Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Wydanie regulaminu procesowego Górnośląskiego Trybunału Rozjemczego na podstawie art. 596 Polsko-Niemieckiej Konwencji Górnośląskiej zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.72.562

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1937 r.

I.

Postanowienia ogólne.

Trybunał Rozjemczy władny jest orzekać bez ustnej rozprawy, na podstawie akt.

Orzeczenia Trybunału Rozjemczego mogą być wydane bez podania powodów, jeżeli powzięto je jednogłośnie.

Trybunał Rozjemczy władny jest uczynić stronom formalną propozycję ugodową i zakreślić im przy tym termin do dni dziesięciu, celem oświadczenia się.

Jeżeli propozycja ugodowa nie będzie przyjęta przez strony w ciągu zakreślonego im terminu, Trybunał Rozjemczy władny jest ogłosić ją jako swe orzeczenie; artykuł 2 znajduje przy tym zastosowanie.

Decyzje Komisji Polubownej dotyczące spraw obywatelstwa, w których osiągnięte zostało zgodne stanowisko obydwóch Delegatów, są ostateczne.

Sprawy obywatelstwa, zawisłe przed Trybunałem Rozjemczym, w których nie osiągnięto zgodnego stanowiska obu Delegatów w Komisji Polubownej, mogą być przekazane przez Trybunał Rozjemczy do załatwienia na drodze dyplomatycznej.

Sprawy obywatelstwa, które z upływem 14 lipca 1937 r. nie wpłynęły do Trybunału Rozjemczego, będą przekazane do załatwienia na drodze dyplomatycznej, jeżeli stanowisko władz administracyjnych polskich i niemieckich różni się między sobą.

W sprawach o prawo zachowania zamieszkania Trybunał Rozjemczy zbada, czy interes wnioskodawcy stosownie do okoliczności poszczególnego przypadku wymaga jeszcze orzeczenia. Jeżeli Trybunał Rozjemczy pytanie to rozstrzygnie odmownie, postępowanie będzie umorzone.

Strony mogą powierzyć swe zastępstwo pełnomocnikowi z pośród adwokatów, uprawnionych do występowania przed sądem polskim albo niemieckim, bądź z pośród profesorów lub docentów prywatnych umiejętności prawnych na uniwersytecie polskim albo niemieckim, zaś w sprawach, dotyczących ochrony własności przemysłowej z pośród polskich albo niemieckich rzeczników patentowych.

Trybunał Rozjemczy może także dopuścić w charakterze pełnomocników inne odpowiednie osoby.

Pełnomocnik strony ma przedstawić Trybunałowi Rozjemczemu pełnomocnictwo sporządzone na piśmie.

Zastępstwo Państwa przed Trybunałem Rozjemczym przysługuje wyłącznie przedstawicielowi Państwa (artykuł 569 Konwencji), dopóki nie doniesiono Trybunałowi Rozjemczemu na piśmie, że Państwo ustanowiło dla sprawy szczególnego pełnomocnika.

Przepis ten ma w szczególności także wówczas zastosowanie, gdy postępowanie zwrócone jest przeciw jakiemu zarządzeniu władzy bądź przeciw żądaniu urzędu legitymacyjnego lub urzędu wizującego (Office de permis ou office des kontresignatures) dla kart cyrkulacyjnych (art. 297 i 300 Konwencji).

Skargi wniesione przeciw państwu doręcza się tylko jego Przedstawicielowi.

Pisma, uchwały i rozstrzygnięcia doręczane stronie winny być doręczane także Przedstawicielowi tego państwa, które w postępowaniu nie jest stroną. Przedstawiciela tego państwa winno się także zawiadamiać o wszelkich terminach, a jeżeli się tego nie zrzeknie, winno się mu tak samo jak stronie doręczać odpisy protokułów, spisanych na terminach, na których się przeprowadza dowody. Ma on prawo na terminach podawać wnioski i zabierać głos, o ile tego wymaga interes mu poruczony.

Doręczenia wniesionych pism tudzież wezwań na termin dokonuje się z urzędu.

Doręczenia i wezwania dokonuje się bądź za pomocą listu poleconego Biura Trybunału Rozjemczego za zwrotnym dowodem doręczenia, bądź na prożbę Prezydenta Trybunału Rozjemczego za pośrednictwem Przedstawiciela tego państwa, na którego obszarze doręczenie ma być uskutecznione a to wedle przepisów o postępowaniu w sprawach spornych cywilnych obowiązujących na miejscu doręczenia.

Jeżeli wykazane jest ustanowienie pełnomocnika po myśli artykułu 7, wówczas dokonuje się zawiadomienia, doręczenia i wezwania zamiast stronie samej do rąk jej pełnomocnika.

Jeżeli strona albo jej pełnomocnik zmieniają w toku postępowania mieszkanie, winni nowy adres podać Trybunałowi Rozjemczemu. Jeżeli strona ma swoją siedzibę poza obszarem Polski albo Państwa Niemieckiego, albo jeżeli w toku postępowania przenosi swoją siedzibę do miejsca położonego poza temi obszarami, wówczas ma ustanowić pełnomocnika dla doręczeń w miejscu położonem na obszarze Polski lub. Państwa Niemieckiego w razie gdy jej zastępca ustawowy lub pełnomocnik nie mieszkają w Polsce lub w Państwie Niemieckiem. W razie niezastosowania się do tych przepisów może Trybunał Rozjemczy po bezskutecznem usiłowaniu doręczenia w sposób oznaczony w ustępie 1 artykułu 11 zarządzić, że doręczenie zastąpi się wywieszeniem pisma, które ma być doręczone, przez czas jednego tygodnia w ubikacjach służbowych Trybunału Rozjemczego.

Doręczenia Przedstawicielowi Państwa uskutecznia się w ten sposób, że pismo, które się ma doręczyć, przesyła się Przedstawicielowi Państwa, a jego Biuro przesyła do aktów Trybunału Rozjemczego poświadczenie o dniu wpływu.

Okres czasu oznaczony wedle tygodni albo wedle miesięcy kończy się z upływem tego dnia ostatniego tygodnia albo ostatniego miesiąca, który swoją nazwą albo liczbą odpowiada dniowi, w którym okres czasu się rozpoczął. Jeżeli w ostatnim miesiącu niema dnia odpowiedniego, wówczas kończy się okres czasu z upływem ostatniego dnia miesiąca.

Jeżeli okres czasu oznaczony jest wedle dni, wówczas nie Siczy się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, powodujące bieg okresu czasu.

Jeżeli stosownie do tych postanowień ostatni dzień okresu czasu przypada na niedzielę albo na święto powszechne uznane przez państwo bądź to w polskiej bądź to w niemieckiej części Górnego Śląska, wówczas przedłuża się okres czasu do następnego dnia powszedniego.

Gdy Prezydent Sądu Rozjemczego doznaje przeszkody, mogą obaj Sędziowie Rozjemczy wspólnie spełniać czynności poruczone mu wedle artykułów 3 i 11 oraz wedle artykułów 21, 27 i 30 regulaminu procesowego.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 oświadczenie rządowe z dnia 15 lipca 1937 r. (Dz.U.37.60.480) zmieniającej nin. oświadczenie rządowe z dniem 13 sierpnia 1937 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 2 oświadczenie rządowe z dnia 15 lipca 1937 r. (Dz.U.37.60.480) zmieniającej nin. oświadczenie rządowe z dniem 13 sierpnia 1937 r.
3 Art. 3 zmieniony przez art. 3 oświadczenie rządowe z dnia 15 lipca 1937 r. (Dz.U.37.60.480) zmieniającej nin. oświadczenie rządowe z dniem 13 sierpnia 1937 r.
4 Art. 4 zmieniony przez art. 4 oświadczenie rządowe z dnia 15 lipca 1937 r. (Dz.U.37.60.480) zmieniającej nin. oświadczenie rządowe z dniem 13 sierpnia 1937 r.
5 Art. 5 zmieniony przez art. 5 oświadczenie rządowe z dnia 15 lipca 1937 r. (Dz.U.37.60.480) zmieniającej nin. oświadczenie rządowe z dniem 13 sierpnia 1937 r.