Rozdział 3 - Stwierdzanie kwalifikacji. - Wykaz stanowisk i kwalifikacji osób obsługujących urządzenia energetyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.38.240

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1965 r.

Rozdział  3.

Stwierdzanie kwalifikacji.

§  7.
1.
Osoba ubiegająca się o sprawdzenie kwalifikacji występuje z wnioskiem do kierownika zakładu, w którym jest lub ma być zatrudniona, załączając odpowiednie dokumenty.
2.
Kierownik zakładu, opierając się na przedstawionych dokumentach przesyła wniosek z dokumentami do odpowiedniej komisji egzaminacyjnej, zawiadamiając o tym zainteresowanego.
§  8.
1.
Program egzaminu obejmuje:
1)
przepisy eksploatacji urządzeń energetycznych odpowiedniej grupy oraz użytkowania paliw i energii w tych urządzeniach z uwzględnieniem wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego,
2)
instrukcje eksploatacyjno-ruchowe,
3)
zasady postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa obsługi i otoczenia oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
2.
Szczegółowy zakres egzaminu komisja egzaminacyjna powinna podać do wiadomości osobom zainteresowanym co najmniej 30 dni przed terminem egzaminu.
§  9.
1.
Do przeprowadzenia egzaminów powołane są komisje egzaminacyjne.
2.
Komisje egzaminacyjne powołują kierownicy zakładów.
3.
Kierownik jednostki nadrzędnej może powołać wspólne komisje egzaminacyjne dla kilku podległych zakładów, ustalając właściwość komisji egzaminacyjnych dla zakładów, dla których nie jest celowe powoływanie odrębnych komisji egzaminacyjnych.
4.
Dla osób obsługi urządzeń elektroenergetycznych (poz. 6 i 7 wykazu stanowisk osób obsługi urządzeń energetycznych, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia) komisje egzaminacyjne powołuje Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej, który może powierzyć organizowanie tych komisji innym jednostkom organizacyjnym lub organom właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych.
§  10.
1.
Do składu komisji egzaminacyjnych powołuje się osoby sprawujące kierownictwo i dozór nad eksploatacją urządzeń energetycznych oraz inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w zakresie wykształcenia i stażu pracy zawodowej.
2.
Do składu komisji egzaminacyjnych powinni być w szczególności powoływani pracownicy jednostek nadrzędnych nad zakładami, przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych, zarządów okręgów właściwych branżowo związków zawodowych i inspektorzy pracy.
§  11.
1.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzaminy w zespołach egzaminacyjnych złożonych co najmniej z 4 osób.
2.
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący zespołu, wyznaczony przez przewodniczącego komisji,
2)
co najmniej dwóch członków-egzaminatorów z wykształceniem technicznym tak dobranym, aby skład zespołu odpowiadał zakresowi specjalności i zapewniał właściwy przebieg egzaminu,
3)
jeden członek-egzaminator z wykształceniem prawniczym.
3.
Egzamin jest ustny.
4.
O wyniku egzaminu decyduje zespół egzaminacyjny większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Ocenę wyniku egzaminu ustala się jako zadowalający lub niezadowalający.
5.
Z przebiegu egzaminu komisja sporządza protokół i przekazuje go kierownikowi jednostki, przy której komisja działa.
6.
W razie niezadowalającego wyniku egzaminu przewodniczący komisji podaje egzaminowanemu termin, po którego upływie może on poddać się ponownie egzaminowi. Termin ten nie może być krótszy od trzech miesięcy.
7.
Na podstawie protokołu komisji egzaminacyjnej kierownik jednostki, przy której komisja działa, wystawia zaświadczenie kwalifikacyjne według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  12.
Wydane w wyniku egzaminu zaświadczenia kwalifikacyjne zachowują ważność w zakresie obsługi urządzeń energetycznych tej samej grupy również w razie zmiany miejsca zatrudnienia osoby obsługi.
§  13.
Kierownicy zakładów mogą zwolnić od obowiązku złożenia egzaminu osoby, które złożyły z wynikiem zadowalającym egzamin przewidziany w rozporządzeniu Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 20 sierpnia 1965 r. w sprawie kwalifikacji osób sprawujących kierownictwo i dozór nad eksploatacją urządzeń energetycznych (Dz. U. Nr 38, poz. 238) lub w rozporządzeniu Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 20 sierpnia 1965 r. w sprawie kwalifikacji osób wykonujących usługi w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych (Dz. U. Nr 38, poz. 239).
§  14.
Sprawdzenie znajomości przepisów na podstawie egzaminu podlega powtórzeniu:
1)
na wniosek kierownika zakładu lub kierownika jednostki nadrzędnej oraz na wniosek inspektora pracy lub właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki paliwowo-energetycznej w razie stwierdzenia, że eksploatacja urządzeń energetycznych prowadzona jest niezgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
w razie przerwy w pracy, na stanowisku osoby obsługi urządzeń energetycznych, jeżeli przerwa ta trwa dłużej niż 2 lata,
3)
w zakresie stanowisk osób obsługi, o których mowa w poz. 6 i 7 wykazu stanowisk osób obsługi urządzeń energetycznych, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia - okresowo co dwa lata, jeżeli przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie stanowią inaczej.