Rozdział 2 - Osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdami - Wydawanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.231

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 grudnia 2023 r. do: 31 grudnia 2029 r.

Rozdział  2

Osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdami

§  5. 
1. 
Osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie, przed przystąpieniem do szkolenia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy, składa do właściwego organu wydającego prawo jazdy lub pozwolenie następujące dokumenty:
1)
wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia wraz z oświadczeniem o spełnianiu wymagań, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy, oraz o niewystępowaniu przesłanek, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1-3 i 5 oraz ust. 2 ustawy;
2)
orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, o ile jest ono wymagane;
3)
kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.; osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych;
4)
zgody, o których mowa w art. 11 ust. 2 i art. 21 ust. 2 ustawy - jeżeli są wymagane;
5)
kopię posiadanego prawa jazdy - jeżeli posiada.
2.  6
 Na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 1, danych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców oraz danych zgromadzonych w bazie danych, właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, generuje profil kandydata na kierowcę w centralnej ewidencji kierowców za pomocą systemu teleinformatycznego.
3.  7
 Profil kandydata na kierowcę generuje się także:
1)
w przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 7, pkt 8 lit. a, b i e, pkt 9 i 12; w tych przypadkach nie wymaga się przedłożenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
dla osób, które wraz z wnioskiem o wydanie prawa jazdy składają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kandydatów na kierowców, o którym mowa w art. 134 ust. 1-2a ustawy; w tym przypadku generując profil kandydata na kierowcę organ uzupełnia dane dotyczące ukończonego szkolenia.
4. 
Osobie, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 9, która została skierowana na badanie lekarskie lub psychologiczne, właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie generuje profil kandydata na kierowcę po dostarczeniu przez osobę wymaganego orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego.
5. 
Profil kandydata na kierowcę jest udostępniany ośrodkowi szkolenia kierowców prowadzącemu szkolenie osoby, której profil dotyczy, oraz ośrodkowi egzaminowania przeprowadzającemu egzamin państwowy dla osoby, której profil dotyczy, po podaniu przez te podmioty numeru, o którym mowa w § 6 ust. 4 pkt 3, oraz numeru PESEL albo daty urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL.
6. 
Osoby ubiegające się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym dodatkowo przedkładają kopię posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej. Kopia tłumaczonego dokumentu stanowi integralną część przedkładanego tłumaczenia.
7.  8
 W przypadku osób, o których mowa w art. 10 ust. 3 ustawy, profil kandydata na kierowcę, na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, generuje w centralnej ewidencji kierowców za pomocą systemu teleinformatycznego właściwy organ, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy, z tym że tłumaczenie, o którym mowa w ust. 6, powinno być sporządzone lub poświadczone przez tłumacza przysięgłego lub właściwie umocowanego urzędnika przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub misji specjalnej, o których mowa w art. 10 ust. 3 ustawy. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
8. 
Wzór wniosku o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia określa załącznik do rozporządzenia.
9.  9
 Organ nie wymaga dołączenia do wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, o ile orzeczenia zgromadzone w aktach ewidencyjnych są ważne w zakresie kategorii prawa jazdy, o którą ubiega się osoba.
§  6. 
1. 
W celu wygenerowania profilu kandydata na kierowcę należy:
1)
zarejestrować wniosek w systemie teleinformatycznym, odnotowując na wniosku przydzielony numer pozycji w rejestrze, oraz przeprowadzić weryfikację złożonych dokumentów w zakresie:
a)
poprawności ich wypełnienia, zgodności z dokumentem tożsamości oraz kompletności,
b)
spełnienia przesłanek określonych w ustawie odpowiednio do rozpoczęcia szkolenia albo do przystąpienia do egzaminu państwowego,
c) 10
 zgodności danych z ujętymi w centralnej ewidencji kierowców i bazie danych danymi w zakresie posiadanych uprawnień i zakazów, orzeczeń lekarskich o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami oraz orzeczeń psychologicznych o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, o ile są one wymagane,
d)
stwierdzenia, czy prawo jazdy podlega warunkowi, o którym mowa w art. 4 ust. 2 oraz art. 5 ust. 4 ustawy - jeżeli osoba ubiega się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy;
2)
w przypadku posiadania w prowadzonych aktach ewidencyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1, orzeczenia lekarskiego lub orzeczenia psychologicznego o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdami sprzecznego z otrzymanym orzeczeniem - skierować osobę na badania lekarskie w trybie art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy oraz zawiadomić organ przeprowadzający kontrolę wykonywania i dokumentowania badań lekarskich lub psychologicznych o fakcie stwierdzenia sprzecznych orzeczeń;
3)
w przypadku braków w dokumentacji wezwać do ich usunięcia w trybie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23).
2. 
W wyniku pozytywnej weryfikacji dokumentów należy:
1) 11
 wprowadzić dane do centralnej ewidencji kierowców za pomocą systemu teleinformatycznego;
2)
wygenerować profil kandydata na kierowcę.
3. 
W wyniku negatywnej weryfikacji dokumentów załączonych do wniosku należy odmówić wydania prawa jazdy lub pozwolenia.
4.  12
 Wygenerowany przez organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie profil kandydata na kierowcę zawiera dane, o których mowa w art. 100aa ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.);
§  7. 
Informację o wygenerowaniu profilu kandydata na kierowcę z podaniem numeru, o którym mowa w § 6 ust. 4 pkt 3, przekazuje się osobie, której profil ten dotyczy, uwzględniając sposób, w jaki został złożony wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia, w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 2.
§  8.  13
1. 
W przypadku gdy osoba, której dotyczy profil kandydata na kierowcę, wystąpiła do organu wydającego prawo jazdy lub pozwolenie z uzasadnionym wnioskiem o zwolnienie pobranego przez ośrodek szkolenia kierowców profilu kandydata na kierowcę, organ zwalnia profil, informując o tym osobę wnioskującą oraz ośrodek szkolenia kierowców.
2. 
W przypadku wprowadzenia do centralnej ewidencji kierowców informacji o skreśleniu danego ośrodka szkolenia kierowców z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców wszystkie pobrane przez ten ośrodek profile zostają automatycznie zwolnione.
6 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
7 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2017 r.
8 § 5 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
9 § 5 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 2022 r.
10 § 6 ust. 1 pkt 1 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
11 § 6 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
12 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.
13 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2018 r.