Rozdział 4 - Czynności rejestrowe. - Wydawanie oświadczeń o celowości założenia spółdzielni i ich związków oraz o rejestrze spółdzielni i ich związków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.36.184

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1961 r.

Rozdział  IV.

Czynności rejestrowe.

§  37.
Każdą organizację spółdzielczą należy wciągnąć pod numerem bieżącym rejestru danego działu. Dla każdej organizacji spółdzielczej należy przeznaczyć w rejestrze odpowiednią ilość stronic dla dalszych wpisów.
§  38.
Poszczególne wpisy, wciągnięte pod jednym numerem tego samego działu rejestru, otrzymują oddzielną kolejną numerację. Równoczesne wpisy otrzymują tylko jeden kolejny numer. Wpis wciągnięty pod jednym numerem powinien być oddzielony linią poprzeczną przez obie stronice.
§  39.
Wpis powinien zawierać oprócz daty wciągnięcia i podpisu sekretarza numer i stronicę akt, na której znajduje się postanowienie sądu zarządzające wpis. Sekretarz uczyni pod postanowieniem zarządzającym wpis wzmiankę o wpisie z podaniem daty wciągnięcia wpisu i umieści swój podpis.
§  40.
Wpisów dokonuje się starannie, pismem czytelnym, bez skrótów. Wymazywanie, wycieranie itp. jest niedopuszczalne.
§  41.
Zmiany i wykreślenia wpisów powinny być umieszczone pod nowym numerem kolejnym w tej samej rubryce, w której znajduje się wpis zmieniony lub wykreślony. Wpisy poprzednie, których zmiany lub wykreślenia dotyczą, należy podkreślić czerwonym atramentem. W razie wykreślenia organizacji spółdzielczej z rejestru należy podkreślić czerwonym atramentem wszystkie wpisy, a w rubryce uwag wskazać, z jakiego powodu nastąpiło wykreślenie.
§  42.
Omyłki pióra i tym podobne oczywiste błędy we wpisach powinny być przekreślone czerwonym atramentem, tak aby można było odczytać tekst pierwotny i sprostowanie w tej samej rubryce. Sprostowania ważniejsze powinny być omawiane przez sekretarza w rubryce uwag i podawane do wiadomości organizacji spółdzielczej oraz zainteresowanym. Przekreślone lub podkreślone czerwonym atramentem wpisy umieszcza się w odpisach z rejestru tylko na żądanie lub w razie potrzeby.
§  43.
Jeżeli zmiany, które zaszły we wpisie danej organizacji spółdzielczej, są tak liczne, że przez wciągnięcie dalszych zmian ucierpiałaby znacznie przejrzystość wpisu w rejestrze, należy przenieść wpisy obowiązujące pod nowy numer rejestru na inne miejsce księgi rejestrowej i zaznaczyć to przeniesienie w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie. O przeniesieniu wpisu należy zawiadomić organizację spółdzielczą.
§  44.
W razie zaskarżenia postanowienia zarządzającego wpis sąd wpisuje z urzędu pod tym samym numerem kolejnym, pod którym figuruje ten wpis, odpowiednią wzmiankę w rubryce uwag. Wzmiankę tę wykreśla się z urzędu, jeżeli zaskarżenie nie odniosło skutku albo jeżeli wydane zostanie postanowienie zarządzające wykreślenie wpisu.
§  45.
W razie wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia, na której podstawie dokonany został wpis, sąd wpisuje na wniosek odpowiednią wzmiankę w rubryce uwag.
§  46.
Przewidziane w ustawie z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) ogłoszenie wpisów powinno być zarządzone jednocześnie z dokonaniem wpisu. Ogłoszenie wpisu powinno zawierać oznaczenie sądu rejestrowego, dział i numer rejestru, nazwę organizacji spółdzielczej oraz treść wpisu. Tekst ogłoszenia ustala sędzia. Egzemplarz czasopisma zawierającego ogłoszenie należy dołączyć do akt rejestrowych.