Wyjątkowe dopuszczanie do obejmowania stanowisk sędziowskich, prokuratorskich i notarialnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.4.33

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1950 r.

DEKRET
z dnia 22 stycznia 1946 r.
o wyjątkowym dopuszczeniu do obejmowania stanowisk sędziowskich, prokuratorskich i notarialnych. 1

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
1.
Osoby, które ze względu na kwalifikacje osobiste oraz działalność naukową, zawodową, społeczną lub polityczną i dostateczną znajomość prawa nabytą bądź przez pracę zawodową, bądź w uznanych przez Ministra Sprawiedliwości szkołach prawniczych dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziowskich lub prokuratorskich, mogą być mianowane na stanowiska asesora sądowego, sędziego lub prokuratora po udzieleniu im zwolnienia od wymagań ukończenia uniwersyteckich studiów prawniczych z przepisanymi w Polsce egzaminami, odbycia aplikacji sądowej i złożenia egzaminu sędziowskiego oraz przesłużenia określonej liczby lat na stanowiskach sędziowskich i prokuratorskich.
2.
Osoby, wymienione w ust. 1, w przypadku zwolnienia ich tylko od wymagań ukończenia uniwersyteckich studiów prawniczych z przepisanymi w Polsce egzaminami i odbycia aplikacji sądowej mogą być dopuszczone do egzaminu sędziowskiego.
1.
Osoby, które co najmniej przez 10 lat były zatrudnione w charakterze urzędnika w kancelarii hipotecznej lub notarialnej i posiadają odpowiednie kwalifikacje osobiste i dostateczną znajomość prawa, mogą być mianowane na stanowisko notariusza po udzieleniu im zwolnienia od wymagań ukończenia uniwersyteckich studiów prawniczych z przepisanymi w Polsce egzaminami, odbycia aplikacji notarialnej i złożenia egzaminu notarialnego.
2.
Osoby, wymienione w ust. 1, w przypadku zwolnienia ich tylko od wymagań ukończenia uniwersyteckich studiów prawniczych z przepisanymi w Polsce egzaminami i odbycia aplikacji notarialnej, mogą być dopuszczone do egzaminu notarialnego.

(skreślony).

Przewidzianych w art. 1 i 2 zwolnień od wymienionych tam wymagań obowiązujących przepisów oraz zezwoleń na dopuszczenie do egzaminów udzielić może Minister Sprawiedliwości w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Tytuł zmieniony przez art. 126 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o ustroju adwokatury (Dz.U.50.30.275) z dniem 28 sierpnia 1950 r.
2 Art. 3 skreślony przez art. 126 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o ustroju adwokatury (Dz.U.50.30.275) z dniem 28 sierpnia 1950 r.
3 Art. 4 zmieniony przez art. 126 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. o ustroju adwokatury (Dz.U.50.30.275) z dniem 28 sierpnia 1950 r.