Kutno | 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa Centralnego Związku Detalicznego Kupiectwa Chrześc Rzeczypospolitej Polskiej |
2 | Płock | Państwowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa (4-letnia) |
3 | Skierniewice | Czteroletnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa P. M. S. (cztery kursy nauki) |
4 | Sochaczew | Prywatna 4-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa Stowarzyszenia Kupców Polskich (dawniej St. Assbury'ego) |
15. Miasto st. Warszawa. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Warszawa | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Ks. Józefa Poniatowskiego |
2 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stefana Batorego |
3 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Czackiego |
4 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Staszica |
5 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Władysława IV |
6 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza |
7 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Joachima Lelewela |
8 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Tadeusza Rejtana |
9 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie pod wezwaniem św. Wojciecha |
10 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Władysława Giżyckiego |
11 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. A. Kreczmara |
12 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie pod wezwaniem św. Kazimierza Stowarzyszenia Oświatowego "Unia" |
13 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Sukcesorów Ludwika Lorentza |
14 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkoły Mazowieckiej |
15 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Kazimierza Nawrockiego |
16 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne z rosyjskim językiem nauczania T-wa Pomocy Emigrantom Rosyjskim |
17 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Tomasza Niklewskiego |
18 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Edwarda Rontalera, Eweliny Agnieszki Klepowej |
19 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Szkoły Średniej "Collegium" |
20 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki |
21 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Reja, Zboru Ewangelicko-Augsburskiego |
22 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Bolesława Prusa |
23 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Stefana Żeromskiego Tow. Przyjaciół Polskiej Szkoły Średniej |
24 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Zgromadzenia Kupców m. st. Warszawy |
25 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie im. Jana Zamojskiego |
26 | " | I Miejskie Gimnazjum Męskie im. Jenerała Sowińskiego |
27 | Warszawa | III Miejskie Gimnazjum Męskie |
28 | " | Miejskie Gimnazjum Męskie im. Jenerała Jasińskiego |
29 | " | Miejskie Gimnazjum Męskie im. Pułkownika Lisa-Kuli |
30 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa "Ascola" |
31 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Spółki "Chinuch" |
32 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Jakuba Finkla |
33 | " | Gimnazjum Męskie im. Magnusa Kryńskiego |
34 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Towarzystwa Wychowawczo-Oświatowego "Przyszłość" |
35 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Spółki z ogr. odp. "Spójnia" |
36 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie "Studium" |
37 | " | Gimnazjum Męskie "Laor" |
33 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Zrzeszenia Nauczycieli "Oświata" |
39 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie Stowarzyszenia Dyrektorów Polskich Szkół Średnich Państwowych |
40 | Warszawa-Bielany | Prywatne Gimnazjum Męskie Zgromadzenia X. X. Marianów |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Warszawa | Państwowe Pedagogium im. Stanisława Konarskiego |
2 | " | Państwowy Instytut Robót Ręcznych |
3 | " | Państwowe Seminarium dla Nauczycieli Religii Mojżeszowej |
4 | " | Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej |
S | " | Państwowy Instytut Nauczycielski |
6 | Warszawa-Bielany | Centralny Instytut Wychowania Fizycznego |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Warszawa | Państwowa Szkoła Chemiczno-Przemysłowa; wydziały: chemiczny, ceramiczny (4 kursy nauki) |
2 | " | Państwowa Szkoła Miernicza (3 kursy nauki) |
3 | " | Państwowa Szkoła Budownictwa, wydział budowlany (3 kursy nauki) |
4 | " | Państwowa Szkoła Drogowa (4 kursy nauki) |
5 | Państwowa Szkoła Techniczna Lotnicza i Samochodowa; wydziały: lotniczy, samochodowy i budowy okrętów (3 kursy nauki) | |
6 | " | Państwowa Średnia Szkoła Techniczna Kolejowa; wydziały: mechaniczny, drogowo-budowlany (4 kursy nauki) i eksploatacyjny (2 kursy nauki) |
7 | " | Liceum Handlowe Zgromadzenia Kupców (2 kursy nauki) |
8 | " | Prywatne 2-letnie Liceum Handlowe Męskie im. Komisji Edukacji Narodowej |
9 | " | Prywatne Koedukacyjne Liceum Spółdzielczo-Handlowe Towarzystwa Oświaty Zawodowej (dawniej Tow. Oświaty Spółdzielczo-Handlowej) |
10 | " | Instytut Studiów Handlowych i Orientalistycznych Instytutu Społecznego |
11 | " | Miejska Szkoła Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (4 kursy nauki) |
12 | " | Państwowa Średnia Szkoła Ogrodnicza (3 kursy nauki) |
13 | " | Szkoła Majstrów Budowlanych przy Państwowej Szkole Budownictwa (3 kursy nauki) |
14 | " | Państwowa Szkoła Teletechniczna (2 kursy nauki) |
15 | " | Państwowa Koedukacyjna Szkoła Fotograficzna (2 kursy nauki) |
16. Województwo wileńskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Druja | Prywatne Gimnazjum Polskie Koedukacyjne im. Króla Stefana Batorego |
2 | Dzisna | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. ks. Grzegorza Piramowicza |
3 | Głębokie | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Unii Lubelskiej Towarzystwa "Oświata" |
4 | Mołodeczno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tomasza Zana |
5 | Nowa Wilejka | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. św. Kazimierza |
6 | Oszmiana | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. J. Śniadeckiego |
7 | Święciany | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Józefa Piłsudskiego |
8 | Wilejka | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza |
9 | Wilno | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Króla Zygmunta Augusta |
10 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. J. Lelewela |
11 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. A. Mickiewicza |
12 | " | Państwowe Gimnazjum Męskie im. Juliusza Słowackiego |
13 | " | Filia Białoruska Państwowego Gimnazjum im. J. Słowackiego |
14 | " | Państwowe Prawosławne Seminarium Duchowne |
15 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Chaima Epsztejna i J. Szpajzera |
16 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne "Oświata" |
17 | " | Prywatne Gimnazjum Męskie O. O. Jezuitów |
18 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Witolda Wielkiego - Litewskiego Stowarzyszenia Oświatowego "Rytas" |
19 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne z rosyjskim językiem nauczania im. Puszkina |
20 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żydowskiego Centralnego Komitetu Oświaty |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Święciany | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Stanisława Konarskiego |
2 | Troki | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Koedukacyjne |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Smorgonie | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Średnia Handlowa z 4 klasą specjalną Towarzystwa Przyjaciół Oświaty (4 kursy nauki) |
2 | Wilno | Państwowa Szkoła Techniczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego; wydziały: budowlany, drogowo-wodny, mechaniczny, kolejowy, melioracyjny, mierniczy (4 kursy nauki), elektryczny, mierniczy (3 kursy nauki) |
3 | " | Instytut Nauk Handlowo-Gospodarczych Polskiego Towarzystwa Krzewienia Wiedzy Handlowej i Ekonomicznej |
4 | " | Państwowa Koedukacyjna Szkoła Ogrodnicza {3 kursy nauki) |
5 | " | 4-letnia Męska Szkoła Handlowa Stowarzyszenia Kupców i Przemysłowców Chrześcijan |
6 | " | Prywatna Męska Techniczna Szkoła Żydowska Tow. Szerzenia Pracy Zawodowej i Rolnej wśród Żydów; wydziały: mechaniczny, elektrotechniczny (3 kursy nauki) |
17. Województwo wołyńskie. | ||
A. Szkoły średnie ogólnokształcące. | ||
1 | Dubno | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Konarskiego |
2 | Kowel | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Juliusza Słowackiego |
3 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Klary Ehrlich |
4 | Krzemieniec | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Czackiego |
5 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Wydziału Powiatowego i Zarządu Miejskiego m. Krzemieńca |
6 | " | Państwowe Prawosławne Seminarium Duchowne |
7 | Łuck | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
8 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne z ukraińskim językiem nauczania Towarzystwa im. Łesi Ukrainki |
9 | Ostróg | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Marii Konopnickiej |
10 | Równe | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki |
11 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Żyd. T-wa Rodzic. "Oświata" |
12 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Rosyjskiego Towarzystwa Dobroczynności |
13 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne z ukraińskim językiem |
nauczania Teodora Piekarskiego | ||
14 | Sarny | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza |
15 | Włodzimierz Wołyński | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Mikołaja Kopernika |
16 | " | Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Matesa Verschleisera |
17 | Zdołbunów | Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne im. Adama Mickiewicza |
B. Zakłady kształcenia kandydatów na nauczycieli szkół powszechnych. | ||
1 | Krzemieniec | Państwowe Pedagogium |
2 | " | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Koedukacyjne |
3 | Ostróg | Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Komisji Edukacji Narodowej |
C. Szkoły zawodowe. | ||
1 | Białokrynica pod Krzemieńcem | Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza; wydziały: rolny i leśny (3 kursy nauki i praktyka jednoroczna) |
2 | Kowel | Państwowa Szkoła Miernicza i Drogowa; wydział drogowo-wodny (4 kursy nauki) |
3 | Równe | 3-klasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa ze specjalną klasą czwartą P. M. S. (4 kursy nauki) |
18. Wolne miasto Gdańsk. | ||
1 | Gdańsk | Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Macierzy Szkolnej |
2 | " | Polska Wyższa Szkoła Handlowa Macierzy Szkolnej (2 kursy nauki) |
II.
Inne szkoły państwowe i prywatne, uznane za równorzędne z państwową szkołą średnią ogólnokształcącą.
Inne szkoły państwowe i prywatne, uznane za równorzędne z państwową szkołą średnią ogólnokształcącą.
Nr | Miejscowość | Nazwa szkoły |
1 | Bydgoszcz | Miejskie Konserwatorium Muzyczne (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
2 | Gdynia | Prywatna Szkoła Muzyczna im. Fr. Chopina (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
3 | " | Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego (3 kursy nauki) |
4 | Grodno | Instytut Muzyczny im. Moniuszki (3 kursy nauki) |
5 | Katowice | Śląskie Konserwatorium Muzyczne |
6 | Kielce | Biskupia Szkoła Muzyczna (4 kursy nauki) |
7 | Kraków | Konserwatorium Muzyczne Towarzystwa Muzycznego (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
8 | " | Prywatna Szkoła Muzyczna im. Władysława Żeleńskiego (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
9 | " | Prywatna Szkoła Sztuk Pięknych Alfreda Terleckiego (3 kursy nauki) |
10 | Kraków | Instytut Muzyczny (kurs wyższy) |
11 | " | Prywatna Szkoła Koedukacyjna Artystyczna "Twórcownia" (3 kursy nauki) |
12 | Lublin | Wolna Szkoła Malarstwa i Rysunku (3 kursy nauki) |
13 | " | Szkoła Muzyczna im. St. Moniuszki (3 kursy nauki) |
14 | Lwów | Prywatne Konserwatorium Muzyczne Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
15 | " | Prywatne Konserwatorium Muzyczne im. Karola Szymanowskiego (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
16 | Łódź | Prywatne Konserwatorium Muzyczne Heleny Kijeńskiej - Dobkiewiczowej (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
17 | " | Szkoła Sztuk Pięknych im. Cypriana Norwida (3 kursy nauki) |
18 | Płock | Szkolą Organistowska (4 kursy nauki) |
19 | Poznań | Państwowe Konserwatorium Muzyczne |
20 | Stanisławów | Prywatne Konserwatorium Muzyczne im. Stanisława Moniuszki (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
21 | Toruń | Prywatne Konserwatorium Muzyczne Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
22 | Warszawa | Prywatna Szkoła Malarstwa im. Konrada Krzyżanowskiego (3 kursy nauki) |
23 | " | Prywatna Szkoła Sztuk Pięknych Blanki Mercère (3 kursy nauki) |
24 | " | Szkoła Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona (3 kursy nauki) |
25 | " | Państwowe Konserwatorium Muzyczne (słuchacze wydz. kształcenia nauczycieli nie posiadający świadectwa dojrzałości, oraz słuchacze kursu średniego i niższego innych wydziałów) |
26 | " | Wyższa Szkoła Muzyczna im. Fr. Chopina (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
27 | Wilno | Prywatne Konserwatorium Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
28 | Gdańsk | Konserwatorium Muzyczne Macierzy Szkolnej (3 kursy nauki: niższy, średni, wyższy) |
CZĘŚĆ 2
I.
Szkoły akademickie państwowe i prywatne oraz szkoły wyższe państwowe i prywatne.
Szkoły akademickie państwowe i prywatne oraz szkoły wyższe państwowe i prywatne.
Nr | Miejscowość | Nazwa zakładu |
1 | Cieszyn | Państwowa Wyższa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego (2 - 5 kursów nauki) |
2 | Gdynia | Państwowa Szkoła Morska; wydziały: nawigacyjny i mechaniczny (3 kursy nauki łącznie z praktyką) |
3 | Kraków | Uniwersytet Jagielloński |
4 | " | Akademia Górnicza |
5 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
6 | " | Wyższe Studium Handlowe (studenci) |
7 | " | Roczny Naukowy Kurs Spółdzielczy przy Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego |
8 | Kraków | Dwuletni Kurs Ogrodniczy przy Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego |
9 | Lublin | Katolicki Uniwersytet Lubelski (studenci) |
10 | Lwów | Uniwersytet Jana Kazimierza |
11 | " | Politechnika Lwowska |
12 | " | Akademia Medycyny Weterynaryjnej |
13 | " | Wyższe Kursy Ziemiańskie (słuchacze ze świadectwami dojrzałości) |
14 | " | Wyższa Szkoła Handlu Zagranicznego (słuchacze zwyczajni) |
15 | Poznań | Uniwersytet Poznański |
16 | " | Wyższa Szkoła Handlowa (studenci) |
17 | " | Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki; wydziały: mechaniczny i elektryczny (3½ kursów nauki) |
18 | " | Państwowa Szkoła Ogrodnictwa (3 kursy nauki) |
19 | Warszawa | Uniwersytet Józefa Piłsudskiego |
20 | " | Politechnika Warszawska |
21 | " | Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego |
22 | " | Szkoła Główna Handlowa |
23 | " | Akademia Stomatologiczna (studenci) |
24 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
25 | " | Państwowe Konserwatorium Muzyczne (słuchacze wydziału kształcenia nauczycieli, posiadający świadectwa dojrzałości, oraz słuchacze rzeczywiści wyższego kursu innych wydziałów) |
26 | " | Wolna Wszechnica Polska (studenci) |
27 | " | Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej |
28 | " | Wyższa Szkoła Dziennikarska (studenci) |
29 | " | Szkoła Nauk Politycznych (słuchacze rzeczywiści ze świadectwami dojrzałości) |
30 | " | Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda; wydziały: mechaniczny i elektryczny (3½ i kursów nauki) |
31 | Wilno | Uniwersytet Stefana Batorego |
32 | " | Szkoła Nauk Politycznych |
II.
Wyższe szkoły zagraniczne, uznane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za równorzędne z krajowymi.
Wyższe szkoły zagraniczne, uznane przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego za równorzędne z krajowymi.
Nr | Miejscowość | Nazwa zakładu |
1. AUSTRIA. | ||
1 | Grac | Uniwersytet |
2 | " | Politechnika |
3 | Insbruk | Uniwersytet |
4 | Leoben | Akademia Górnicza |
5 | Wiedeń | Uniwersytet |
6 | " | Politechnika |
7 | " | Akademia Weterynarii |
8 | " | Akademia Ziemiańska |
9 | " | Wyższa Szkoła Handlu Światowego |
10 | " | Akademia Konsularna |
11 | " | Akademia Sztuk Plastycznych |
2. BELGIA. | ||
1 | Bruksela | Wolny Uniwersytet |
2 | Gandawa | Uniwersytet Państwowy |
3 | Leodium | Uniwersytet Państwowy |
4 | Lowanium | Uniwersytet Katolicki |
5 | Mons | Akademia Górnicza Wydział Techniczny |
3. CZECHOSŁOWACJA. | ||
1 | Bratislawa | Uniwersytet |
2 | Brno | Uniwersytet |
3 | " | Politechnika (czeska i niemiecka) |
4 | " | Wyższa Szkoła Agronomiczna |
5 | Praga | Uniwersytet (czeski i niemiecki) |
6 | " | Politechnika (czeska i niemiecka) |
7 | " | Państwowa Wyższa Szkoła Handlowa |
8 | Podebrady | Ukraińska Akademia Rolnicza |
9 | Przybram | Akademia Górnicza |
4. FRANCJA. | ||
1 | Alfort | Szkoła Weterynaryjna |
2 | Aix-Marseille | Uniwersytet |
3 | Alger | Uniwersytet |
4 | Besancon | Uniwersytet |
5 | Bordeaux | Uniwersytet |
6 | Caen | Uniwersytet |
7 | Clermont | Uniwersytet |
8 | Dijon | Uniwersytet |
9 | " | Ecole Supérieure de Commerce |
10 | Grenoble | Uniwersytet |
11 | " | Institut de l'Enseignement commercial |
12 | Lille | Uniwersytet |
13 | Lyon | Ecole Centrale Lyoinnaise |
14 | " | Uniwersytet |
15 | " | Szkoła Francuska Garbarstwa |
16 | " | Szkoła Weterynaryjna |
17 | Milhouse | Ecole Supérieure de Filature et de Tissage de Milhouse |
18 | " | Ecole Supérieure de Chimie |
19 | Montpellier | Uniwersytet |
20 | " | Ecole Supérieure de Commerce de Montpellier |
21 | Nancy | Uniwersytet |
22 | " | Ecole Nationale des Eaux et Forets |
23 | Paryż | Uniwersytet ze szkołą medycyny i farmacji w Reims |
24 | " | Ecole Normale Supérieure |
25 | " | Ecole supérieure d'aéronautique et de construction mecanique |
26 | " | Ecole Epéciale des travaux publics |
27 | " | Ecole Pratique des Hautes Etudes á la Sorbonne |
28 | " | Ecole Nationale des Chartes |
29 | " | Ecole Nationale de Ponts et Chaussées |
30 | " | Ecole Nationale Supérieure des Mines |
31 | " | Ecole Polytechnique |
32 | " | Ecole Supérieure d'Electricité |
33 | " | Ecole Centrale des Arts et Manufactures |
34 | " | Ecole Spéciale d'Architecture |
35 | " | Institut National Agronomique |
36 | " | Ecole des Hautes Etudes Commerciales |
37 | " | Ecole Coloniale |
38 | " | Ecole Nationale des Beaux - Arts |
39 | " | Institut Catholique |
40 | " | Ecole Libre des Sciences politiques |
41 | " | College Libre des Sciences Sociales |
42 | " | Ecole des Hautes Etudes Sociales |
43 | " | Ecole Supérieure d'Enseignement Financier |
44 | " | Ecole Nationale de Langues Orientales Vivantes |
45 | Poitiers | Uniwersytet ze szkołą medycyny i farmacji w Tours |
46 | Rennes | Uniwersytet |
47 | Roubaix | Ecole Nationale Supérieure des Arts et Industries Textiles de Roubaix |
43 | Rouen | Ecole de Medecine et de Pharmacie |
49 | St. Etienne | Ecole Nationale des Mines |
50 | Strasburg | Uniwersytet |
51 | H | Institut de l'Enseignement Commercial |
52 | Tuluza | Uniwersytet |
53 | " | Szkoła Weterynaryjna |
5. ITALIA. | ||
1 | Bolonia | Uniwersytet |
2 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
3 | " | Wyższy Instytut Chemii Przemysłowej |
4 | " | Wyższy Instytut Rolniczy |
5 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
6 | Bari | Uniwersytet |
7 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
8 | Cagliari | Uniwersytet |
9 | Camerino | Uniwersytet |
10 | Catania | Uniwersytet |
11 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
12 | Ferrara | Uniwersytet |
13 | Florencja | Uniwersytet |
14 | " | Wyższy Instytut Nauk Społecznych i Politycznych "Cesare Alfieri" |
15 | " | Wyższy Instytut Architektury |
16 | " | Wyższy Instytut Rolniczy i Leśny |
17 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
18 | Genua | Uniwersytet |
19 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
20 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
21 | Neapol | Uniwersytet |
22 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
23 | " | Wyższy Instytut Architektury |
24 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
25 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
26 | " | Instytut Wschodni |
27 | " | Wyższy Instytut Morski |
28 | Messyna | Uniwersytet |
29 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
30 | Macerata | Uniwersytet |
31 | Mediolan | Uniwersytet |
32 | " | Uniwersytet Katolicki |
33 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
34 | " | Wyższy Instytut Rolniczy |
35 | " | Uniwersytet Handlowy "L. Bocconi" |
36 | Modena | Uniwersytet |
37 | Padwa | Uniwersytet |
38 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
39 | Palermo | Uniwersytet |
40 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
41 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
42 | Parma | Uniwersytet |
43 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
44 | Pavia | Uniwersytet |
45 | Perugia | Uniwersytet |
46 | " | Wyższy Instytut Rolniczy |
47 | Perugia | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
48 | Piza | Uniwersytet |
49 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
50 | " | Wyższy instytut Rolniczy |
51 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
52 | Rzym | Uniwersytet |
53 | " | Wyższy Instytut Architektury |
54 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
55 | Sassari | Uniwersytet |
56 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
57 | Siena | Uniwersytet |
58 | Turyn | Uniwersytet |
59 | " | Wyższy Instytut Inżynierii |
60 | " | Wyższy Instytut Architektury |
61 | " | Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej |
62 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
63 | Urbino | Uniwersytet |
64 | Wenecja | Wyższy Instytut Architektury |
65 | " | Wyższy Instytut Nauk Ekonomicznych i Handlowych |
66 | Triest | Uniwersytet Studiów Ekonomicznych i Handlowych. |
6. JUGOSŁAWIA. | ||
1 | Belgrad | Uniwersytet |
2 | Lublana | Uniwersytet |
3 | Skoplje | Wydział Filozoficzny |
4 | Subotica | Wydział Prawniczy |
5 | Zagrzeb | Uniwersytet |
7. HOLANDIA. | ||
1 | Amsterdam | Uniwersytet |
2 | Rotterdam | Naderlandsche Handels Hoegeschool |
8. NIEMCY. | ||
1 | Akwizgran | Politechnika |
2 | Berlin | Uniwersytet |
3 | " | Akademia Wojskowo-Lekarska |
4 | " | Akademia Weterynarii |
5 | " | Akademia Rolnicza (Landwirtschaftliche Hochschule) |
6 | " | Akademia Górnicza |
7 | " | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
8 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
9 | " | Politechnika |
10 | Bonn | Uniwersytet |
11 | ii | Akademia Rolnicza (Landwirtschaftliche Hochschule) |
12 | Brunszwik | Politechnika |
13 | Claustal | Akademia Górnicza |
14 | Darmstadt | Politechnika |
15 | Drezno | Politechnika |
16 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
17 | Düsseldorf | Akademia Sztuk Pięknych |
18 | Eberswald | Akademia Leśnicza |
19 | Eisenach | Akademia Leśnicza |
20 | Erlangen | Uniwersytet |
21 | Frankfurt nad Menem | Uniwersytet |
22 | Freiberg w Saksonii | Akademia Górnicza |
23 | Fryburg w Badenii | Uniwersytet |
24 | Giessen | Uniwersytet |
25 | Getynga | Uniwersytet |
26 | Gryfia | Uniwersytet |
27 | Halle | Uniwersytet |
28 | Hann-Münden | Akademia Leśnicza |
29 | Hannower | Akademia Weterynarii |
30 | " | Politechnika |
31 | Heidelberg | Uniwersytet |
32 | Hohenheim | Akademia Rolnicza (Landwirtschaftliche Hochschule) |
33 | Jena | Uniwersytet |
34 | Karlsruhe | Politechnika |
35 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
36 | Kassel | Akademia Sztuk Pięknych |
37 | Kilonia | Uniwersytet |
38 | " | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
39 | Kolonia | Uniwersytet |
40 | " | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
41 | Królewiec | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
42 | " | Uniwersytet |
43 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
44 | Lipsk | Uniwersytet |
45 | " | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
46 | Mannheim | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
47 | Malbourg | Uniwersytet |
48 | Monachium | Uniwersytet |
49 | " | Akademia Weterynarii |
50 | " | Politechnika |
51 | " | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
52 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
53 | Monastyr | Uniwersytet |
54 | Norymberga | Akademia Handlowa (Handelshochschule) |
55 | Poppelsdorf | Akademia Rolnicza (Landwirtschaftliche Hochschule) |
56 | Rostok | Uniwersytet |
57 | Stuttgard | Akademia Weterynarii |
58 | " | Politechnika |
59 | " | Akademia Sztuk Pięknych |
60 | Tharandt | Akademia Leśnicza |
61 | Tybinga | Uniwersytet |
62 | Weinhenstephan | Akademia Rolnicza (Landwirtschaftliche Hochschule) |
63 | Weimar | Państwowa Wyższa Szkoła Budownictwa (Staatliche Bauhochschule) |
64 | Wrocław | Uniwersytet |
65 | " | Politechnika |
66 | Würzburg | Uniwersytet |
9. PALESTYNA. | ||
1 | Haifa | Hebrajski Instytut Techniczny |
2 | Jerozolima | Uniwersytet Hebrajski |
10. RUMUNIA. | ||
Czerniowce | Uniwersytet | |
11. STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. | ||
1 | Ann Arbor | University of Michigan |
2 | Baltimore | John Hopkins University |
3 | Berkeley | University of California |
4 | Boston | Boston University |
5 | Boulder | University of Colorado |
6 | Cambridge | Harward University |
7 | " | School of Business Administration by the Harward University |
8 | Chicago | University of Chicago |
9 | " | North western University |
10 | Jowa-City | State University of Jowa |
11 | New-Jork | Columbia University |
12 | " | Cornell-University |
13 | " | New York University |
14 | " | Tale University |
15 | Philadelphia | University of Pennsylwania |
16 | " | The Warton School of Finance and Commerce by the University of Pennsylwania |
17 | " | School of Business of the Columbia University |
18 | Pittsburgh | University of Pittsburgh |
19 | Princeton | Princeton University |
20 | Stanford | Leland Stanford Junior University |
21 | Usbana | University of Illinois |
12. SZWAJCARIA | ||
1 | Bazylea | Uniwersytet |
2 | Berno | Uniwersytet |
3 | Fryburg | Uniwersytet Katolicki |
4 | Genewa | Uniwersytet |
5 | " | Instytut Wyższych Nauk Handlowych |
6 | Lozanna | Uniwersytet |
7 | Neuchâtel | Uniwersytet |
8 | St. Gallen | Wyższa Szkoła Handlowa |
9 | Zurych | Uniwersytet |
10 | " | Politechnika |
13. SZWECJA. | ||
1 | Sztokholm | Uniwersytet |
2 | " | Wyższa Szkoła Handlowa |
14. WIELKA BRYTANIA I IRLANDIA. | ||
1 | Birmingham | Uniwersytet |
2 | Bristol | Uniwersytet |
3 | Cambridge | Uniwersytet |
4 | Leeds | Uniwersytet |
5 | Liverpool | Liverpolska Szkoła Nauk Społecznych i Administracji |
6 | Londyn | Londyńska Szkoła Nauk Ekonomicznych i Politycznych |
7 | " | Uniwersytet |
8 | Oxford | Uniwersytet |
9 | Edynbourg | Uniwersytet |
10 | Glasgow | Uniwersytet |
11 | Dublin | Uniwersytet |
15. WOLNE MIASTO GDAŃSK. | ||
1 | Gdańsk | Politechnika Gdańska |
CZĘŚĆ 3
I.
Wydziały teologiczne uniwersytetów krajowych,
Wydziały teologiczne uniwersytetów krajowych,
Nr | Miejscowość | Nazwa zakładu |
1 | Kraków | Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego |
2 | Lublin | Wydział Teologiczny i Wydział Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego |
3 | Lwów | Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jana Kazimierza |
4 | Wilno | Wydział Teologiczny Uniwersytetu Stefana Batorego |
5 | Warszawa | Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego |
6 | " | Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego |
7 | " | Wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Józefa Piłsudskiego |
II.
Zagraniczne zakłady naukowe teologiczne i wydziały teologiczne.
Zagraniczne zakłady naukowe teologiczne i wydziały teologiczne.
AUSTRIA. | ||
1 | Insbruk | Wydział Teologii Katolickiej |
2 | Solnogród | Samodzielny Wydział Teologiczny Katolicki |
3 | Wiedeń | Samodzielny Wydział Teologiczny Ewangelicki |
4 | Cała Austria | Rzymsko-Katolickie Seminaria Duchowne Diecezjalne |
BUŁGARIA. | ||
1 | Sofia | Wydział Teologiczny Uniwersytetu |
CZECHOSŁOWACJA. | ||
1 | Ołumuniec | Samodzielny Wydział Teologii Katolickiej |
2 | Cała Czechosłowacja | Rzymsko-Katolickie Seminaria Duchowne Diecezjalne |
FRANCJA. | ||
Paryż | Wydział Teologii Protestanckiej | |
ITALIA. | ||
1 | Rzym | Akademia Papieska Teologiczna |
2 | " | Akademia Papieska Religii Katolickiej |
3 | " | Akademia Rzymska Świętego Tomasza z Akwinu |
4 | " | Akademia "Nobilium" |
5 | " | Ateneum Seminarium Rzymskiego |
6 | " | Ateneum Papieskie de Propaganda Fide |
7 | " | Papieski Instytut Archeologii Chrześcijańskiej |
8 | " | Papieski Instytut Międzynarodowy Angelicum |
9 | " | Papieski Instytut Akademicki Anselmianum |
10 | " | Instytut św. Antoniego |
11 | " | Wyższa Szkoła Papieska Śpiewu Gregoriańskiego i Muzyki Kościelnej |
12 | " | Seminarium Papieskie "Leoninum" |
13 | " | Seminarium SS. Apostołów Piotra i Pawła |
14 | " | Uniwersytet Gregoriański (Collegium Romanum) |
JUGOSŁAWIA. | ||
1 | Belgrad | Wydział Teologiczny Uniwersytetu |
RUMUNIA. | ||
1 | Bukareszt | Wydział Teologiczny Uniwersytetu |
TURCJA. | ||
1 | Halki (wyspa) | Szkoła Teologiczna |
CZĘŚĆ 4
Nr | Miejscowość | Nazwa zakładu |
1 | Warszawa | Seminarium Religijne Żydowskie "Tachkemoni" |
2 | " | Instytut Nauk Judaistycznych |
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Akty prawne liczba obiektów na liście: (6)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (1)
Podstawa prawna liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylające liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (3)
- Zm.: rozporządzenie z dnia 23 marca 1931 r. o wykonaniu art. 61 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
- Zm.: rozporządzenie z dnia 26 marca 1929 r. o wykonaniu art. 61 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
- Wykonanie art. 61 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym z dnia 23 maja 1924 r.