Wydawanie zezwoleń na wyjazd za granicę niektórym osobom podlegającym powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.26.171

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1964 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 czerwca 1964 r.
w sprawie wydawania zezwoleń na wyjazd za granicę niektórym osobom podlegającym powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
Zezwolenie na wyjazd za granicę obowiązani są uzyskać:
1)
poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej,
2)
żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową w kilku okresach - w czasie przerw w odbywaniu tej służby,
3)
żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową w systemie obrony terytorialnej,
4)
żołnierze rezerwy powołani do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych lub doraźnych,
5)
studenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych,
6)
kobiety przeniesione do rezerwy, powołane na przeszkolenie wojskowe.
1.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę powstaje:
1)
dla poborowych przeznaczonych do odbycia zasadniczej służby wojskowej - z dniem przeznaczenia ich do tej służby,
2)
dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową w kilku okresach - z dniem zwolnienia z jednostki wojskowej po odbyciu każdego okresu tej służby,
3)
dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową w systemie obrony terytorialnej - z dniem rozpoczęcia odbywania tej służby,
4)
dla żołnierzy rezerwy i studentów szkół wyższych oraz kobiet przeniesionych do rezerwy - z dniem doręczenia im karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego).
2.
Fakt i datę przeznaczenia do odbycia zasadniczej służby wojskowej (ust. 1 pkt 1), zwolnienia z jednostki wojskowej (ust. 1 pkt 2) oraz rozpoczęcia służby wojskowej w systemie obrony terytorialnej (ust. 1 pkt 3) stwierdza wpis w książeczce wojskowej.
1.
Zezwolenia na wyjazd za granicę udziela osobom określonym w § 2 ust. 1 pkt 1-3 wojskowy komendant rejonowy właściwy ze względu na ich miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, a osobom określonym w § 2 ust. 1 pkt 4 - wojskowy komendant rejonowy, który wydał im kartę powołania.
2.
Zezwolenie na wyjazd za granicę wydaje się zainteresowanym na piśmie. Zezwolenie to powinno określać w szczególności imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia zainteresowanego, miejsce jego zamieszkania oraz termin ważności zezwolenia.
3.
O wydaniu zezwolenia żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową w systemie obrony terytorialnej wojskowy komendant rejonowy zawiadamia niezwłocznie właściwego dowódcę jednostki wojskowej.
1.
W celu uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę osoby określone w § 1 obowiązane są przed wystąpieniem do właściwego organu administracji państwowej z wnioskiem o wydanie paszportu (wkładki paszportowej do dowodu osobistego) zgłosić się do właściwego wojskowego komendanta rejonowego z wojskowym dokumentem osobistym i kartą powołania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób, które w chwili powstania obowiązku uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę posiadają już paszport (wkładkę paszportową do dowodu osobistego) albo zgłosiły wniosek o jego wydanie.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na wyjazd za granicę nie dotyczy osób wymienionych w § 1:
1)
przekraczających granicę na podstawie przepustek wydanych w małym ruchu granicznym albo na podstawie przepustek turystycznych lub kart pływań morskich,
2)
wyjeżdżających stale służbowo za granicę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w służbie ruchu żeglugi wodnej lub powietrznej albo komunikacji lądowej.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się również do osób, które wyjeżdżają za granicę na pobyt stały. Osobom tym wojskowy komendant rejonowy wydaje zaświadczenie o ich stosunku do powszechnego obowiązku wojskowego. Kartę powołania osoby te zwracają wojskowemu komendantowi rejonowemu.
Sposób postępowania z wojskowymi dokumentami osobistymi osób wyjeżdżających za granicę normują przepisy w sprawie wojskowych dokumentów osobistych.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 marca 1960 r. w sprawie wydawania zezwoleń na wyjazd za granicę poborowym przeznaczonym do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz osobom powołanym do odbycia ćwiczeń wojskowych (przeszkolenia wojskowego) (Dz. U. Nr 16, poz. 92).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.