Wychowanie w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi.
Dz.U.2023.165 t.j.
Akt obowiÄ…zujÄ…cyUSTAWA
z dnia 26 października 1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania uwzględnia problem trzeźwości i abstynencji wśród celów wychowania oraz zapewnia w programach nauczania wiedzę o szkodliwości alkoholizmu dla jednostki oraz w życiu rodzinnym i społecznym.
Minister właściwy do spraw zdrowia oraz minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, a także minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, zapewniają kształcenie niezbędnej liczby specjalistów z zakresu działalności profilaktycznej i leczniczej oraz podejmowanie badań nad alkoholem i związanymi z nim problemami.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz inne właściwe organy i instytucje podejmują odpowiednie działania w zakresie rozwijania i popierania różnorodnych form działalności informacyjnej, kulturalnej i naukowej, mających na celu uświadamianie o szkodliwości nadużywania alkoholu dla jednostki oraz życia rodzinnego i społecznego, krzewienia trzeźwości i abstynencji oraz wykorzeniania szkodliwych zwyczajów i sposobów picia alkoholu.
- który zbywa wyprodukowane przez siebie napoje alkoholowe przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie, o którym mowa w art. 18 ust. 1.
- do końca miesiąca następującego po zakończeniu półrocza.
Warunkiem prowadzenia działalności na podstawie zezwoleń, o których mowa w art. 91 ust. 1, jest:
Akty prawne wpływające na strukturę cen napojów alkoholowych powinny służyć ograniczaniu spożycia tych napojów oraz zmianie struktury ich spożycia na rzecz napojów o niskiej zawartości procentowej alkoholu.
- kierując się koniecznością zapewnienia efektywnego wykorzystania środków Funduszu.
Wydawanie zezwoleń na podstawie art. 18 oraz art. 181 należy do zadań własnych gminy.
Dochody z opłat za zezwolenia wydane na podstawie art. 18 i art. 181 oraz dochody z opłat określonych w art. 111 będą wykorzystywane na realizację:
- i nie mogą być przeznaczone na inne cele.
Do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, o której mowa w art. 9, art. 18 i art. 181, stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570).
Do działalności drobnego producenta wina z upraw własnych w rozumieniu art. 2 pkt 24 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w roku winiarskim wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli, w zakresie sprzedaży wyprodukowanych przez siebie win przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału o działalności przedsiębiorcy.
Postępowanie w stosunku do osób nadużywających alkoholu
Postępowanie w stosunku do osób nadużywających alkoholu
Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Na badanie, o którym mowa w art. 24, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy.
"Oświadczam, że zachowam poufność informacji i danych, które uzyskałem przy realizacji zadań związanych z procedurą zobowiązania do poddania się leczeniu odwykowemu, oraz że znane mi są przepisy o odpowiedzialności karnej za udostępnienie danych osobowych lub umożliwienie do nich dostępu osobom nieuprawnionym.".
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest administratorem danych, o których mowa w art. 25a ust. 1 i 2, przetwarzanych przez powołaną przez niego gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych.
Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, tryb powoływania biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, sposób sporządzania opinii oraz warunki i sposób dokonywania badań niezbędnych do wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, uwzględniając ochronę dóbr osobistych osoby badanej.
Orzeczenie o obowiązku poddania się leczeniu zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku.
Sąd może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia okoliczności wskazujących na nadużywanie alkoholu przez osobę, której postępowanie dotyczy, oraz zakłócania przez nią spokoju lub porządku publicznego, a także jej relacji w rodzinie, zachowania się w stosunku do małoletnich i stosunku do pracy.
Zakłady lecznicze przyjmują na leczenie poza kolejnością osoby obowiązane do leczenia odwykowego na podstawie art. 26 do wykorzystania limitu miejsc stanowiących 20% ogółu miejsc przeznaczonych do leczenia odwykowego w zakładzie leczniczym.
W zakładach karnych i aresztach śledczych prowadzi się leczenie odwykowe i rehabilitację osób uzależnionych od alkoholu osadzonych w tych jednostkach oraz działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.
- izba lub placówka zawiadamia niezwłocznie jednostkę Policji, podając termin, do którego osoba będzie przebywać w izbie lub placówce.
Osoba małoletnia doprowadzona do izby wytrzeźwień, placówki lub jednostki Policji może być zwolniona, niezwłocznie po udzieleniu jej niezbędnych świadczeń zdrowotnych, na pisemny wniosek rodziców lub opiekunów.
Osobie przyjętej albo zatrzymanej w jednostce Policji odbiera się środki pieniężne lub inne przedmioty i przekazuje do depozytu.
- biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia poszanowania praw osób doprowadzonych do izb wytrzeźwień i placówek oraz do nich przyjętych, a także zapewnienia im należytej opieki, z uwzględnieniem specyfiki izb wytrzeźwień i placówek, w tym izb wytrzeźwień, w których stosuje się detoksykację.
Przepisy karne
Przepisy karne
podlega grzywnie.
podlega karze grzywny.
Kto wbrew szczególnemu obowiązkowi nadzoru dopuszcza do sprzedawania, podawania lub spożywania napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy, jak również powziąwszy wiadomość o sprzedawaniu, podawaniu lub spożywaniu na terenie zakładu pracy takich napojów nie podejmie prawem przewidzianego postępowania,
podlega karze grzywny.
Kto wbrew postanowieniom zawartym w art. 13 ust. 1 i 2:
podlega karze grzywny.
Orzekanie w sprawach o czyny wymienione w art. 431-45 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
podlega grzywnie od 10 000 do 500 000 złotych.
podlega grzywnie od 10 000 do 500 000 złotych.
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Traci moc ustawa z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. poz. 434, z 1969 r. poz. 95 oraz z 1971 r. poz. 115).
Do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie niniejszej ustawy zachowują moc dotychczasowe przepisy, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Kwota podana zgodnie obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 stycznia 2023 r. (M.P.2023.160).
Dokumenty powiÄ…zane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (578)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (578)
- Czy przedsiębiorca prowadzący restaurację w hotelu, w ramach działu PKD 56, może ubiegać się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu?
- Jaka jest podstawa do zwrotu w proporcjonalnej wysokości opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych?
- Czy organ ma prawo cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu jeżeli przedsiębiorca zmienił nazwę lokalu w którym sprzedawany jest alkohol?
Procedury liczba obiektów na liście: (5)
Procedury liczba obiektów na liście: (5)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (216)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (81)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (126)
- Maksymalna wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji, po waloryzacji.
- Zmiana rozporządzenia w sprawie biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.
- Zmiana zarządzenia w sprawie podmiotów wyrażających zgodę na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w miejscach znajdujących się pod zarządem jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (7)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (2)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3867)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (3043)
- III SA/Kr 916/23 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
- III SA/Kr 915/23 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
- III SA/Kr 900/23, Uchylenie uchwały rady gminy w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy, a kwestionowanie ważności decyzji wydanych na tej podstawie - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (25)
- 0111-KDIB3-2.4012.62.2023.3.KK, Kwestia obowiązku uiszczenia opłaty od reklamy napojów alkoholowych. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0111-KDSB1-1.4019.1.2023.2.WK, Przesłanki opłaty od napojów alkoholowych - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0111-KDSB1-1.4019.26.2022.3.WK, Przesłanki opłaty od napojów alkoholowych - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (184)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (35)
- Uchwała w sprawie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy
- Uchwała w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych
- Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii
Komentarze liczba obiektów na liście: (6)
- Komentarz do niektórych przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, [w:] Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem. Komentarz
- Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Komentarz
- Komentarz do niektórych przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, [w:] Pozakodeksowe przestępstwa przeciwko zdrowiu. Komentarz
Artykuły liczba obiektów na liście: (17)
- Podatkowe aspekty opłaty od "małpek"
- Wykorzystanie przez jednostkę samorządu terytorialnego niewydatkowanych w danym roku środków budżetowych z dochodów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
- Gminne akty prawa miejscowego wydawane na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wnioski i postulaty
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (4)
- Uprawnienia Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych do wystawienia tytułów wykonawczych
- Rozkład życia rodzinnego przez nadużywanie alkoholu jako jedna ze społecznych przesłanek orzeczenia obowiązku leczenia odwykowego przeciwalkoholowego
- Dyrektor ośrodka dla osób nietrzeźwych jako wierzyciel uprawniony do wystawiania administracyjnych tytułów wykonawczych za pobyt w ośrodku
Omówienia liczba obiektów na liście: (18)
- Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na podstawie przyjętego przez organ zezwalający modelu sprzedaży za pomocą platformy internetowej jako naruszenie art. 79a Kodeksu prawa administracyjnego; stworzenie możliwości nawiązywania umów sprzedaży za pośrednictwem internetu a naruszenie warunków sprzedaży napojów alkoholowych. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 7 czerwca 2022 r. (SKO 4221/23/22)
- Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - uprawnienia kontrolne gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych; korzystanie z materiałów dowodowych zgromadzonych przez inne organy w zakresie spełniania przez przedsiębiorcę wymogów higienicznych i zdrowotnych oraz przestrzegania ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii. Omówienie do decyzji SKO z dnia 5 stycznia 2022 r., SKO 4221/30/21
- Badanie czy osoba jest uzależniona od alkoholu zasadniczo niedopuszczalne wbrew jej woli