Wybory do Sejmu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.67.497

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1938 r.

ZARZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 13 września 1938 r.
o wyborach do Sejmu.

Na podstawie art. 9 ust. (1) ordynacji wyborczej do Sejmu (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 47, poz. 319) zarządzam wybory do Sejmu i wyznaczam dzień głosowania na 6 listopada 1938 r.
Czynności wyborcze mają być dokonane w terminach, oznaczonych w kalendarzu wyborczym, załączonym do zarządzenia niniejszego.

ZAŁĄCZNIK 

KALENDARZ WYBORCZY.

Termin dokonania czynności wyborczejCzynność wyborcza
do 14 września 1938 r.Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Generalnego Komisarza Wyborczego i jego zastępcę (art. 13 ordynacji wyborczej).
do 23 wrześniaMinister Spraw Wewnętrznych powołuje okręgowych komisarzy wyborczych (art. 22).
Generalny Komisarz Wyborczy powołuje przewodniczących okręgowych komisyj wyborczych oraz ich zastępców (art. 14 i 18).
Wydziały wojewódzkie (w Warszawie: Komisarz Rządu i prezydent miasta) powołują członków okręgowych komisyj wyborczych oraz ich zastępców (art. 14 i 18).
do 30 wrześniaPrzewodniczący okręgowych komisyj wyborczych powołują przewodniczących obwodowych komisyj wyborczych oraz ich zastępców (art. 15 i 18).
do 3 październikaWładze administracji ogólnej i przełożeni gmin powołują członków obwodowych komisyj wyborczych oraz ich zastępców (art. 15 i 18).
Ukończenie sporządzania spisów wyborców do Sejmu przez przełożonych gmin (art. 11).
Ukończenie wyborów do zgromadzeń okręgowych (art. 35),
Zgłaszanie delegatów do zgromadzeń okręgowych przez wyborców (art. 33).
do 4 październikaPrzełożeni gmin przesyłają spisy wyborców przewodniczącym obwodowych i okręgowych komisyj wyborczych (art. 23).
Przewodniczący organów, dokonywających wyboru delegatów do zgromadzeń okręgowych, przesyłają odpisy protokołów z wyboru delegatów przewodniczącym okręgowych komisyj wyborczych i okręgowym komisarzom wyborczym (art. 37).
Władze administracji ogólnej ogłaszają o podziale powiatu na obwody głosowania (art. 52).
Przewodniczący obwodowych komisyj wyborczych podają do wiadomości publicznej godziny urzędowania obwodowych komisyj wyborczych tudzież termin i miejsce wyłożenia spisu wyborców i wnoszenia reklamacyj (art. 52).
6 październikaPrzewodniczący obwodowych komisyj wyborczych wykładają do publicznego przeglądu spisy wyborców do Sejmu (art. 24).
do 8 październikaPrzewodniczący okręgowych komisyj wyborczych unieważniają wybór delegata do zgromadzenia okręgowego, jeżeli wybór ten został dokonany niezgodnie z prawem i zarządzają wybory uzupełniające (art. 38).
13 październikaOstatni dzień wyłożenia do publicznego przeglądu spisów wyborców (art. 24).
Zgromadzenia okręgowe zbierają się w celu ustalenia listy kandydatów na posłów (art. 39).
18 październikaPrzewodniczący obwodowych komisyj wyborczych przesyłają zażalenia i nieuwzględnione sprzeciwy przewodniczącym okręgowych komisyj wyborczych (art. 28).
do 18 październikaKandydaci na posłów przesyłają do komisji okręgowej oświadczenie o zgodzie na kandydowanie (art. 49).
19 październikaOkręgowe komisje wyborcze przystępują do zatwierdzania list kandydatów na posłów (art. 50).
do 22 październikaZastępcy kandydatów, wpisani przez okręgową komisję wyborczą na listę kandydatów na posłów, przesyłają do komisji okręgowej oświadczenie o zgodzie na kandydowanie (art. 51).
do 23 październikaPrzewodniczący okręgowych komisyj wyborczych po rozpoznaniu zażaleń i sprzeciwów nakazują obwodowym komisjom wyborczym wciągnięcie lub skreślenie ze spisu osoby, wnoszącej zażalenie lub sprzeciw (art. 29).
do 25 październikaObwodowe komisje wyborcze wprowadzają do spisu, wyborców zmiany, nakazane przez przewodniczących okręgowych komisyj wyborczych (art. 30).
do 28 październikaPrzewodniczący okręgowych komisyj wyborczych ogłaszają listę kandydatów na posłów ze wskazaniem dnia i godzin głosowania (art. 53).
5 listopadaPrzewodniczący obwodowych komisyj wyborczych wykładają do publicznego przeglądu ostatecznie ustalony spis wyborców (art. 30).
6 listopadaGłosowanie do Sejmu (art. 9 i 54).
9 listopadaOkręgowe komisje wyborcze przystępują do ustalenia wyniku głosowania w okręgu i przyznania mandatów kandydatom na posłów (art. 71).
18 listopadaGeneralny Komisarz Wyborczy ogłasza w gazecie rządowej wynik wyborów do Sejmu (art. 76).
do 21 listopadaGeneralny Komisarz Wyborczy przesyca każdemu wybranemu posłowi list wierzytelny (art. 77).
do 25 listopadaWnoszenie do Sądu Najwyższego protestów przeciwko wyborom (art. 78).